ArriveCAN sürecinde çok sayıda başarısızlık ve gözlemci patlamaları görüldü – Ulusal

Kanada’nın genel denetçisi, ArriveCAN’ın arkasındaki devlet kurumlarının şu anda tartışmalı olan uygulamanın geliştirilmesinde en iyi uygulamaları takip etmekte “defalarca başarısız olduklarını” söylüyor.

Denetçi General Karen Hogan Pazartesi günü, ArriveCAN’dan sorumlu departmanlar olan Kanada Sınır Hizmetleri Dairesi (CBSA), Kanada Halk Sağlığı Kurumu (PHAC) ve Kanada Kamu Hizmetleri ve Tedarik’i eleştiren uzun zamandır beklenen bir raporu yayınladı.

Sert raporda, “Genel olarak, Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı, Kanada Halk Sağlığı Kurumu ve Kanada Kamu Hizmetleri ve Tedarik Kurumu, ArriveCAN uygulamasının sözleşmesinde, geliştirilmesinde ve uygulanmasında iyi yönetim uygulamalarını takip etmekte defalarca başarısız oldu” deniyor.

“Projenin tasarımında, gözetiminde ve sorumluluğunda bulduğumuz pek çok boşluk ve zayıflığın bir sonucu olarak, vergi mükelleflerinin harcadığı dolar açısından en iyi değeri sağlayamadı.”


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Poilievre, Liberal hükümete ArriveCan uygulamasına harcanan yaklaşık 54 milyon doları sorguluyor'


Poilievre, Liberal hükümete ArriveCan uygulamasına harcanan yaklaşık 54 milyon doları sorguluyor


Genel denetçiye, 2 Kasım 2022’de, COVID-19 salgını sırasında seyahati yönetmenin bir yolu olarak Nisan 2020’de tanıtılan ArriveCAN’ı incelemekle görevlendirildi. Bunu, kullanıcıların iletişim ve sağlık bilgilerini toplayarak ve risk altındaki kişilere karantina bildirimleri yayınlayarak yaptı.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Ancak ArriveCAN’ın teknik aksaklıklarla dolu tartışmalı bir araç olduğu kanıtlandı.

Ayrıca fiyat sorunu da vardı: Uygulamanın ön geliştirmesine ilişkin ilk tahmin, maliyetin yalnızca 80.000 ABD doları olduğunu gösteriyordu; ancak o zamandan bu yana toplam fiyat etiketi 54 milyon doların üzerine çıktı.

Geçtiğimiz Ocak ayında Globe and Mail, sözleşme sürecini detaylandıran bir haber yayınladı: Hükümetin ArriveCAN ve diğer projeleri iki yıl içinde 44 milyon dolar karşılığında üstlenmek üzere sözleşme imzaladığı Ottawa BT firması GCstrategies, aslında inşaat işini taşerona verdi. altı şirket daha.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Seyahat güncellemesi: WestJet iptalleri ve ArriveCAN tartışması'


Seyahat güncellemesi: WestJet iptalleri ve ArriveCAN tartışması


O dönemde Başbakan Justin Trudeau sözleşme sürecini “mantıksız” ve “verimsiz” olarak nitelendirmişti.

Hogan, raporun masaya yatırılmasının ardından Temsilciler Meclisi kamu hesapları komitesindeki milletvekillerine, raporun bulamadığı şeylerden “derin endişe duyduğunu” söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Neye ne kadar harcandığını, işi kimin yaptığını veya sözleşme kararlarının nasıl ve neden alındığını ve bu kağıt izinin olması gerektiğini doğru bir şekilde gösteren kayıtlar bulamadık” dedi.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

“Kamu görevlileri, kamu fonlarının kullanımı konusunda her zaman şeffaf ve Kanadalılara karşı hesap verebilir olmalıdır. Acil durum, tüm kuralların pencereden uçup gitmesi ve departmanların ve kurumların artık kararlarını belgelemelerine ve eksiksiz ve doğru kayıtlar tutmalarına gerek olmadığı anlamına gelmiyor,” diye daha sonra Fransızca olarak ekledi.

ArriveCAN’da ne yanlış gitti?

Hogan’ın Pazartesi günkü raporu, ArriveCAN’ın “belgeleri, mali kayıtları ve kontrolleri o kadar zayıftı ki kesin maliyetini belirleyemediğimiz” CBSA’yı öne çıkardı.

Hogan’ın ofisi ArriveCAN’ın gerçekte 59,5 milyon dolara mal olduğunu tahmin ediyor. Yükleniciler tarafından gönderilen ve test edilen faturaların yüzde 18’inin, harcamaların ArriveCAN’la mı yoksa başka bir BT projesiyle mi ilgili olduğunu belirlemek için yeterli bilgi sağlamadığını ve bu durumun “maliyetleri projelere doğru bir şekilde atfetmeyi imkansız hale getirdiğini” tespit etti.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Hogan milletvekillerine ArriveCAN’ın ofisinin tahmininden daha düşük bir maliyete sahip olabileceğini söyledi ancak bunun belirlenmesinin zor olduğunu çünkü muhasebenin yıllardır gördüğü “en kötü” olduğunu söyledi.

Raporda, CBSA’nın ArriveCAN’i oluşturacak ve sürdürecek kaynaklara sahip olmaması nedeniyle dış kaynaklara güvenmek zorunda kaldığı, dolayısıyla maliyetin arttığı belirtildi.

Genel denetçi, ArriveCAN dış kaynakları için ortalama harcırah maliyetinin 1.090 $ olduğunu, Kanada Hükümeti’ndeki eşdeğer BT pozisyonları için ortalama günlük maliyetin ise 675 $ olduğunu tahmin etti.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Poilievre, teknoloji CEO'sunun üzerinde hiç çalışmadığını söylemesinin ardından Liberallere ArriveCAN uygulama sözleşmesini açıklamaları için baskı yapıyor'


Poilievre, teknoloji CEO’sunun üzerinde hiç çalışmadığını söylemesinin ardından Liberallere ArriveCAN uygulama sözleşmesini açıklamaları için baskı yapıyor


Raporda, CBSA’nın “sözleşme sürecindeki politikaları, kontrolleri ve şeffaflığı göz ardı etmesi, rekabet fırsatlarını kısıtladı ve paranın karşılığını baltaladı” diye ekledi.

“Ajansın, GC Strategies’in ilk ArriveCAN sözleşmesini rekabetçi olmayan bir süreçle nasıl ve neden aldığını destekleyen çok az belgeye sahip olduğunu gördük. Ayrıca, GC Strategies’in daha sonra ajansın rekabetçi sözleşmesi için teklif talebine dahil ettiği gerekliliklerin geliştirilmesine de dahil olduğunu tespit ettik” deniyor raporda.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Pandemiye acil müdahale ihtiyacı göz önüne alındığında departmanlar ve kurumlar esnek olmaya teşvik edilmiş olsa da, kararları belgeleme ve şeffaflığı ve kamu fonlarının ihtiyatlı kullanımını gösterme ihtiyacı devam etti.”

Genel denetçi, Nisan 2020 ile Ekim 2022 arasında CBSA’nın ArriveCAN’ın 177 sürümünü yayınladığını ve genellikle çok az test belgesi bulunduğunu veya hiç belgelenmediğini tespit etti. Haziran 2022’deki bu güncellemelerden biri, yaklaşık 10.000 yolcuya yanlışlıkla karantina talimatı verilmesiyle sonuçlandı. Global News, hükümetin yolculara hatayı bildirmesinin 12 gün sürdüğünü öğrendi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Tech Talk: ArriveCan Uygulaması için 54 milyon dolarlık fiyat etiketi'


Teknik Konuşma: ArriveCan Uygulaması için 54 milyon dolarlık fiyat etiketi


PHAC ile CBSA arasında Nisan 2020’den Temmuz 2021’e kadar rolleri ve sorumlulukları açıklığa kavuşturmak için resmi bir anlaşma da yoktu; bu, “proje amaçlarını ve hedeflerini, bütçeleri ve maliyet tahminlerini ve risk yönetimi faaliyetlerini geliştirmek gibi iyi proje yönetimi uygulamalarının gerçekleştirilmediği anlamına geliyor” ” diye belirtiyor raporda.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Bazı Kanada Sınır Hizmetleri Teşkilatı çalışanlarının, yükleniciler tarafından akşam yemeklerine ve diğer faaliyetlere davet edildiklerini açıklayarak teşkilatın Davranış Kurallarına uyduklarını gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını tespit ettik. Ajans bir soruşturma başlattı ve bu sürecin tekrarlanmasını veya tehlikeye atılmasını önlemek için etik ve Davranış Kuralları konusunda daha fazla denetim çalışması yapmadık.”

ArriveCAN, isteğe bağlı hale geldiği Ekim 2022’ye kadar zorunluydu. CBSA şefi Neil VandenBroek, Şubat 2023’te Global News’e, uygulama kullanımının daha sonra yüzde 10’un altına düştüğünü söyledi.

Ancak, kullanımda kademeli bir artış olduğunu ve bunun ön beyan aracının daha geniş çapta uygulamaya konmasına bağlı olduğunu söyledi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Kanada'da COVID-19 hava yolculuğu kısıtlamaları kaldırıldı'


Kanada’da Kovid-19 nedeniyle hava yolculuğu kısıtlamaları kaldırıldı


Genel denetçi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu dijital beyan formunun yaklaşık 6,2 milyon dolara mal olduğunu söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Genel denetçinin raporunda, CBSA ve PHAC’ın potansiyel yüklenicilerle etkileşimleri, rekabetçi olmayan satın alma süreçleri sırasında alınan kararların nedenlerini tam olarak belgelemesi ve sözleşme politikalarının gerekliliklerine uyumu sağlamak için bir süreç oluşturması da dahil olmak üzere çeşitli önerilerde bulunulmaktadır.

Bakanlıklar raporda yer alan tüm tavsiyeleri kabul etti.

ArriveCAN “seyahat ve ticareti kolaylaştırırken zorunlu sağlık bilgilerini toplamak için etkili ve gerekli bir araçtı. Uygulama, COVİD-19 salgını bağlamının ötesinde, gümrük beyanlarını önceden vermek ve sınırda zaman kazanmak isteyen yolcular için bugün de kullanılabilir durumda.” dedi. haber bülteni.

“Bu koşullara rağmen, Genel Denetçi tarafından tespit edilen boşlukların kabul edilemez olduğunun farkındayız ve tüm hükümet departmanlarının gelecekte bu nitelikteki projeleri üstlenmek için daha iyi bir konumda olmalarını sağlamak için adımlar atıyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir