ArriveCAN Kanadalıların haklarını ihlal etti, toplu dava önerildi – Ulusal

Önerilen bir toplu dava, tartışmalı ArriveCAN uygulamasının Kanadalıların haklarını ihlal ettiğini iddia ettiği için tazminat talep ediyor.

Kanada Tüketici Hukuku Grubu, 16 Şubat’ta Kanada Başsavcısı’na karşı Federal Mahkeme’de toplu dava önerisi sundu.

Quebec’te yaşayan E. Sabbag ve D. Rossner’ın “haksız karantinası” etrafında yoğunlaşıyor ve başsavcının, Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı (CBSA), ArriveCAN’ın sözleşmesinden, geliştirilmesinden ve uygulanmasından sorumlu olan Kanada Kamu Sağlığı Kurumu (PHAC) ve Kanada Kamu Hizmetleri ve Tedarik.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Muhafazakârlar tutuklama önergesi verdi, GC Strategies çalışanlarını ArriveCan: Poilievre'de ifade vermeye zorladı'


Muhafazakarlar tutuklama önergesi sundu ve GC Strategies çalışanlarını ArriveCan’da ifade vermeye zorladı: Poilievre


18 Mayıs 2022’de Sabbag ve Rossner, bir gecelik konaklamanın ardından kara sınırına dönmeden önce, COVID-19 salgını sırasında seyahati yönetmenin bir yolu olarak Nisan 2020’de başlatılan bir araç olan ArriveCAN’a cihazlarında erişemediklerini iddia etti. Lake Placid, NY, iddia beyanı okunur.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Saint-Bernard-de-Lacolle, Que. sınır durağına vardıklarında durumu sınır görevlisine anlattılar.

“Ancak gerekli belgeleri elektronik ortamda gönderemedikleri için karantinaya almaları talimatı verildi. Davacılar sınır görevlisine aşı kanıtlarını gösterme girişiminde bulundu ancak sonuç alamadılar” ifadeleri yer alıyor.

“Davacılar sınırı aradılar ve bir ‘yönetici’ ile konuştular ve bu yönetici onlara, ArriveCAN bilgilerini göstermeyen herkesi istisnasız doğrudan karantinaya göndermeleri talimatı verildiği için yapabilecekleri hiçbir şey olmadığını bildirdi.”


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Muhafazakarlar yanıtlar ararken Liberaller ArriveCan soruşturmasıyla işbirliği yapacaklarını söylüyor'


Liberaller, Muhafazakarlar cevapları araştırırken ArriveCan soruşturmasıyla işbirliği yapacaklarını söylüyor


Sabbag ve Rossner’ın PHAC’ı aradıkları ve karantinadan çıkmalarına izin verilmeden önce kendi kendilerine yaptıkları COVID-19 testlerinin sonuçlarını beklemeleri gerektiği söylendiği belirtildi.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Sabbag sonuçların gelmesi için bir hafta beklemek zorunda kalırken, Rossner sonuçları üç ila dört gün içinde aldı.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

İddia beyanında, karantinada geçirdikleri süre göz önüne alındığında Rossner ve Sabbag’ın, planlanan etkinliklerin iptal edilmesi ve günlük yaşamın engellenmesi de dahil olmak üzere zarara uğradıkları iddia ediliyor.

“Her iki davacı da haksız yere karantinaya maruz kaldıkları dönemde arkadaşlarını ve ailelerini görecek, dışarı çıkacak, market alışverişine çıkacak ve genellikle karantina evlerinin dışında bir hayat yaşayacak şekilde hayatlarını yeniden düzenlemek zorunda kaldı.” .

“Ayrıca acı ve ıstırap, stres, sıkıntı ve sıkıntı, kaygı, telefon görüşmeleri ve haksız karantinanın hafifletilmesine ilişkin konularla uğraşarak saatler kaybetme, hayattan zevk almama gibi sıkıntılar yaşadılar.”


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'ArriveCAN: Poilievre, Trudeau'yu 258 milyon doların üzerinde bir ödülle 4 çalışanlı bir BT firması olan GC Strategies'e verdi'


ArriveCAN: Poilievre, Trudeau’yu sorguya çekerek 4 çalışanlı bir BT firması olan GC Strategies’e 258 milyon dolar ödül verdi


İddia beyanı, Kanadalıların ArriveCAN ile sorun yaşadığı iddia edilen diğer örnekleri listeleyerek devam ediyor.

“Birçok kişi ArriveCAN uygulamasıyla ilgili yüklenememe, gerekli bilgilerin gönderilememesi, başarısızlık kodlarının gönderilmemesi veya otomatik çağrıların karantinaya alınması gibi birçok sorunla karşılaştı” yazıyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Önerilen toplu dava, 21 Kasım 2020 ile 1 Ekim 2022 tarihleri ​​arasında Kanada’ya seyahat eden, ArriveCAN’i kullanmış veya kullanmaya teşebbüs etmiş ve kendilerine yanlışlıkla COVID-19 semptomlarını izole etmeleri ve izlemeleri yönünde talimat verildiğine inanan tüm kişilere açıktır. , gerekli belgeleri CBSA’ya sundukları veya göndermeye çalıştıkları durumlarda karantinadan muaf olmasına rağmen.

Açıklamada, başsavcının iddia edilen ihmalinin, davacının ve sınıfın Şartındaki yaşam ve özgürlük haklarını ve keyfi gözaltı veya hapis cezasına aykırı olduğunu da ekliyor.

Aradığı dolar değerini belirtmedi, bunun belirleneceğini belirtti.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Poilievre, Trudeau'yu RCMP ArriveCAN soruşturmasının 'yolundan çekilmesi' konusunda uyardı'


Poilievre, Trudeau’yu RCMP ArriveCAN soruşturmasının ‘yolundan çekilmesi’ konusunda uyardı


CBSA, Global News’in yorum talebini yayınlanma zamanına göre geri göndermedi. Başsavcının toplu dava başvurusuna cevap vermesi için bir ayı var. Talep üzerine on gün daha ek süre verilebilir.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Açıklamada ayrıca Kanada’nın ArriveCAN hakkındaki 12 Şubat tarihli raporunun genel denetçisine de atıfta bulunuluyor; bu rapor, ArriveCAN’ın arkasındaki hükümet kurumlarının, geliştirilmesindeki en iyi uygulamaları takip etmekte “defalarca başarısız olduğunu” ortaya koyuyor.

Genel denetçiye, 2 Kasım 2022’de ArriveCAN’ı incelemekle görevlendirildi; bu, sonuçta teknik aksaklıklarla dolu tartışmalı bir araç olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca fiyat sorunu da vardı: Uygulamanın ön geliştirmesine ilişkin ilk tahmin, maliyetin yalnızca 80.000 ABD doları olduğunu gösteriyordu; ancak o zamandan bu yana toplam fiyat etiketi 54 milyon doların üzerine çıktı.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Genel Denetçi, federalleri ArriveCAN uygulamasının kötü yönetimiyle eleştirdi'


Genel denetçi, federallerin ArriveCAN uygulamasını kötü yönetmesini eleştirdi


Genel Denetçi Karen Hogan’ın 12 Şubat tarihli raporunda, ArriveCAN’ın “dokümantasyonu, mali kayıtları ve kontrolleri o kadar zayıftı ki kesin maliyetini belirleyemediğimiz” CBSA’ya dikkat çekildi.

Hogan’ın ofisi ArriveCAN’ın gerçekte 59,5 milyon dolara mal olduğunu tahmin ediyor. Yükleniciler tarafından gönderilen ve test ettiği faturaların yüzde 18’inin, harcamaların ArriveCAN’la mı yoksa başka bir BT projesiyle mi ilgili olduğunu belirlemek için yeterli bilgi sağlamadığını ve bu durumun “maliyetleri projelere doğru şekilde atfetmeyi imkansız hale getirdiğini” tespit etti.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Hogan milletvekillerine ArriveCAN’ın ofisinin tahmininden daha düşük bir maliyete sahip olabileceğini söyledi ancak bunun belirlenmesinin zor olduğunu çünkü muhasebenin yıllardır gördüğü “en kötü” olduğunu söyledi.

Raporda, CBSA’nın ArriveCAN’i oluşturacak ve sürdürecek kaynaklara sahip olmaması nedeniyle dış kaynaklara güvenmek zorunda kaldığı, dolayısıyla maliyetin arttığı belirtildi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Muhafazakarlar, AG'nin sert raporunun ardından 'AriveSCAM' uygulaması için Liberallere saldırdı'


Muhafazakarlar, AG’nin sert raporunun ardından ‘AriveSCAM’ uygulaması için Liberalleri eleştirdi


Genel denetçi, ArriveCAN dış kaynakları için ortalama günlük maliyetin 1.090 dolar olduğunu, Kanada hükümetindeki eşdeğer BT pozisyonları için ortalama günlük maliyetin ise 675 dolar olduğunu tahmin etti.

Raporda, CBSA’nın “sözleşme sürecindeki politikaları, kontrolleri ve şeffaflığı göz ardı etmesinin rekabet fırsatlarını kısıtladığı ve paranın karşılığını baltaladığı” da eklendi.

ArriveCAN’den sorumlu kurumlar 12 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ArriveCAN’ın “seyahat ve ticareti kolaylaştırırken zorunlu sağlık bilgilerini toplamak için etkili ve gerekli bir araç olduğunu” söyledi. haber bülteni.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“COVID-19 salgını bağlamının ötesinde, uygulama bugün gümrük beyannamelerini önceden vermek ve sınırda zaman kazanmak isteyen yolcular için kullanılabilir olmaya devam ediyor.

“Bu koşullara rağmen, genel denetçinin tespit ettiği boşlukların kabul edilemez olduğunun farkındayız ve tüm hükümet departmanlarının gelecekte bu nitelikteki projeleri üstlenmek için daha iyi bir konumda olmalarını sağlamak için adımlar atıyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir