BC Yüksek Mahkemesi kamuya açık uyuşturucu kullanımı yasağını engelledi

Britanya Kolumbiyası Yüksek Mahkemesi, yasa dışı maddelerin kamusal tüketimine karşı yeni eyalet yasalarını engelledi.

Zarar Azaltma Hemşireleri Derneği lehine Cuma günkü karar, anayasal itirazı bekleyene kadar 31 Mart’a kadar geçici tedbir uyguluyor ve yargıç, yasaların yürürlüğe girmesi halinde “telafi edilemez zarara yol açılacağını” söylüyor.

Kamu Güvenliği Bakanı Mike Farnworth yaptığı açıklamada hükümetin, “çocukların ve ailelerin uğrak yeri olan yerlerde uyuşturucu kullanımını” önlemeyi amaçlayan yasalara karşı verilen karardan “endişe duyduğunu” söyledi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Yasadışı uyuşturucu bulundurma ve kullanımına yönelik artan kısıtlamalara tepki'


Yasa dışı uyuşturucu bulundurma ve kullanımına yönelik artan kısıtlamalara tepki


“(Bu) karar, her ilin her gün yaptığı gibi, eyaletin ağır uyuşturucuların kullanıldığı yerleri düzenlemesini geçici olarak engelliyor” dedi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Yasadışı Maddelerin Kamu Tüketimini Kısıtlama Yasası Kasım ayında yasama organından geçirildi ve polisin belirli halka açık yerlerde uyuşturucu tüketmeme yönündeki emirlerine uymayı reddeden kişilere para cezası ve hapis cezası verilmesine olanak tanıdı.

Hemşireler derneği, henüz yürürlüğe girmemiş olan yasanın, yürürlüğe girmesi halinde Kanada Şartını çeşitli şekillerde ihlal edeceğini savundu.

Ancak Baş Yargıç Christopher Hinkson, kararında, “uygunluk dengesi” ve onarılamaz zarar riskinin davacının lehine olması nedeniyle bu iddialara başvurmanın gereksiz olduğunu söyledi.

Hinkson’ın kararında, “Aşırı doz durumunda desteğin olmaması veya azalması nedeniyle tek başına uyuşturucu kullanımının özellikle tehlikeli olabileceğini kabul ediyorum” diyor.

“İnsanlar izole edildiğinde ve görüş alanı dışında kaldığında, geri döndürülemeyen aşırı dozdan ölme riski çok daha yüksek oluyor.”


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'BC prömiyeri uyuşturucuyu suç olmaktan çıkarma programına sadık kalıyor'


BC başbakanı uyuşturucuyu suç olmaktan çıkarma programına bağlı kalıyor


Yasa, polisin insanlara “belirli bir alanda yasa dışı madde kullanmayı bırakmaları” veya o bölgeyi terk etmeleri emrini vermesine izin verecek.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Yasada belirtilen yerler arasında bina girişlerine altı metre mesafede ve oyun alanı, kaykay parkı veya su havuzuna 15 metre mesafedeki spor sahaları, plajlar veya parklar yer alıyor.

En son Health IQ haberlerini alın. Her hafta e-postanıza gönderilir.

Reddeden kişiler 2.000 dolara kadar para cezasına ve altı aya kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Yasa, polise uymayanları tutuklama ve uyuşturuculara el koyup imha etme konusunda takdir yetkisi verecek.

Avukat Caitlin Shane, Pivot Hukuk Derneği’nden hemşireler birliğini temsil etti. Tedbir kararının “madde kullanımının inceleme yapılmadan yasalaştırılamayacağını” gösterdiğini söyledi.

Shane bir röportajda BC’de uyuşturucu kullanan çoğu kişinin “uyuşturucu kullanmak için güvenli, yasal kapalı alanlara sahip olmayan topluluklarda yaşadığını” söyledi.

Mahkemenin ihtiyati tedbir kararı vermesinin “hoş bir karar” olduğunu, çünkü kanunun yasal olarak yürürlüğe girmemiş olmasına rağmen polis tarafından zaten uygulanmakta olduğunu söyledi.

Shane, “M.Ö. civarındaki topluluklardaki insanlardan, polisin zaten hiçbir zaman yürürlükte olmayan bu yasayı uygulamaya çalıştığını duyduk” dedi. “Dolayısıyla bu karar, yasanın uygulanabilir olmadığı gerçeğini kesin olarak ortaya koyuyor ve teyit ediyor. Yürürlükte değil ve insanlara karşı kullanılamaz.”


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Kamuda uyuşturucu kullanımı tartışması devam ediyor'


Kamuda uyuşturucu kullanımı tartışması devam ediyor


Shane, yasanın eyalet hükümetinin “uyuşturucu kullanımına ve toksik uyuşturucu tedariğine uygun tepkiler” konusundaki kamuya açık tutumlarına “karşı durduğunu” söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Bunun gibi bir yasa, BC’nin uyuşturucu tüketimine ilişkin yasa ve politikaları tarafından halihazırda başarısızlığa uğrayan insanlara daha da büyük yük ve zorluk yüklüyor” dedi.

Shane, eyalet hükümetinin suç olmaktan çıkarma yaklaşımının başlamasından bu yana bir “tepki” yaşandığını ve yasanın devam eden “damgalamaya” yanıt olarak kabul edildiğini söyledi.

Shane, eyaletin Başbakan David Eby yönetimindeki yaklaşımının, Pivot Hukuk Cemiyeti’nde hukuk savunucusu olarak görev yaptığı dönemden bu yana bir “rota değişikliği” sinyali verdiğini söyledi.

“Savunduğumuz bazı şeylerin başbakanımızın da bir zamanlar savunduğu şeyler olması ilginç” dedi.

Farnworth, eyaletin mahkemenin kararını gözden geçirdiğini ve “sonraki adımlarımızı değerlendirdiğini” söyledi.

“Uyuşturucu bağımlılığını suç olmaktan ziyade bir sağlık meselesi olarak ele alarak, toksik uyuşturucu krizi karşısında hayat kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam etmeye kararlıyız; aynı zamanda ağır uyuşturucuların halkın uğrak yerlerinde kullanılmaması gerektiğinin bilincindeyiz. çocuklar ve ailelerin yanı sıra savunmasız topluluk üyeleri de var” dedi.

Farnworth, ağır uyuşturucu kullanımının “sigara, alkol ve esrar”la ilgili benzer düzenlemelere tabi olması gerektiğini söyledi.

Ekim ayında eyalet, yeni yasaların “eyalet genelinde tutarlı bir yaklaşım” sağladığını söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

BC United muhalefet lideri Kevin Falcon, kararın ardından yaptığı açıklamada, Eby hükümetinin suç olmaktan çıkarma politikası konusunda “pervasız” olduğunu ve yasanın “ne yazık ki yetersiz kaldığını ve şu anda geçici bir tedbire tabi olduğunu” söyledi.

“Bu yasa bugünkü geçici tedbir kararının ardından daha fazla inceleneceğinden, çoğu toplulukta kristal meth, crack kokain ve fentanil gibi ölümcül olabilecek uyuşturucuların kontrolsüz tüketimi sırasında parkta piknikte bir kadeh şarap içmek hala yasa dışı olacaktır. Falcon, “aynı parkta yaşananlar bu NDP hükümeti altında gerçek olmaya devam ediyor” dedi.

BC Adli Tıp Kurumu’na göre, BC’de Nisan 2016’da kamu sağlığı acil durumunun ilan edilmesinden bu yana en az 13.317 kişi düzenlemeye tabi olmayan uyuşturucular nedeniyle hayatını kaybetti.

Geçen ayın sonunda yayınlanan bir güncellemede servis, düzenlemeye tabi olmayan uyuşturucuların yılın ilk 10 ayında en az 2.039 kişinin hayatına mal olduğunu söyledi.

&kopya 2023 The Canadian Press

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir