Amazon, AB veto raporlarının ardından iRobot’u satın almak için 1,4 milyar dolarlık anlaşmayı iptal etti | Amazon

Amazon, AB’nin anlaşmaya karşı çıkması nedeniyle Roomba üreticisi iRobot’u satın almayı planladığı 1,4 milyar dolarlık (1,1 milyar £) iptal etti.

E-ticaret şirketi, iş gücünün %31’ini (350 çalışanını) işten çıkarmayı ve genel müdürün ayrılmayı planladığını hemen açıklayan iRobot’a 94 milyon dolar ara ücreti ödeyecek.

Wall Street Journal, 18 Ocak’ta AB’nin yürütme kolunun anlaşmayı engellemeye hazırlandığını ve Amazon’u önerilen görüşü konusunda bilgilendirdiğini bildirmişti.

Amazon ve iRobot ortak bir açıklamada, devralımın “Avrupa Birliği’nde düzenleyici onaya giden bir yolu olmadığını, Amazon ve iRobot’un birlikte ilerlemesini engellediğini” söyledi.

Amazon genel danışmanı David Zapolsky şunları söyledi: “Yersiz ve orantısız düzenleyici engeller, satın almayı başarıya giden bir yol olarak görmesi gereken girişimcilerin cesaretini kırıyor ve bu hem tüketicilere hem de rekabete zarar veriyor – düzenleyicilerin denediklerini söylediği şeyler bunlar.” korumak.”

Avrupa Komisyonu, Kasım ayında anlaşmayla ilgili endişelerini resmi olarak dile getirmiş ve bunun robot elektrikli süpürge pazarındaki rekabeti kısıtlayabileceğini söylemişti. Komisyonun endişeleri arasında Amazon’un rakip elektrikli süpürgelerin perakende platformundaki görünürlüğünü azaltması da vardı.

Amazon, anlaşmayı Ağustos 2022’de duyurmuştu. Halihazırda Alexa akıllı hoparlöre ve Ring kapı ziline sahip olan çevrimiçi perakendeci, akıllı ev cihazları yelpazesini genişletmeye çalışıyordu.

Birleşik Krallık rekabet düzenleyicisi, geçen yıl haziran ayında devralma işlemini onayladı. Ancak anlaşma aynı zamanda ABD’nin rekabet gözlemcisi Federal Ticaret Komisyonu tarafından da inceleniyordu ve komisyon da işletmeye karşı kapsamlı bir dava açmıştı.

İngiliz hukuk firması Linklaters’ın ortağı Verity Egerton-Doyle, Amazon’un komisyonun kararına cevaben taviz vermeyi reddettiğini söyledi. itiraz beyanı – endişelerinin resmi bir listesi – anlaşmayı mahvetti.

“Bu, Amazon’un Avrupa Komisyonu’na çareler sunmayı reddetmesinin kaçınılmaz sonucuydu” dedi.

EDHEC Business School’da antitröst hukuku profesörü Anne Witt, anlaşmanın iptal edilmesinin “büyüleyici bir gelişme” olduğunu, çünkü büyük teknoloji gruplarının tarihsel olarak AB’nin devralmalarla ilgili endişelerini çözebildiğini söyledi. Örneğin geçen yıl AB, Microsoft’un video oyunu üreticisi Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın almasını onayladı.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Witt, AB’nin anlaşmayla ilgili şüphelerinin, FTC’nin Eylül ayındaki geniş kapsamlı davasında Amazon’la ilgili bazı endişeleri yansıttığını söyledi; bu davada, şirketin kendi ürünlerine diğerlerine göre öncelik verdiği iddiaları da yer alıyor.

Atlantik’in her iki yakasındaki kampanya grupları anlaşmaya karşı uyarıda bulunmuştu. Eylül 2022’de Açık Piyasa Enstitüsü ve Ulusal Ev İşçileri İttifakı’nın da aralarında bulunduğu bir grup ABD kuruluşu, FTC başkanı Lina Khan’a anlaşmanın “adil rekabeti ve açık pazarları tehlikeye atarken aynı zamanda tüketici gizliliğini de tehlikeye atacağını” iddia eden bir mektup yazdı.

OMI’nin Avrupa kolu Pazartesi günü komisyonun “Amazon’a karşı çıktığı için alkışlanması” gerektiğini söyledi.

Yönetici Max von Thun, “Bugünün önemli haberi sadece robot süpürgelerle ilgili değil; evlerimizin dört duvarı arasında kullandığımız cihazlar da dahil olmak üzere, bir avuç devin giderek dijitalleşen hayatlarımız üzerinde artan gücünü kontrol etmekle ilgili” dedi. Açık Piyasalar Enstitüsü’nde.

Haberin ardından başkanlık ve icra kurulu başkanlığından ayrılan iRobot’un kurucusu Colin Angle, anlaşmanın feshinin “hayal kırıklığı yarattığını” söyledi. Şöyle ekledi: “iRobot artık hayatı daha iyi hale getiren ve dünya çapındaki müşterilerimizin sevdiği düşünceli robotlar ve akıllı ev yenilikleri üretmeye devam etme odaklı ve kararlı bir şekilde geleceğe dönüyor.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir