Alberta Elektrik Sistemi Operatörü soğuk hava devam ederken Pazartesi sabahı şebeke alarmını kaldırdı

Alberta Elektrik Sistemi Operatörü, devam eden aşırı soğuk sıcaklıkların ortasında Pazartesi sabahı eyalet için yeni bir şebeke uyarısı yayınladı, ancak kısa süre sonra bu uyarıyı düşürdü.

Kâr amacı gütmeyen kuruluş sabah 8:12’de tweet attı: “AESO aşırı soğuk ve birçok elektrik tesisi kesintisi nedeniyle şebeke alarmı ilan etti.”

Sabah 9:21’de AESO’nun tweet’inde, “artan rüzgar ve güneş üretiminin sistemde bir miktar rahatlama yarattığı” gerekçesiyle şebeke alarmının sona erdiği belirtildi.

Kuruluş, Albertans’ın kullandıkları elektrik miktarını, eyalette elektrik tüketiminin genellikle zirve yapma eğiliminde olduğu bir zaman dilimi olan 16:00 ile 19:00 arasında sınırlamaya çalışması gerektiğini kaydetti.

AESO, “aşırı soğukların Batı Kanada’da hepimize meydan okumaya devam ettiğini” kabul etti.

Uyarı, AESO tarafından Cuma gününden bu yana yayınlanan dördüncü uyarıydı; vatandaşları yoğun saatlerde güç tüketimini sınırlamaya çağırıyor ve talebin çok yükselmesi durumunda dönüşümlü elektrik kesintileri potansiyeli konusunda uyarıda bulunuyordu.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Elektrik kesintisine gerek yoktu ancak Cumartesi günü ikinci alarm verildiğinde Alberta’nın büyük bölümünde sıcaklık -40 dereceydi.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

AESO, “eyalet genelinde elektrik akışını sürdürmek için” endüstri ortaklarıyla birlikte çalıştığını söylüyor.

AESO’nun web sitesinde, “Sistem kontrolörlerimiz, dört milyon Albertalı’nın ihtiyaç duyduğu anda güce sahip olmasını sağlamak için, yılın 365 günü, 7/24 arz ve talebi dengeliyor” diyor.

AESO web sitesinde, “güç sistemi baskı altında olduğunda ve talebi karşılamak ve sistem güvenilirliğini sürdürmek için acil durum rezervlerini kullanmaya hazırlandığımızda” şebeke uyarıları yayınladığını söylüyor.

“Tüketicilerden, dönüşümlü elektrik kesintileri de dahil olmak üzere sistemi dengelemek için daha ciddi acil durum önlemleri alma olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için şebeke uyarıları sırasında elektrik kullanımlarını azaltmaları isteniyor.”

Aşırı soğukların ortasında yeşil enerji planları eleştiriliyor

Batı Kanada’daki bazı politikacılar, devam eden soğuk dönemde federal hükümetin yeşil enerji planlarını eleştirdiler ve sosyal medyada Alberta’daki elektrik şebekesi uyarılarının sıcaklıklar düştüğünde yenilenebilir enerjilere güvenilemeyeceğini gösterdiğine inandıklarını söylediler.

Cuma günü ilk uyarı geldi Alberta Başbakanı Danielle Smith’ten bir tweetYenilenebilir enerji kaynaklarının güvenilmez olduğunu söyleyen ve Kanadalıları güvende tutmak için doğal gazın gerekli olduğunu söyleyen kişi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Saskatchewan’da Başbakan Scott Moe Ertesi gün sosyal medyada eyaletinin Alberta’ya kömür ve doğal gazdan elde edilen fazla enerjinin bir kısmını gönderdiğini belirten bir paylaşım yapıldı.

Moe, bu tür enerji yöntemlerinin federal hükümetin kapatmak istediği yöntemlerle aynı olduğunu söyledi ancak Liberaller buna katılmıyor.

Alberta’daki tek federal kabine bakanı ve eyaletteki iki Liberal milletvekilinden biri olan Randy Boissonnault, başbakanların açıklamalarını “önemsiz, gerçek dışı ve partizan bir saldırı” olarak nitelendirdi.

Sorunun bir kısmını “elektrik şebekesine onlarca yıldır yetersiz yatırım yapılmasından” sorumlu tuttu.

–Kanada Basını’ndan dosyalarla

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir