Analistler – Trump’ın New Hampshire galibiyeti Haley’yi hala tehdit olarak görebilir

Salı günü yapılacak New Hampshire Cumhuriyetçi ön seçimleri, eski ABD başkanı Donald Trump’ı adaylığı garanti altına almaya bir adım daha yaklaştırabilir, ancak eski Güney Carolina valisi Nikki Haley hâlâ onun ana rakibi olarak ortaya çıkabilir.

“Yapması gereken tek şey, kendisini Trump için inandırıcı bir tehdit olarak göstermek. Kazanması gerekmiyor,” dedi Cumhuriyetçi stratejist Jonathan Majors The West Block’un konuk sunucusu Eric Sorensen’e.

“Bir çeşit hata payı içinde çıktığı sürece, bunu çok çekişmeli bir yarışa dönüştürmek için çok iyi bir konumda olacak.”

Trump geçen hafta Iowa’daki ilk ön seçimleri oyların yüzde 51’ini alarak kolaylıkla kazandı. Haley yüzde 19 destekle üçüncü oldu.

Ancak New Hampshire oldukça farklı. Burada oy havuzu diğer eyaletlere göre daha ılımlı çünkü New Hampshire’ın birincil kuralları sadece kart taşıyan Cumhuriyetçilerin değil bağımsızların da oy kullanmasına izin veriyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Yani, gerçekten farklı bir seçmen kitlesi var ve üniversite eğitimi almış seçmenlerle bazı ilerlemeler kaydetmeyi başardı. Ancak Barack Obama’nın eski kıdemli söz yazarı Sandra Peri panel tartışması sırasında şunları söyledi: “Ancak herhangi birinin Trump’ı yenebileceği belli değil.”


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Trump'ın Iowa'daki ezici zaferi Cumhuriyetçi rakipleri için ne anlama geliyor'


Trump’ın Iowa’daki ezici zaferi Cumhuriyetçi rakipleri için ne anlama geliyor?


Trump destekçilerinin 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na düzenlediği saldırının ve eleştirmenlerin intikam odaklı göründüğünü söylediği başkanlık kampanyasının sonuçlarında, bu seçimde risklerin arttığı hissi var.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Sayısız hukuki sorunun ortasında Trump, Cumhuriyetçilerin başkanlık adaylığını güvence altına almak için hâlâ büyük ölçüde tercih ediliyor.

Madison, seçmenlerin bu artan risklerle Trump’a akın etmesinin birkaç nedenini görüyor.

“Şu anda Amerika’nın morali oldukça bozuldu. Burada ikamet ediyorsanız, dünyanın bize uluslararası düzeyde aynı şekilde bakmadığını hissedersiniz,” dedi Madison.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Sanırım insanlar Trump’ta ve bu ülkedeki pek çok insanda bizi bu temele, o saygın yere geri getirebilecek bir lider görüyor. Ve bu çok tartışmalı. Bu çok tartışmalı bir fikir ama çok önemli.”

Bunun, daha fazla ülkenin kendi siyasetinde içe dönmesine ve AB, NATO ve Uluslararası Para Fonu gibi uluslararası kuruluşlara karşı temkinli davranmasına yol açtığını da sözlerine ekledi.

“Liderler seçmenlerinin taleplerini, seçmenlerinin dünyayı korumak yerine kendilerini koruma konusundaki bakış açılarını karşılamaya çabalıyorlar. Bence Trump’ın NATO ve benzeri konulardaki bu söylemlerini bu yüzden çok duyuyorsunuz” dedi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Iowa toplantıları: Analistler Trump'ın zaferi ve siyasi iklime ağırlık veriyor'


Iowa toplantıları: Analistler Trump’ın zaferi ve siyasi iklime ağırlık veriyor


Trump ve Başkan Joe Biden’ın Kasım ayında kendi listelerinin zirvesinde olduklarını varsayarsak, bu, 2020 başkanlık seçimlerinin rövanşını oluşturacaktır.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Bu nedenle Peri, küresel bir türbülans döneminde Amerika’ya en iyi kimin rehberlik edeceğinin seçimi olarak görüyor.

“Bunun bireysel liderlikle çok fazla ilgisi olup olmadığı bana açık değil; sadece insanların hayatlarını ele geçiren hızlı değişimlerle ve belki de çocuklarının geleceklerinin eskisi kadar parlak olmayacağı hissiyle olduğu gibi. kendilerininki kadar parlak hayal ettiler” dedi.

“Eğer ilginiz bir toplum inşa etmekse, ister iklim değişikliği olsun ister artan otoriterlik ya da küresel yoksulluk olsun, ülkelerin ortak sorunlarımızla mücadele etmek için birlikte çalıştığı bir dünya oluşturmaksa, ‘Önce Amerika’ Trump’ı geri getirme fikri antitetik görünüyor.”

16 Ocak’ta Montreal Ticaret Odası’nın düzenlediği etkinlikte Fransızca konuşan Başbakan Justin Trudeau, Amerikalı seçmenlerin bir seçimle karşı karşıya olduğunu söyledi.

“Amerikalılar iyimser bir ulus mu istiyor, yoksa geri adım atmayı, hiç var olmayan bir zamana nostaljiyi, çözüm sunmadan endişe ve öfkeyi yansıtan bir popülizmi mi seçecekler?” Trudeau dedi.

Her iki adayın da ismini vermese de Madison, Trudeau’nun fikrini söylediği için itibar etti ve Trump’ın da bunu yapmaktan çekinmediğini ekledi.

“Sanırım aynı zamanda Barack Obama ve Joe Biden’la çalışmanın da zorlu olduğundan bahsetti. Dolayısıyla ofise kim gelirse gelsin, bu bir meydan okuma olacak” dedi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Peri ise 5 Kasım başkanlık seçimlerine Amerikan demokrasisinin geleceğinin tehlikede olduğu bir oylama olarak bakıyor.

“Açıkçası, 6 Ocak 2021’de gördüklerimizden sonra, (Trump) kazanırsa görevden ayrılıp ayrılmayacağı belli değil” dedi.

“Hiç böyle bir şey görmedik. Dolayısıyla demokrasi idealine inanan herkes için ABD’nin Donald Trump’ı bir daha seçmeyeceğinden emin olmak gerçekten önemli olacak.”

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir