2024 erkekler Six Nations’ta taraftarların dikkat etmesi gereken altı şey | Altı Ulus 2024

Fransa ama bildiğimiz gibi değil

Les Mavi Şampiyonada ilk kez Paris dışında iç saha maçları oynayacaklar: Bu Cuma Marsilya’da İrlanda’ya, 25 Şubat’ta Lille’de İtalya’ya ve son hafta sonu olan 16 Mart’ta Lyon’da İngiltere’ye karşı. Ragbi kelimesini başkentlerin dışına yaymak kesinlikle İyi Bir Şey; özellikle de Rugby Futbol Birliği’nin Twickenham’a olan bağlılığı ve gelir yaratma gücüyle ilgili Kanal boyunca sık sık yapılan şikayetler göz önüne alındığında. Fransa’nın bu hareketi, Stade de France’ta bu yaz yapılacak Olimpiyat Oyunları’na zemin hazırlamak için yapılan inşaat çalışmaları nedeniyle gerekli ve Fransız Ragbi Federasyonu’nun kârı bundan etkilenecek, ama belki de Fabien Galthié’nin takımı bu durumu tersine çevirmekten memnuniyet duyacaktır. Dünya Kupası’nda eleme. Aynı şey, unutulmaz çeyrek final haftasonunda Paris’te elenen İrlanda için de söylenebilir.

Enstrümanlı ağız koruyucu teknolojisi

Oyuncuların ağzındaki belirlenmiş yerleri nedeniyle onları göremeyebilirsiniz. Ancak yeni aletli ağız koruyucu teknolojisi, beyin hasarı riskini azaltmaya yönelik en son girişimi temsil ediyor ve fark edilebilir bir etkiye sahip olabilir. 2024’ün başından bu yana zorunlu hale getirilen fikir, teknolojinin mevcut kafa yaralanması değerlendirme protokolüne dahil edilmesi ve zorunlu olarak özel olarak takılan cihazların tıbbi personele oyun içi uyarılar iletilmesidir. Six Nations’ın Ocak ayında yaptığı duyuruda şöyle deniyordu: “Bir oyuncunun kafasında hızlanma olayı yaşaması durumunda, maç günü sağlık personeli bir uyarı alacaktır.” Pratikte çok fark yaratacak mı? Muhtemelen hayır. Beyin hasarını çevreleyen tartışmayı, ihtilafı ve/veya skandalı tatmin edici ve düzgün bir sonuca ulaştıracak mı? Kesinlikle hayır.

Davidson’un tarihi günü

Hollie Davidson, turnuvanın ikinci haftasonunda tarih yazacak: 31 yaşındaki oyuncu, 10 Şubat’ta İngiltere ile Galler arasında oynanacak Six Nations maçında ikinci yardımcı olarak görev yapan ilk kadın hakem olacak. 31 yaşındaki oyuncu, “2024 Guinness Six Nations’ın yardımcı hakemlerinden biri olarak seçilmek büyük bir onur” dedi. Diğerlerinin yanı sıra Wayne Barnes’ın üst düzey hakemliğin stresini ortaya koymasının ardından bunun Davidson için olumlu bir deneyim olmasını ummak gerekir. “İskoçya’da bunu yapan ilk kadın yetkili olmak son derece gurur duyduğum bir şey” dedi. “Böylesine uluslararası üne sahip bir organizasyonda yer almak, büyük bir sabırsızlıkla beklediğim bir şey.” Belki de geriye kalan tek soru neden bu kadar uzun sürdüğüdür.

Arkadaşlar yok

Pek çok büyük isim eksik olacak. Örneğin İngiltere’nin gerideki üçü, oyundaki en yıkıcı koşuculardan birinin yakın geleceğini Racing 92’ye adaması ve kendisini İngiltere’ye uygunsuz hale getirmesinin ardından Henry Arundell şeklinde bir çukur sergileyecek. İrlanda, emekli Johnny Sexton olmadan yeniden inşa edilirken Galler, NFL hayalinin peşinden giden Louis Rees-Zammit’i kaybetti. Bir başka takım kaptanı Owen Farrell, Racing 92’ye geçeceği haberi gelmeden önce uluslararası görevden çekilme kararını açıklamıştı. Ancak en dikkate değer eksik, Fransa’nın olağanüstü yetenekli hücum yarı oyuncusu Antoine Dupont’tu. Olimpiyat yedililerinde enerji. O olmadan her şey aynı olmayacak ama Altı Ulus’un kaybı şüphesiz Olimpiyatların kazancıdır.

geçmiş bülten tanıtımını atla

İrlanda’nın geçen sonbahar Dünya Kupası’ndan sonra emekli olan Johnny Sexton’suz hayata alışması gerekiyor. Fotoğraf: Andrew Matthews/PA

Netflix etkisi mi?

Çok sayıda önemli oyuncu takımda yer almayacak ancak Andy Bull’un yakın zamanda bu gazetede yazdığı gibi ragbinin gerçek çekiciliği takım çalışmasına verdiği önemde yatıyor. Dupont, Farrell, Rees-Zammit ve diğerlerinin kaybının önemsiz hale gelmesi için ölümle kararlaştırılan çok sayıda tek skorlu oyunun önemsizleşmesi gerekmeyecek. Eğer dünyanın en zengin ragbi turnuvası kapanış hafta sonuna denk gelirse (belki de Lyon’daki Fransa-İngiltere final maçı), spor yeni bir itibar kazanarak ortaya çıkacak. Pazarlama departmanları, Netflix’te Full Contact’ın yayınlanmasının ardından bir artış olup olmadığına dair kanıt bulmak için izlenme rakamlarını ve sosyal medya gösterimlerini izleyecek. Ancak Drive to Survive’ın ardından F1’de olduğu gibi rugby’nin Amerika’yı parçalamak üzere olduğunu uman herkes muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacak.

İtalya’da yeni dönem

Geçtiğimiz yıl Dünya Kupası’nın belki de en büyük hayal kırıklığı, İtalya’nın, ev sahibi Fransa ve Yeni Zelanda’nın yer aldığı zorlu bir havuzda sergilediği rekabetçilik eksikliğiydi. Artık ayrılan teknik direktör Kieran Crowley ile kaptanı Michele Lamaro arasındaki sürtüşme söylentileri geçmişte kalabilir; ancak İtalya’nın turnuvadaki yerini bir kez daha hak ettiğini kanıtlaması gerekiyor. Portekiz veya Gürcistan gibi diğer gelecek vaat eden takımların şutlarını çekmeleri yönündeki yaygara, İtalya’nın Fransa ve All Blacks karşısında mağlup olmasıyla daha da arttı. Crowley’in yerine geçen eski Arjantinli pilot Gonzalo Quesada, servetlerindeki yükselişi yönetebilecek mi? Organizatörler Azzurri’nin güçlü gösterisini mevcut kapalı mağazalarının gerekçesi olarak takdir edebilirler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir