ABD eyaletleri Trump’ı 2024 seçimlerinden men ederken, herhangi bir karar geçerli olacak mı? – Ulusal

Donald Trump yeniden ABD başkanlığına aday olabilecek mi? Bu kararı vermede mahkemelerin ve eyalet seçim yetkililerinin rolü nedir ve bir siyasi adayın isyanla suçlanması durumunda hangi yasal standart uygulanmalıdır?

Uzmanlar, iki eyaletin Trump’ı Cumhuriyetçi başkanlık ön seçimlerinde yer almaktan diskalifiye etmesi nedeniyle önümüzdeki haftalarda, hatta günlerde ABD Yüksek Mahkemesi tarafından hızla değerlendirileceğini söyleyen soruların bunlar olduğunu söylüyor. Kararlar, eski başkanın ABD Anayasası’nın sözde “ayaklanma maddesini” ihlal ettiği iddiasıyla çeşitli eyaletlerde yürütülen hukuki itirazlardan kaynaklanıyor.

Eyalet ön seçimleri hızla yaklaşırken ve çok sayıda benzer dava hala derdestken, tüm gözler Yüksek Mahkeme’nin konuyu nasıl ele alacağına çevrildi.

Federal temyiz mahkemesi, Trump’ın 2020 seçimlerini bozma çabaları ve 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırıya yol açan eylemleri nedeniyle yargılanıp yargılanamayacağı konusunda değerlendirme yapacak. Bu dava halen yargılanacak. Mart başında. Ancak uzmanlar, Yüksek Mahkeme’nin bazı eyaletlerin kendisinin aday olmasının anayasal olarak yasaklandığı iddiasını kabul etmeyebileceğini söylüyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Washington Üniversitesi’nde anayasa hukuku uzmanı ve profesör olan Stuart Streichler, “Hızlı bir şekilde iktidara geleceklerini ve hatta Trump adına karar verebileceklerini düşünüyorum” dedi.

“İsyana katılıp katılmadığını bir kenara bıraksak bile mahkemenin burada dikkate alması gereken çok şey var.”


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Colorado'nun Trump'ı 2024 ön seçimlerinden diskalifiye etmesi Cumhuriyetçiler için ne anlama gelebilir?'


Colorado’nun Trump’ı 2024 ön seçimlerinden diskalifiye etmesi Cumhuriyetçiler için ne anlama gelebilir?


ABD Anayasası’nın 14. Değişikliği’nin 3. Maddesi, daha önce Anayasayı desteklemek için “Amerika Birleşik Devletleri’nin bir görevlisi” olarak yemin ettikten sonra “ayaklanma veya isyan”a karışan herhangi birinin kamu görevinde bulunmasını yasaklıyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Bu hüküm, kölelik yanlısı Konfederasyon’un eski üyelerinin ABD hükümetinde görev yapmasını engellemek için İç Savaş’tan sonra 1868’de yürürlüğe girdi.

32 eyalette savunuculuk grupları ve bazı Trump karşıtı seçmenler tarafından yürütülen hukuki davalarda, Trump’ın, destekçilerini Kongre’nin Joe Biden’ın 2020 zaferini onaylamasını engellemek için 6 Ocak 2021’de Washington DC’de toplanmaya çağırarak 3. Maddeyi ihlal ettiği iddia ediliyor. seçim. Davacılar, sertifikasyonun ertelenmesine neden olan Kongre Binası baskınının Trump tarafından desteklenen bir ayaklanma girişimi olduğunu söylüyor.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Her ne kadar Trump’ın kendisi isyanla suçlanmamış veya mahkum edilmemiş olsa da, saldırıya katılan bazı aşırı sağcı milis üyeleri ABD hükümetine karşı kışkırtıcı komplo kurmaktan suçlu bulundu.

Colorado, geçtiğimiz hafta eyalet yüksek mahkemesinin 4’e 3’lük bir kararla Trump’ın tekrar aday olamayacağına karar vermesiyle Trump’ı 3. Bölüm uyarınca ön oylamadan men eden ilk eyalet oldu. Karar, Trump’ın isyana karıştığı tespit edilmesine rağmen 3. Maddenin başkanlık için geçerli olmadığı yönündeki alt mahkeme kararını bozdu.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Trump, Colorado'nun 2024 ön seçimlerinde mahkeme kararından diskalifiye edildi'


Trump, mahkeme kararında Colorado’nun 2024 ön seçimlerinden diskalifiye edildi


Perşembe günü, bir Demokrat ve eyaletin en üst düzey seçim yetkilisi olan Maine Dışişleri Bakanı Shenna Bellows, anayasal yetkisini kullanarak Trump’ı kendi eyaletindeki ön seçimlerden de men etti.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Her iki karar da, ABD Yüksek Mahkemesi’nin devreye girmesine izin vermek için Trump’ın diskalifiye edilmesinin yasalaşmasına bir ara verilmesini içeriyor. Colorado Cumhuriyetçi Partisi zaten üst mahkemeden eyalet mahkemesinin kararını geri almasını istedi ve Trump’ın kampanyası da aynısını yapabileceğini ima etti. Bellows’un kararının Yüksek Mahkeme’ye taşınmadan önce Maine mahkemeleri tarafından incelenmesi gerekiyor.

“150 yıl boyunca hiçbir aday isyana katıldığı gerekçesiyle oylama dışı bırakılmadı. Bu, son iki haftada Donald Trump’ın başına iki kez geldi. Notre Dame Hukuk Fakültesi profesörü ve seçim hukuku uzmanı Derek Muller, Associated Press’e yaptığı açıklamada, Yüksek Mahkeme üzerinde çok yakında netlik sağlaması yönünde büyük bir baskı olacağını söyledi.

Bu davalara başka hangi eyaletler bakıyor?

İşleri daha da karmaşık hale getiren şey, yedi eyaletteki benzer davaların mahkemeler tarafından reddedilmesi, Arizona ve Batı Virginia’da ise temyiz başvurularının yapılması. Minnesota ve Michigan’daki mahkemeler, ön seçim için 3. Bölüm itirazlarını reddederek, Trump’ın Cumhuriyetçi aday olması durumunda davacıların Kasım 2024 genel seçimleri için davalarını yeniden canlandırmasına izin vereceklerini söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Neredeyse bir düzine başka eyalette hâlâ beklemede olan davalar var. Lawfare’e görezorlukları takip eden bir hukuki ve ulusal meseleler sitesi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Amerikalılar 2024 ABD başkanlık seçimleri için Trump-Biden rövanşını istemiyor: anket'


Amerikalılar 2024 ABD başkanlık seçimlerinde Trump-Biden’ın rövanşını istemiyor: anket


Kaliforniya dışişleri bakanı, Trump’ın “hukukun üstünlüğü” tarafından yönlendirildiğini ve adayların uygunluğunun mahkemeler tarafından kararlaştırılması gerektiğini ileri sürerek Trump’ı eyaletteki ön oylamadan çıkarmamaya karar verdi.

Streichler, ABD Yüksek Mahkemesi’nin Colorado davasını ele alması durumunda, kararına, bekleyen eyalet itirazlarını ve temyiz başvurularını geçersiz kılacak bir dil eklenebileceğini ve yargıçların Bölüm 3’e ilişkin yorumlarının ülke çapında uygulanmasına izin verebileceğini söyledi.

3. Bölümdeki zorluklar ve tartışmaların merkezinde, yalnızca maddenin kapsamıyla ilgili sorular değil, aynı zamanda seçimlere kimin aday olabileceğine mahkemelerin karar vermesinin uygun olup olmadığı da yer alıyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Trump’ın avukatları, 3. Maddeyi yalnızca Kongre’nin uygulayabileceğini ve bu hükmün eski başkanın davasında geçerli olmadığını savundu.

Streichler, ikinci noktaya katılma eğiliminde olduğunu belirterek, maddenin seçilmiş olanlara değil, yalnızca atanmış pozisyonlara uygulanacağına dair “makul argümanlar” sunulabileceğini ekledi. Ayrıca Trump’ın henüz herhangi bir ayaklanma veya isyana ilişkin cezai davada suçlanmadığına dikkat çekiyor; bu suçlama, kendisine yönelik federal seçimleri bozma davasında belirgin bir şekilde yer almıyor.

“Asıl mesele bu mahkemenin siyasi meselelere ağırlık vermek isteyip istemediğiyle ilgili ve onlar bunu yapmakta isteksizlik gösterdiler” dedi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Biden ve Trump, 2024 seçimleri öncesinde Michigan'da itirazı test ediyor'


Biden ve Trump, 2024 seçimleri öncesinde Michigan’da temyiz başvurusunu test ediyor


Trump ve kampanyası 2020 seçim sonuçlarına karşı hukuki itirazlarını artırırken, Yüksek Mahkeme tek bir davayı ele almayı reddetti ve eyalet mahkemelerinin Biden’ın zaferini onaylayan kararlarını onaylamasına izin verdi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Ancak üst mahkemenin bu durumda hızlı hareket ederek en azından eyalet mahkemelerinin Trump’ı diskalifiye etme yetkisine sahip olup olmadığı konusunda rehberlik sunması bekleniyor.

Streichler, “Yeni yılın ardından birkaç gün geçebilir” dedi.

Önümüzdeki hafta Oregon Yüksek Mahkemesi’nin Trump’ın eyalette ön seçime katılıp katılamayacağı konusunda karar vermesinin beklendiği dönemde daha fazla baskı gelebilir.

Eyalet davalarının çoğunun arkasındaki savunuculuk grubu olan İnsanlar için İfade Özgürlüğü, ülke çapında yeni itirazlar sunmaya devam edeceğini ve dışişleri bakanlarından da konuya dahil olmalarını istediğini söyledi.

—Reuters’tan gelen dosyalar ile

&copy 2023 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir