BC eleştirmenleri, kefalet reformunun ‘önemli bir adım’ olduğunu ancak yeterli olmadığını söylüyor

Kanada’daki yeni kefalet koşullarının daha sıkı hale getirilmesi, kamu güvenliğinin iyileştirilmesine yönelik “önemli bir adım”, ancak bazı BC polisi, kadın savunucuları ve belediye liderleri daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylüyor.

C-48 Tasarısı uyarınca Ceza Kanununda yapılan değişiklikler artık yürürlükte olup, bu değişiklikler, savcıların aksini yerine, bazı suçlu sanıkların neden kefaletle serbest bırakılmaları gerektiğini kanıtlamalarını gerektirmektedir.

Değişiklikler, “tersine sorumluluk” kapsamındaki davaları genişleterek daha fazla ateşli silah ve silah suçunu ve kişinin yakın partnerden şiddet uygulamakla suçlandığı daha fazla durumu kapsayacak.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Kefalet reformu tasarısı, tekrarlayan şiddet içeren suçluları hedef alarak yürürlüğe giriyor'


Tekrarlayan şiddet suçlularını hedef alan kefalet reformu tasarısı yürürlüğe giriyor


Vancouver ceza avukatı Sarah Leamon, “Belirli bir grup suçlunun kefaletle serbest bırakılmasını çok daha zorlaştıracak, ancak bu her kefalet duruşması için geçerli olmayacak ve bunun burada vurgulanmasının önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Bunlar, çoğunlukla silah kullanmayı veya yakın partner ilişkilerini içeren ciddi, şiddet içeren suçlar işlemekle suçlanan kişilerdir. Örneğin bu, üretken bir mağaza hırsızı için geçerli olmayacak.”

Vancouver Polis Şefi Yardımcısı Howard Chow, bunun, sanığın sabıka geçmişini devreye sokarak şiddet uygulayan suçluları sokaktan uzak tutmaya yönelik “doğru yönde atılmış bir adım” olduğunu söyledi.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Chow, bu hareketin bazı suçluları parmaklıklar ardında tutarak kamu güvenliğini “önemli ölçüde artıracağına” inandığını söyledi.

“Daha düşük düzeydeki suçlar, kamu güvenliğini etkileyen suçlar hakkında daha fazla çalışma yapılması gerektiğini düşünüyoruz, ancak genel olarak mevzuat değişikliklerinin aciliyeti açısından bundan çok memnunuz” dedi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Kanada'nın kefalet reformu mevzuatı'


Kanada’nın kefalet reformu mevzuatı


Chow, yabancıların saldırıları ve şiddetli mağaza hırsızlığının (Vancouver’da tekrar tekrar manşetlere çıkan iki suç) kefalet değerlendirmelerine dahil edilmesini istediği suç sınıfları olduğuna dikkat çekti.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Hırpalanmış Kadınlara Destek Hizmetleri genel müdürü Angela Marie MacDougal, yeni kefalet tedbirlerinde yakın partner şiddetinin de tanınmasından memnun olduğunu söyledi.

Ancak sonuçta değişikliğin bu tür vakaların yalnızca bir kısmını etkileyeceğini söyledi.

MacDougall, “Çoğu yakın partner şiddeti vakasının asla polise bildirilmediğini, dolayısıyla ceza hukuku sistemine gitme fırsatının asla olmadığını biliyoruz” dedi.

“Bu reform aslında mağdurların ve suçluların çok ama çok küçük bir kısmını etkileyecek.”

MacDougall, eyaletin partner şiddeti oranlarını azaltma konusunda ciddi olması durumunda ceza hukuku sisteminin dışına bakması ve önleme ve mağdurlar için hem finansman hem de hizmet sunumuna öncelik vermesi gerektiğini söyledi.

Şehri kamu güvenliğinin önemli bir sorun haline geldiği Nanaimo Belediye Başkanı Leonard Krog da değişiklikleri memnuniyetle karşıladı.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Ottawa kefalet reform yasasını kabul etti'


Ottawa kefalet reformu yasasını kabul etti


Ancak kendisi, eyaletin federal hükümetten daha ileri gitmesi ve bağımlılık, beyin hasarı, akıl sağlığı sorunları ve travmayla uğraşan suçlulara güvenli, istemsiz bakım uygulaması gerektiğini savundu.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Bunlar gerçekten cezai vaka değil; halkı korkutan suç eylemleri gerçekleştiriyorlar, ancak gerçekten ihtiyaç duydukları şey uzun vadeli bakım ve tedavi; bu, çok kronik suçluların bazıları için tek gerçek uzun vadeli çözüm. ” o tartıştı.

“Diğerlerinin açıkçası ağır hapis cezalarına ihtiyacı var. Toplumun, küçük de olsa suç işlemeye devam edecekseniz hapiste daha fazla zaman geçireceğinizi söyleme hakkına sahip olduğu bir nokta var.”

Federal değişiklikleri savunan BC Başsavcısı Niki Sharma, yeni tedbirlerin hakimlere şiddet içeren suçluları sokaktan uzak tutmak için başka bir araç sağlayacağını söyledi.

“Bu, yargıçların tutuklanıp tutuklanmayacağına karar vermeden önce toplum üzerindeki etkisini veya suçlunun zarar verme riskini tartması açısından sistemimizin sahip olduğu tek araç değil” dedi.

Sharma, reformların, BC’nin geçen yıl uygulamaya koyduğu Tekrarlanan Şiddet Suçluları girişiminin yanı sıra polis ve akıl sağlığı hizmetlerine daha fazla fon sağlanması da dahil olmak üzere kamu güvenliğini amaçlayan eyalet girişimlerini destekleyeceğini söyledi.

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir