‘Bir gecede katranlandım’: Post Office Horizon skandalı kurbanların hayatlarını nasıl alt üst etti | Postane

Postanenin 16 yıl boyunca 3.500 postane operatörünü haksız hırsızlık, dolandırıcılık ve sahte muhasebe iddialarıyla takip etmesi, hedef alınanlar üzerinde hayat değiştiren bir etki yarattı.

Operatörlerin kullandığı Horizon muhasebe yazılımında hatalar olduğu bilinmesine rağmen 900’den fazla kişi hakkında dava açıldı ve en az dört intihar skandalla ilişkilendirildi.

Etkilenenlerin çoğu, Birleşik Krallık tarihindeki en kötü adalet hatalarından birine ilişkin devam eden kamu soruşturması kapsamında yargılanmanın ve mahkum edilmenin mali ve kişisel sonuçlarıyla ilgili yürek burkan hikayeler anlattı.

Seema Misra

Seema Misra hırsızlık suçundan 15 ay hapis cezasına çarptırıldı ve sekiz haftalık hamileyken oğlunun 10. doğum gününde kilit altına alındı. Avrupa’nın en büyük kadın hapishanesi olan Surrey Ashford’daki “korkunç” bir hapishaneye gönderildiğini ve burada mahkemede fenalaştıktan sonra intihar gözetimine alındığını hatırlıyor.

Hapsedildiği sırada karşılaştığı diğer birçok dehşetin yanı sıra Misra, kendi canına kıyan ve hamile olmasaydı hapishanede kendini öldüreceğini söyleyen bir mahkumla karşılaştı. Misra, iyi halden dolayı erken tahliye edildikten sonra ikinci çocuğunu hastanede elektronik etiket takarak doğurdu.

Masumiyetini kanıtlamak 11 yıl sürdü; 2021’de aklandı.

Surrey’li 47 yaşındaki postane operatörü, skandalla ilgili soruşturmada Postane patronlarının “mafya gibi davrandığını” ve “ellerinde kan olduğunu” söyledi.

Ekim 2010’daki duruşması, hukuk ekibinin mahkemeye bilgisayar muhasebe sisteminden gelen verilere güvenilemeyeceğini söylemesiyle Horizon’un güvenilirliği açısından bir test davası haline geldi.

E-postalar, Postane avukatlarının Ekim 2010’un başlarında 40 şubede açıklara neden olan bir Horizon hatası hakkında bir rapora sahip olduklarını ortaya çıkarmış olsa da, bu durum aynı ayın sonlarında Misra’nın duruşmasında savunmaya açıklanmadı.

Mahkum edildiğinde patronlar bunu kutladı. O zamanki genel müdür David Smith, onun hapsedilmesini “harika bir haber” olarak selamladı.

Lee Castleton

Eski postane çalışanları Lee Castleton (solda) ve Noel Thomas, mahkumiyet kararlarının bozulmasının ardından Londra’daki Kraliyet Adalet Divanı önünde kutlama yapıyor. Fotoğraf: Yui Mok/PA

Lee Castleton, Horizon’un en yüksek profilli davalarından birinde, iki yıllık bir hukuki mücadelenin ardından Postane tarafından iflas ettirildi.

Castleton, 2003 yılında Bridlington, Doğu Yorkshire’da bir postane satın aldı. Ancak, Horizon IT sisteminin hatalı olduğundan şüphelendiği için Postanenin yardım hattını 91 kez aramasına rağmen, bir yıl içinde bilgisayar sisteminde 25.000 £’luk bir açık görüldü.

Kendisi, bir avukata parası yetmediği için kendisini temsil etmek zorunda kaldığı Postane tarafından mahkemeye çıkarıldı ve parayı geri ödemesi ve 321.000 £ tutarındaki masrafları ödemesi emredildi, bu da onu iflas ettirdi.

Yasal işlem sonrasında Castleton dükkânını kapatmak, evini satmak ve kiralık bir eve taşınmak zorunda kalırken, karısı stresten kaynaklanan nöbetler geçirdi ve çocukları zorbalık nedeniyle okullarını taşımak zorunda kaldı. Castleton iflas hakkında şunları söyledi: “Bu, hayatlarımızı tamamen değiştirdi. Kesinlikle korkunç ve yıkıcıydı.”

Kamu soruşturmasında Castleton’a karşı açılan hukuk davasında Postaneyi temsil eden Stephen Dilley, Postanenin kaybetmesi halinde ödeme yapamayacağını bildiğini ancak devlete ait şirketin “dünyaya göstermek” istediğini itiraf etti. Horizon sistemini savunacaktı.

Siobhan Sayer

55 yaşındaki Siobhan Sayer, 2008 yılında postane işinde kaybolan 18.000 £’luk parayı bulmak için evini ziyaret eden müfettişlerin yaptığı baskında sıkıntılı altı aylık kızından nasıl ayrıldığını anlattı.

Horizon IT soruşturmasına şunları söyledi: “Mutfak çekmecelerini, dosya dolabını karıştırdılar (ve) parayı nereye sakladığımla ilgili şakalaşırken iç çamaşırı çekmecemi baş aşağı çevirdiler ve onlara nerede olduğunu söylersem çok daha kolay olacağını söylediler.” geçen sene.

“Aşağılandım, korktum. Altı aylık bir kızım vardı. Onu görmeme izin verilmedi. Ağlamaya başladı ve onu görmeye gitmeme izin verilmedi. Bu beni bitirdi. Daha fazla devam edemeyeceğim için röportajı bitirmek zorunda kaldım.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Sayer, uzun soruşturma sırasında kendisini “genel olarak taciz edilmiş ve korkutulmuş” hissettiğini, buna düzenli olarak evinin önüne park etmiş birini bulduğunu söyledi. Sonunda, avukatların tavsiyesi üzerine, 2010 yılında, kızının doğum gününde, sahte hesap verme suçlamalarını kabul etti.

Mahkemeye, doğrudan hapse gönderileceğine inandığı ve “(benim hapsedilmemi) onlarla tartışmanın babama bırakılacağını” düşünerek, dolu bir bavulla mahkemeye katıldı. Sayer, 18 ay süreyle ertelenen 40 haftalık hapis cezası ve 200 saat kamu hizmeti cezası aldı ve evine dönmesine izin verildi.

Janet Skinner

Janet Skinner (ortada), mahkumiyetinin temyiz mahkemesi tarafından bozulmasının ardından Londra Kraliyet Adalet Divanı önünde.
Janet Skinner (ortada), mahkumiyetinin temyiz mahkemesi tarafından bozulmasının ardından Londra Kraliyet Adalet Divanı önünde. Fotoğraf: Yui Mok/PA

52 yaşındaki Janet Skinner, bir muhasebe hatası nedeniyle haksız yere hapse atılmasının ardından 2007 yılında dokuz ay hapis cezasına çarptırıldıktan sonra evini kaybetti.

Kamu soruşturmasının, bir müfettişin yardımcı bir avukata Skinner’ın para çaldığına inanmadığını ve bunu kanıtlayacak hiçbir kanıt bulunmadığını söylediği yönündeki ifadeyi dinlediği kovuşturma sürecinin zorlu süreci, annenin sağlığı üzerinde dramatik bir etki yarattı. iki.

Kayıp olduğu iddia edilen parayı ödeyemeyeceğini kanıtlamak için verdiği uzun mücadelenin stresi sırasında Skinner nörolojik bir çöküş yaşadı ve boynundan aşağısı felçli kaldı.

İki yıl süren bir rehabilitasyon süreciyle yeniden yürümeyi öğrenmek zorunda kaldı ve hâlâ çalışamıyor. Skinner, engelliliğinin yaşadığı sıkıntının yarattığı stresten kaynaklandığına inanıyor.

Timothy Burgess

Kuzey Yorkshire’ın Catterick köyünden eski bir postane operatörü olan Timothy Burgess, soruşturmaya “Bir gecede katranla kaplandım” dedi. “İnsanlar beni görmezden geldi, caddenin karşısına geçti. İnsanlar düşmandı. ‘Köyü öldürdüm’; bunu bana yönelttim.”

Temmuz 2006’da alt postaneyi devralan Burgess, BT sisteminin kurulduğu ilk gün eksiklikleri fark ettiğini hatırlıyor. Aynı zamanda köyde bir kafe ve bar işlettiği için işin gereklerini karşılayamadığını iddia eden savcılar tarafından “beceriksiz” olarak damgalandı.

Kendisi, toplamı 7.500 £’u aşan nakit ve posta havalesi ve pul gibi eşyalardaki açıktan sorumlu olmakla suçlandı. Sonuçta, sahte muhasebe yaptığını kabul etti ve 2011 yılında mahkum edildiğinde 150 saat ücretsiz çalışma yapmasına ve 500 £ mahkeme masraflarını ödemesine karar verildi.

Yargıç Peter Bowers o dönemde şöyle demişti: “Sizin sahtekârlığınız para almak değil, Postaneye olan beceriksizliğinizi örtbas etmekti.”

Burgess’in kızıyla ilişkisi “oldukça kötüleşti” ve hatta 30 mil uzaktaki yeni bir okula taşınması bile skandalı önlemek için “yeterince uzak değildi”. Görümcesinin köydeki evcil hayvan dükkânını satın alma girişimi, ki bu onun “gönülden koyduğu bir şeydi”, Burgess’le olan ilişkisi nedeniyle sahibi tarafından engellendi.

Onun davası, 2021’de temyiz mahkemesi tarafından bozulan 39 davadan biriydi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir