Akıllı telefon ‘istilasına’ karşı mücadele: Kamuya açık alanda kaydırmanın yasaklanması yönünde oy kullanan Fransız köyü | Fransa

A Üzerinde kırmızı çizgi bulunan bir akıllı telefonun resmi, insanların halka açık yerlerde telefonlarını kaydırmasını yasaklayan bir Fransız köyündeki kuaför dükkanının vitrininde uyarı görevi görüyor. Kardiyoloji hemşiresi Ludivine, saçlarını kısa kestirip telefonunu çantasında gözlerden uzak bir yerde bırakırken, “Herkes ekran başında çok fazla vakit geçirmekle mücadele ediyor” dedi. “Evet oyu verdim, bu bir çözüm olabilir.”

Paris’in güneyinde, nüfusu 2.000’den az olan Seine-et-Marne bölgesindeki Seine-Port, geçen hafta sonu yapılan oylamada evet oyu kullandı. referandum halka açık yerlerde akıllı telefon kullanımını kısıtlamak, yetişkinlerin ve çocukların sokakta yürürken, başkalarıyla birlikte parkta bir bankta otururken, mağazalarda, kafelerde veya restoranlarda yemek yerken ve ebeveynler çocuklarını önünde beklerken cihazlarında gezinmelerini yasaklamak okul kapıları. Kaybolduklarında telefonlarının haritasını kontrol edebilecek olanlar bunun yerine yön sormaya teşvik ediliyor.

Yasağı başlatan Seine-Port belediye başkanı Vincent Paul-Petit. Fotoğraf: Magali Delporte/The Guardian

Köy aynı zamanda ailelere yönelik çocukların ekran kullanımına ilişkin bir yönetmeliği de onayladı: sabahları herhangi bir ekran yok, yatak odalarında ekran yok, yatmadan önce veya yemek sırasında ekran yok. Gençlerin ebeveynleri, çocuklarına 15 yaşından önce akıllı telefon vermemeye dair yazılı bir anlaşma imzalarsa belediye, çocuğa yalnızca aramalar için eski moda bir telefon verecek.

Bir ve dört yaşlarında iki çocuğu olan 34 yaşındaki Ludivine, “Ben kesinlikle bunu destekliyorum” dedi. “Bazıları bunun özgürlüklere saldırı olduğunu söylüyor ama ben öyle düşünmüyorum. Telefonların hayatımızdaki etkisi konusunda farkındalık yaratmakla ilgilidir.

“Bir yaşındaki çocuğumun sıfır ekranı var. Dört yaşındaki çocuğumun okul günlerinde ekranı yok ve sadece en küçüğü uyurken kısa bir süreliğine ekran kullanmıyor. Pek çok çocuk ve yetişkin ekranlardan sarhoş oluyor; hatta bebek arabasındaki bebekler bile kaydırmalı telefonlardan etkileniyor. Bu, bunu daha fazla insan temasıyla değiştirmekle ilgili. Çocuğum olmadan önce arka planda televizyonum hep açıktı; şimdi onu asla açmıyorum.”

Toplam 277 kişi (seçmen kaydının yaklaşık %20’si) oy kullandı ve %54’ü tüzüğün lehine oldu. Sağcı parti Les Républicains’in belediye başkanı Vincent Paul-Petit, şimdi Fransa’da türünün ilk örneği olan akıllı telefon kullanımına ilişkin bir belediye kararnamesi yazacak. Bu yasa polis tarafından uygulanamıyor – akıllı telefonlara karşı ulusal bir yasa olmadığı için memurlar sokakta kaydırma yapan insanları durduramıyor veya ceza kesemiyor – ancak belediye başkanı bunu kaydırmayı durdurmaya yönelik bir teşvik ve telefon kullanımını sınırlamak için rehberlik olarak tanımlıyor. Esnaflardan pencerelere çıkartmalar yapıştırmaları ve insanlardan yavaşça kaydırmayı bırakmalarını istemeleri isteniyor.

Çocuklar köy okulunun dışında akıllı telefon kullanımını caydırıcı tabelaların yanından geçiyor. Fotoğraf: Magali Delporte/The Guardian

Köyün barındaki restoran müdürü Angélique da Silva, müşterilerden kaydırmayı bırakmalarını isteme ihtimalinin düşük olduğunu ancak bunun amacını anladığını söyledi. “Çocuklar için ilginç bir fikir” dedi. “Ama genç nesil bunu onaylamıyor çünkü telefonlarını elinizden alırsanız hiçbir şeyleri kalmaz. Bizim nesil gibi değil, ellerinde telefonla büyüdüler.”

Fransa’da akıllı telefonlar ve ekran süresi giderek siyasi bir konu haline geliyor. Emmanuel Macron geçen ay küçük çocuklar için “ekranların en iyi şekilde nasıl kullanılacağını belirlemek” için bilim uzmanlarına danışacağını söyleyerek, yasaklar veya kısıtlamalar olabileceğini öne sürmüştü.

Angélique da Silva, Seine-Port’taki Terrasse restoranında. Fotoğraf: Magali Delporte/The Guardian

Belediye başkanı Paul-Petit, “Kamusal alanları akıllı telefon istilasından korumak istiyorum” dedi. “Bu, tüm telefonların yasaklanmasıyla ilgili değil; bu, sosyal yaşam için korumak istediğimiz, insanların sosyal medyada gezinmek, oyun oynamak veya halka açık yerlerde video izlemek için akıllı telefonlarını çıkarmaktan kaçınmalarını önermekle ilgili.

“Bu, ister oyun ister sosyal ağ olsun, artık gözlerimizi ekranlardan alamadığımız akıllı telefonların bağımlılık unsuruyla ilgili. Bir fırıncı ya da kasabın, telefonuna göz atarak gelen birine servis yapmamasını teşvik edeceğiz: eğer telefonda konuşuyorlarsa, konuşmayı dışarıda bitirebilirler, sonra içeri girip merhaba diyebilirler.”

Köy okulunun dışındaki tabelalar. Fotoğraf: Magali Delporte/The Guardian

Şöyle ekledi: “Sokakta yürüyen gençlerin neredeyse hepsinin elinde telefon var… ‘Yasak’ kelimesinin bazı insanları rahatsız edebileceğini anlıyorum. Ancak önemli olan tartışmanın başlatılmasıdır.”

Sekiz yaşındaki kızını köy okulunun önünde bekleyen psikolog Noémie, kaydırmanın sınırlandırılmasından yanaydı. Şöyle dedi: “Geçenlerde bekleme odasında kızıma oynaması için kitaplar ve bebekler getirdim ve herkes onun ekranda olmadığı için beni tebrik etti.”

Mutlu Landouzy, oğlu Tao ile birlikte.

Engelli çocuklara yönelik okul destek görevlisi ve 10 yaşında ikiz çocukları olan Merry Landouzy oy kullanmadı. “Beğensek de beğenmesek de ekranlar bu neslin hayatının bir parçası” dedi. “Sonuçta, çocukları eğlenceli aktivitelerle, özellikle de dışarıda meşgul edersek, aslında ekranlarda olmak istemezler. Kızım futbolcu ve dışarıda olmayı tercih ediyor. Hangi alternatif faaliyetleri sunabileceğimizle ilgili.”

Köydeki gençler, telefonları dışında kendilerini eğlendirecek çok az şeyi olan gençler için yeterli olanakların olmadığından şikayetçiydi. Belediye başkanı bir film kulübü, kitap alışverişi ve spor tesisleri sözü verdi.

Tarih öğrencisi ve stajyer öğretmen olan 21 yaşındaki Nawel Deciron, “Yapacak fazla bir şey yok; eğer telefonları yasaklarsanız, gençlerin boş zamanları, sporları ve oyunları için gerçek yapıları hayata geçirmek zorunda kalırsınız” dedi. Eski bir mağaza müdürü olan annesi Fatiha, “Ebeveynler sorumludur ve ekran sorununu kendileri çözebilirler” dedi.

Oyuncu olmak isteyen 17 yaşındaki lise öğrencisi Adrien şunları söyledi: “Akıllı telefonlar hayatımızın o kadar önemli bir parçası ki, onları sokaklarda kısıtlamanın mümkün olduğunu düşünmüyorum.” 11 yaşından beri telefonu var, sokakta müzik dinliyor, okulda kullanıyor ve yolunu bulmak için GPS’i kullanıyor.

Kısıtlamalar lehine oy kullanan, yakın zamanda emekli olan posta işçisi Jean-Luc Rodier, “Bu nesilden nesile aktarılan bir şey” dedi. “Yapay zekadan korkuyorum, ChatGPT, genel olarak yasaklardan yana değilim ama bu telefon kullanımında alarmın yükseltilmesiyle ilgili.”

Jean-Luc Rodier (sağda) yasağı destekliyor ancak oğlu Gabriel bunun bir anlamı olmadığını düşünüyor. Fotoğraf: Magali Delporte/The Guardian

Kendisi gibi posta işçisi olan 20 yaşındaki oğlu Gabriel ise buna karşıydı. “Günde beş saatimi telefonumda geçiriyorum ki bunun makul olduğunu düşünüyorum. Ayrıca uygun kitapları da okurum. Ama sokakta telefonumdan bir şeylere bakmayı seviyorum. Bilgiyi parmaklarınızın ucuyla yasaklayamazsınız.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir