Araç içi kamera gönderimlerindeki artış, daha tehlikeli sürücülerin yakalanmasına yol açıyor | Suç

Tehlikeli sürücüler kameralara yakalanıyor ve giderek artan sayıda polise şikayet ediliyor; diğer sürücüler ve genel halk, Birleşik Krallık polis kuvvetlerine 100.000’den fazla video raporu gönderdi.

2023 yılında sunulan ihbar sayısında bir önceki yıla göre %30 artış yaşanmış ve 33.500’den fazla video polise iletilmiştir. Ulusal Araç Kamerası Güvenlik Portalı kasım ayı sonuna kadar.

İddiaların yaklaşık %70’i, uyarı mektuplarından ceza puanlarına ve kovuşturmaya kadar çeşitli polis müdahaleleriyle sonuçlanıyor.

Midlands ve kuzeydeki insanlar, yeni raporlama yöntemini en çok benimseyen kişiler gibi görünüyor; 2023’te yüklenen videoların yaklaşık üçte ikisi West Midlands, West Mercia, Warwickshire, Northumberland ve Güney Yorkshire güçlerindeki polise sunuldu.

Görüntülerin çoğu araç kameralarından geliyor; birçok bisikletçi de kask kamerası görüntüleri yüklüyor ve hız yapma veya direksiyonda cep telefonu kullanma gibi suçlardan kaynaklanan riskler konusunda kamuoyunun farkındalığının arttığı görülüyor.

Video yükleme portalı, araç kamerası firması Nextbase tarafından 2018 yılında başlatıldı ve sürücülerin Kendin Yap kanun uygulayıcılarına dönüştürülmesine yardımcı oldu. Yaygın olarak Snap Operasyonu olarak da bilinen sistem, İngiltere ve Galler’deki çoğu polis gücü tarafından kullanılıyor. İskoçya ve Kuzey İrlanda sistemi uygulamayı düşünüyor ancak henüz bunu yapmıyor.

Nextbase’in yol güvenliği sorumlusu Bryn Brooker, yaygın önlemin tehlikeli sürücülerin yollardan uzaklaştırılmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Şöyle söyledi: “Portala 100.000’den fazla yükleme önemli bir kilometre taşıdır, ancak bu yalnızca karayolu güvenliğini artırmak için teknolojik çözümlere olan ihtiyacın altını çizmeye hizmet eder.”

Bir 1.766 kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor Ulaştırma Bakanlığı’nın en son istatistiklerine göre 2022’de Birleşik Krallık yollarında günde ortalama dört ila beş kişi olacak.

Karayolu güvenliği yardım kuruluşu Brake, halkı tehlikeli araç kullanımıyla mücadelede polisi desteklemeye teşvik eden girişimlerin memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Brake’in kampanya yöneticisi Lucy Straker şunları söyledi: “Bugün yollarımızda beş kişi öldürülecek ve yarın beş kişi daha ailelerinin yanına dönemeyecek. Yeterince diyene ve yollarda birbirimizin güvenliğinin sorumluluğunu almaya başlayana kadar bu böyle devam edecek.”

Diğer yol kullanıcılarıyla karşılaştırıldığında orantısız derecede yüksek bir ölüm oranına maruz kalan birçok bisikletçi, sosyal medyada tehlikeli sürüşü vurgulamak için kask kamerası görüntülerini kullandı ve bisiklet grupları polise video raporlamanın kullanılmasını büyük ölçüde destekledi.

Cycling UK’nin genel müdürü Sarah Mitchell şunları söyledi: “Trafik suçları hayatları yok ediyor ve aileleri parçalıyor. Halkın bu suçları bildirme konusundaki iştahı yollarımızda tehlikeli davranışların ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor, ama aynı zamanda polise paha biçilemez kanıtlar da sağlıyor.

“Birleşik Krallık’taki her gücün, yollarımızı herkes için daha güvenli hale getirmek amacıyla bu kanıtları iyi bir şekilde kullanması hayati önem taşıyor.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir