Alberta başbakanı zamirler ve trans çocuklar hakkında ‘gelişen tartışma’ olduğunu söyledi

Alberta Başbakanı Danielle Smith, hükümetinin, “gelişen” bir konuşma olarak tanımladığı şey nedeniyle, transgender çocukların okulda ve cinsiyet onaylayıcı bakımda farklı isimler veya zamirler kullanmak istemelerine ilişkin yeni kurallar getirdiğini söyledi.

Smith, “Gördüğümüz şey, yalnızca Kanada’da değil uluslararası alanda da kamusal alanda gelişen bir tartışmadır ve tıbbi uygulama için farklı standartların önerildiğini görüyorsunuz” dedi. Batı Bloğu konuk sunucu David Akin.

“Anlaşılabilir ve kabul edilebilir yönergelere sahip olmamızın bizim için önemli olduğunu hissettik. Başlangıç ​​noktasının çocukların geri dönüşü olmayan kararlar vermemesi olması gerektiğine inanıyoruz.”


Videoyu oynatmak için tıklayın: ''Kendisini çocuklarla ebeveynleri arasına sokmaya çalışıyor': Bakan Boissonnault, Alberta başbakanının yeni trans politikaları hakkında'


‘Kendisini çocuklarla ebeveynleri arasına sokmaya çalışıyor’: Bakan Boissonnault, Alberta başbakanının yeni trans politikaları hakkında


Çarşamba günü Smith, cinsiyet çeşitliliğine sahip gençler ve cinsel eğitimle ilgili bir dizi politika değişikliğini duyurdu. Buna, 15 yaşında veya daha küçük bir çocuğun okulda adını veya zamirlerini değiştirmesi durumunda ebeveyn bildirimi ve izni gerekliliği de dahildir. 16 veya 17 yaşındaki gençlerin ebeveynlerinin iznine ihtiyacı olmayacak ancak ebeveynler yine de bilgilendirilecek.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Cuma günü Waterloo, Ont.’da yapılan konut duyurusunda Başbakan Justin Trudeau, LGBTQ2 gençlerine dikkat edilmesinin önemli olduğunu çünkü onların akranlarına göre evsizlik ve intihar riski daha fazla olduğunu söyledi.

Trudeau, “Aşırı sağcı Amerikalı muhafazakar Tucker Carlson’ı sahnede onunla birlikte oturmak üzere kendi eyaletine davet ettikten sonraki hafta, Danielle Smith’in artık ülkenin herhangi bir yerindeki en LGBT karşıtı politikalarla ilerleme kaydettiğini anlıyoruz” dedi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Alberta'nın Kanada'daki en LGBTQ karşıtı trans gençlere ilişkin politikaları: Trudeau'


Alberta’nın Kanada’daki en LGBTQ karşıtı trans gençliğe ilişkin politikaları: Trudeau


Saskatchewan’ın benzer zamir politikası geçen sonbaharda mahkeme kararıyla durdurulmuştu.

Kısa bir süre sonra Başbakan Scott Moe, buna rağmen maddeyi uygulamaya devam etmek için başvurdu.

Smith, Alberta’daki durumun bu noktaya gelmemesini umduğunu söylüyor.

En son Health IQ haberlerini alın. Her hafta e-postanıza gönderilir.

“Dolayısıyla bu çerçeve sayesinde çocukların yetişkinler gibi yetişkinlere yönelik kararlar alma haklarını koruduğumuzu düşünüyorum. Yapmayacağımızdan çok umutluyum. İş bu noktaya gelmeyecek,” dedi Smith.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Seçmenler tekliflerden ‘dehşete düştü’

Ayrıca Batı BloğuÇalışma Bakanı ve Edmonton Milletvekili Randy Boissonault, Akin’e Smith’in teklifinden “haklı olarak dehşete düşen” seçmenlerin bulunduğunu söyledi.

Boissonault, “Devletin bir çocuğun gelişimine, ebeveynleri ile olan ilişkilerine ve Danielle Smith’in LGBTQ topluluğuna yönelik bu genel bakışla yapmaya çalıştığı ve gerçekten trans çocukları hedef aldığına müdahale etmekle hiçbir işi yok” dedi. “Kendisini çocuklarla ebeveynleri arasına sokmaya çalışıyor. Kendini çocuklarla tıp profesyonellerinin arasına sokmaya çalışıyor. Öğretmenlere çocukları görevlendirmeye çalışıyor.”

Boissonault Alberta’da büyüdü ve 1980’lerde ve 90’larda gençliğinde pek çok homofobiyle karşı karşıya kaldığını ve 20’li yaşlarına gelene kadar eşcinsel olduğunu açıklamadığını söylüyor.

“Kendi aileme söylemem 28 yaşıma kadar sürdü. Peki bunu neden yaptım? Çünkü bu, ağımda söyleyebildiğim son ilişkiydi. Çünkü aslında anne babanın seninle birlikte olup olmayacağını bilmiyorsun” dedi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Hem bakan hem de başbakan, Alberta’daki ebeveynlerin büyük çoğunluğunun çocukları için en iyisini istediğini söylüyor.

Boissonault, gençlerin dışarı çıkarken kendilerini güvende hissetmedikleri küçük bir azınlık evinin bulunduğunu söylüyor.

“Edmonton’da evsiz çocukların yüzde 65 ila 70’inin LGBTQ topluluğundan geldiğini gördüm. Rakamlar Calgary’de de yüksek. Bunlar ülke genelinde gördüğümüz rakamlar” dedi Boissonault.

“Bu çocukların ve sonları bu çocuklara benzeyebilecek diğer çocukların okulun güvenli alanına ihtiyacı var çünkü bunu ailelerine nasıl anlatacaklarını henüz bilmiyorlar.”


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Calgary cinsel sağlık doktoru Alberta'nın cinsiyet kimliği politikasına tepki gösteriyor'


Calgary cinsel sağlık doktoru Alberta’nın cinsiyet kimliği politikasına tepki gösterdi


Smith, duyurusunun bir parçası olarak, gençlerin evlerinde tehlikeye atılması durumunda yardımcı olabilecek çocuk koruma yasalarına dikkat çekti.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Okullardaki cinsel eğitim de isteğe bağlı hale getirilecek. Buna cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim dersleri de dahildir.

Smith, ebeveynlerin okul yılının başında çocuklarına yönelik cinsel eğitimden vazgeçme şansına sahip olacağını söyledi.

Smith, “Sınıfta gerçekten önemli, zor ve son derece heyecanlı konuşmalar yapacaksanız, ebeveynlerin de katılma fırsatına sahip olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Cinsiyeti onaylayan bakımda değişiklikler

Tıbbi açıdan Smith’in politikaları engel teşkil edecek T15 yaş ve altı kişiler için, henüz bu sürece başlamamışlarsa, ergenlik engelleyici ilaçlar veya hormon tedavisi kullanılması.

Ayrıca 18 yaşın altındaki kişilere yönelik cinsiyet onaylama ameliyatlarını da yasaklamayı planlıyor.

Hem Dünya Trans Sağlığı Profesyonel Birliği (WPATH) hem de Kanada Pediatri Derneği, trans gençlere cerrahi müdahale önermiyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Bununla birlikte, her ikisi de hormon tedavileri ve ergenlik engelleyicilerin, ergenliğin erken başlangıcında, gelecekteki ameliyatları daha zor hale getirebilecek ikincil cinsiyet özelliklerinin (gelişen göğüsler veya Adem elması gibi) gelişmesini önlemek için yararlı tedaviler olabileceğini söylüyorlar.

Her ikisi de ergenliğin getirdiği geri dönüşü olmayan bazı değişiklikleri önleyerek veya geciktirerek hormon tedavisinin zihinsel sağlık açısından faydalarına işaret ediyor.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Sağlık Önemlidir: Doktorlar Alberta'daki okul politikasının transseksüel gençleri hedef almasını eleştiriyor'


Sağlık Önemlidir: Doktorlar Alberta’daki okul politikasının transseksüel gençleri hedef almasını eleştiriyor


Smith, 15 yaş ve altındaki çocuklara yönelik hormon tedavilerini neden engellemeyi planladığı konusunda da benzer bir tartışma yürütüyor.

“Tıp mesleğinde, bir çocuğun hangi noktada hayatını değiştirecek ve geri dönüşü olmayan kararlar alabilecek kadar olgunlaştığı konusunda görüş ayrılığı var. Ve bunun 16 yaş civarında gerçekleştiğine inanan birçok uygulayıcı var” dedi.

“İşte bu nedenle, bir çocuğun ailelerinin, psikologlarının ve ayrıca doktorlarının desteğiyle hormon tedavisine başlayabileceği yaş aralığını 16 ve 17 yaş olarak belirledik.”

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Ergenlik herkes için farklı zamanlarda başlar, ancak Kanada Pediatri Derneği’ne göre kızlarda genellikle sekiz ila 13 yaşları arasında başlar.

Erkekler için normalde dokuz ile 14 arasında başladığını söylüyorlar.

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir