Badenoch – Staunton: Postanede halk arasında kargaşa | Postane Horizon skandalı

Politikacılar (özellikle Muhafazakar olanlar) ile iş dünyası liderleri arasındaki ilişkilerin tam anlamıyla kavgalara dönüşmesi pek sık görülen bir durum değil. Biz kamuoyunun tartışmaların ne kadar ekşi olduğunu öğrenmemiz daha da nadirdir.

Ancak son birkaç gün içinde, Ticaret Bakanı Kemi Badenoch ve yakın zamanda görevden alınan Postane başkanı Henry Staunton, Horizon skandalının ele alınması konusundaki anlaşmazlıklarını, haber manşetlerine hakim olan kamuoyunu karıştıran bir kavgaya dönüştürdüler.

Burada kavganın kökenlerini ve iki savaşçıyı inceliyoruz.

Sıra neyle ilgili?

Badenoch ve Staunton, ITV’nin Bay Bates Postaneye Karşı dramasının ardından halkın öfkesinin ortasında Postanenin Horizon IT yazılım skandalını ele alması konusunda çatıştı. 44 yaşındaki Badenoch, geçen ayın sonlarında Staunton’u görevden aldı ancak başlangıçta “karşılıklı rıza ile yollarını ayırdıklarını” söyledi.

75 yaşındaki Staunton karşılık verdi Sunday Times’a verdiği röportajdaBadenoch’un kendisine skandalın “birinin suçu üstlenmesi gerektiğini” söylediğini iddia etti.

Badenoch Pazartesi günü Avam Kamarası’nda yaptığı bir açıklamayla gerilimi daha da artırdı ve röportajını “açık bir intikam alma girişimi” olarak tanımladı. Kendisi, Staunton’u “zorbalık gibi ciddi konular” ve davranışlarına ilişkin resmi bir soruşturma konusunda “işbirliği yapma isteği” konusundaki endişeleri nedeniyle görevden aldığını ekledi.

Kendisi bunu reddediyor ve yeni iddiaları “şaşırtıcı” olarak nitelendiriyor ve onun Avam Kamarası’ndaki konuşmasını dinlemenin “bu tür iddiaların varlığından ilk kez bahsedildiğini” söylüyor.

Kemi Badenoch kimdir ve iş tecrübesi nedir?

1980 yılında Londra’nın güneyindeki Wimbledon’da doğdu, ancak çocukluğunun çoğunu babasının pratisyen hekim olarak çalıştığı Lagos, Nijerya’da ve psikoloji profesörü annesinin öğretim görevlisi olarak çalıştığı ABD’de geçirdi.

Eğitimini tamamlamak için 16 yaşında İngiltere’ye döndü ve Güney Londra’daki Morden’de A-level eğitimi alırken McDonald’s’ta yarı zamanlı çalıştı.

Badenoch, Sussex Üniversitesi’nde bilgisayar sistemleri mühendisliği okudu ve BT alanında yazılım mühendisi olarak çalışmaya devam etti. Geceleri Londra Üniversitesi Birkbeck’te hukuk okudu. Daha sonra yalnızca milyonerlere ve kraliyet ailesine hizmet veren özel banka Coutts’ta çalıştı ve sağcı etkili dergi Spectator’ın dijital direktörlüğünü yaptı.

Eski bir Deutsche Bank bankacısı ve Merton’daki eski Tory meclis üyesi olan Hamish Badenoch ile evli. 2009 yılında Dulwich ve West Norwood Muhafazakar Kulübü’nde buluştular. “Broşürlerimi dağıtmama yardım etti” dedi. Üç çocukları var.

Kendisi bir Brexit yanlısıydı ve 2017’de parlamentoda yaptığı ilk konuşmasında referandum oylamasının “Birleşik Krallık projesine yönelik bugüne kadarki en büyük güven oyu” olduğunu söylemişti. Kocası kalanlardandı. 2017’de Independent’a “Güçlü tartışmalarımız oldu ama birbirimizin görüşlerine saygı duyuyoruz” dedi.

Badenoch’un siyasi deneyimi nedir?

Muhafazakar partiye 2005 yılında 25 yaşındayken katıldı. 2010 yılında Dulwich ve West Norwood’da Muhafazakar aday olarak yer aldı ve İşçi Partisi’nden Tessa Jowell ve Liberal Demokrat aday Jonathan Mitchell’in ardından üçüncü oldu.

2012 Londra meclis seçimlerinde Muhafazakarlardan yanaydı ve Londra genelindeki listede beşinci sırada yer alıyordu, yani seçilmemişti. Diğer iki Muhafazakâr Partinin milletvekili olmasının ardından 2015 yılında meclis üyesi oldu ve 2016 seçimlerinde de görevini korudu.

Badenoch nihayet 2017 genel seçimlerinde parlamentoya seçilme hayalini, Essex’teki Saffron Walden’ın güvenli Muhafazakar koltuğuna oturduğunda gerçekleştirdi.

Kendisini “İngiliz rüyasının” bir örneği olarak tanımladı; “16 yaşında İngiltere’ye gelen ve bir nesilde parlamenter olan bir göçmen”. Winston Churchill ve Margaret Thatcher’ı kahramanlarından ikisi olarak gösteriyor.

1922’de Muhafazakar Partili milletvekillerinden oluşan Komite’nin bir üyesi oldu ve Boris Johnson’ın çocuklar ve ailelerden sorumlu bakanı, daha sonra Hazine Müsteşarı, eşitlikten sorumlu bakan ve yerel yönetim, inanç ve topluluklardan sorumlu bakan olarak görev yaptı.

Johnson istifa ettiğinde Tory parti liderliğini savundu, “gerçeği söyleyeceğine” söz verdi ve “güçlü ama sınırlı hükümeti” savundu. Liz Truss kazandı ve Badenoch uluslararası ticaret bakanı olarak atandı. Şu anki görevine Rishi Sunak tarafından terfi ettirildi.

Badenoch nedir? En iyi bilinir?

İki kelimeyle “uyanma karşıtı” olmak. Kendisi “sağ’ın yeni sevgilisi” ve “kültür savaşçısı” olarak tanımlanıyor. Badenoch, okullarda çocuklara transseksüellik sorunlarının anlatıldığı bir “salgın” yaşandığını belirterek, “Küçük çocukların başına gelenler nedeniyle travma yaşıyoruz ve bu sorundan daha fazla kaçmayacağız” dedi.

Aralık ayında, etnik kökenin ortaçağ vebası için bir risk faktörü olup olmadığını inceleyen akademik bir çalışmayı “arkeolojiyi uyandırdı” diyerek kınadı.

Henry Staunton kimdir ve iş tecrübesi nedir?

Staunton’un uzun ve çeşitli bir iş kariyeri vardı, ancak adı bu haftaya kadar kesinlikle bilinmiyordu. Yılda 19.704 £ kazandıran Ipswich School’da eğitim gördü ve şu anda burada hizmet veriyor. valiler koltuğu.

Exeter Üniversitesi’nde ekonomi ve istatistik okudu ve Price Waterhouse’da muhasebeci oldu. 11 yıllık hizmetin ardından önce ortak, ardından Reuters dahil büyük müşterilerin sorumluluğunu üstlenen kıdemli denetim ortağı oldu.

Staunton, ITV’de finans direktörü olarak görev yaptı ve WH Smith’in, emlak şirketi Capital & Counties’in, endüstriyel ekipman kiralama şirketi Ashtead Group’un ve sigortacı Phoenix Group’un başkanlığını ve Hukuk ve Genel’in başkan yardımcılığını yaptı.

Evli ve iki yetişkin çocuk babasıdır. 1995 yılında şöyle tanımlandı: “Ülkede Eton Fives oynayan az sayıda kişiden biri”. Üç taraflı sahada oynanan bir tür hentbol olan oyun, adını Eton College Şapeli’nin bir köşesinden alırken, aynı zamanda Ipswich School’da da oynanıyor.

Staunton nedir? kamu hizmeti deneyimi?

Staunton göreve atandığında hükümet tarafından yürütülen hizmetler dünyasına yeni girmiş gibi görünüyor Postane başkanı Aralık 2022’de. O zamanın ticaret bakanı Kwasi Kwarteng, Staunton’un “dikkate değer uzmanlık ve deneyim getirdiğini” söyledi.

Staunton, “Posta müdürleriyle ortaklaşa çalışarak modernizasyonunu sürdüren Postanenin başkanlığına atanmaktan mutluluk duyduğunu” söyledi.

Ne Staunton’u var Postane hakkında ne söyledin?

27 Ocak’ta görevden alınana kadar City yönetim kurulu dünyasının dışından çok az kişi Staunton’un varlığından haberdar olurdu. Staunton, sessizce ayrılmak yerine, Sunday Times’a verdiği bir röportajla görevden alınmasını haber gündeminin üst sıralarına taşıdı.

Mektupta, üst düzey bir devlet memurunun, Muhafazakarların “seçime girmesine” izin vermek için Horizon skandalının kurbanlarına tazminat ödeme konusunda yavaş gitmesini söylediğini öne sürdü.

“İlk başlarda, oldukça kıdemli bir kişi bana tazminat harcamalarını ve Horizon’un yenisini değiştirmeyi durdurmamı ve tırnak işaretleri içinde topallamamı (bununla ilgili bir dosya notu yazdım) seçime girmemi söylemişti” dedi.

“Bu, posta müdürü karşıtı bir şey değildi, sadece doğrudan mali durumdu. Sormadım çünkü şöyle dedim: ‘Bunda hiçbir payım yok; seçime topallayarak girmek için burada değilim, bu posta müdürlerinin yapması gereken doğru şey değil.’ ‘Gevşek’ kelimesi size onların nerede olduğuna dair bir anlık görüntü verir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir