‘Bir performans şiiri’: saçma, on yıllık bir Twitter hesabı bize yapay zeka hakkında çok şey öğretebilir | Yapay zeka (AI)

MYapay zeka destekli bir sohbet robotunun ödevinizi yapabilmesi, akşam yemeği hazırlamanıza yardımcı olabilmesi veya baro sınavını geçmek, @Horse_ebooks vardı. Günümüzün chatbot rönesansının ilkel öncülü, 2010 yılında bir Twitter hesabı olarak başladı; e-kitaplardan otomatik olarak alıntılar yapan, bağlamdan arındırılmış, beklenmedik ve garip bir şekilde şiirsel anlamlar kazanan bir hesaptı.

Spam robotu olduğu iddia edilen hesapta, “Merhaba saksafon”, “BU OLABİLİR Mİ” ve “Bugün konuştuğumuz için şanslıyız” gibi absürd parçalar nedeniyle internette yayılan e-kitaplardan alıntılar ortaya çıktı. Zirvede 200.000’den fazla takipçi topladı ve on yıldır aktif olmamasına rağmen şu anda hesapta hala 131.000 takipçi bulunuyor. Onun En akılda kalıcı espri – “her şey çok oluyor” – bugün hala yankı uyandırıyor.

2013 yılında, hesaptaki son iki yıldaki tweetlerden gerçek hayattaki insan Jacob Bakkila’nın sorumlu olduğu ortaya çıktı. New Yorklu sanatçı, 2012 yılında gerçek bir spam göndericisinden @Horse_ebooks satın aldı ve ardından “konuşmasını” simüle etti; kitaplardan rastgele aralıklarla alıntılar tweetledi ve haftanın yedi günü, günün 24 saati bot olarak “performans sergiledi”.

Bakkila, “Amacım, botun internetteki olaylara nasıl yaklaştığını tersine mühendislik yapmaktı” dedi. “@Horse_ebooks’un tweetlediği hiçbir şey – ister gerçek bir otomatik spam botu olsun, ister ben olduğumda – hiçbir zaman orijinal olarak yazılmamıştır. Her zaman önceden yazılmış bir metinden alınıyordu.”

Hesap, mevcut yazıları yeniden kullanarak ve yeniden tasarlayarak, daha küçük ölçekte de olsa, günümüzün daha gelişmiş sohbet robotlarına benzer şekilde çalıştı. ChatGPT gibi uygulamaların üzerine inşa edildiği teknoloji olan dil öğrenme modelleri, büyük insan yazısı hazinelerini tarayarak, insan konuşmasındaki kalıpları analiz ederek ve bağlam ipuçlarına dayanarak bu konuşmayı kullanıcıya geri göndererek çalışır.

“Hem kendim hem de bunun aslında gerçek bir spam botu olduğu gerçeği arasındaki yazarlık geriliminden yararlanmak istedim. Robot ne zaman bitiyor, insan ne zaman başlıyor?” Bakkila dedi.

İnsanlar yapay zeka destekli sohbet robotlarını yalnızca Google’a alternatif olarak değil, aynı zamanda giderek daha fazla kullandıklarından, bu soru hiç bu kadar alakalı olmamıştı. terapistler olarak Ve Arkadaşlar. Yapay zeka şirketleri de mevcut yazıları kullanmaları nedeniyle yasal tehdit altında; yazarlar onları telif hakkıyla korunan çalışmaları haksız ve yasa dışı kullanmakla suçluyor.

The Guardian, Bakkila ile insan-robot yazarlığı, iddia edilen yapay zeka kıyameti ve spam bot sanat projesinin popülaritesinin modern zamanlarımızda ne anlama geldiği hakkında konuştu. Röportaj kısa ve net olması için düzenlendi.

@Horse_ebooks, halkın bu kadar viral bir şekilde anlamlı bir şekilde etkileşime geçtiği dil tabanlı bir botun hatırlayabildiğim ilk örneklerinden biri – gördüğümüz bu yeni bot tabanlı yapay zeka patlaması hakkında düşünceleriniz neler?

Sanırım bunun ilk olduğunu söylerken beni çok fazla pohpohladın. @Horse_ebooks’un kendisi çeşitli şeylerden ilham aldı – en önemlisi eski modellerden, neredeyse her eski Y kuşağının hatırlayacağı şeye kadar – SmarterChild ve diğer ilk AOL Instant Messenger botlarından. Bu otomatik dil fikri kesinlikle yeni bir kavram değil. Bununla birlikte, karmaşıklığın muazzam derecede arttığı açıktır.

Temel olarak hala önceden belirlenmiş çalışma külliyatlarından faydalandığımızı hatırlamak önemlidir. Hala insanların daha önce yazdığı dili alıp insanlara geri vermekten ibaret. Yani bu anlamda, muazzam çeşitlilikteki karmaşıklığa rağmen, benim anlayışım hâlâ insanlarla konuşanın, bir botun aracı olduğu yönünde.

Yapay zeka ve sohbet robotlarının evrimi hakkında herhangi bir fikriniz olup olmadığını merak ediyorum. Eskiden çok daha fazla halüsinasyon görüyorlardı, dilleri biraz daha basitti; geliştikçe bunun deneyimi etkilediğini düşünüyor musunuz?

Muhtemelen ilk makineleri icat ettiğimizden beri, makinelere her zaman insana benzer özellikler yükledik. İnsanlar Roomba’larla sanki evcil hayvanmış gibi konuşuyorlar. Normal bir insan konuşması gibi konuşmaya teşvik edildiğimiz yapay zeka hoparlörlerimiz veya akıllı hoparlörlerimiz var. İşler bozulduğunda, işler ters gittiğinde, işler ters gittiğinde her zaman perdenin arkasına bakmak için güzel bir an vardır; bunun sadece bir makine olduğunu anlayın ve kendinize hatırlatın. ChatGPT ile, ilk başta ChatGPT’ye ne yaptırabileceklerini ve neleri yapamadıklarını gören bir insan akını yaşandı.

Her zaman, yeni teknolojinin sinüs dalgası var; insanlar eğleniyor, onu kullanıyor ve onu inşa eden insanların tahmin etmediği şekillerde kullanıyor. Daha sonra bu boşluklar kapatılır, hatalar giderilir ve eğlencenin bir kısmı kaybolur. Ancak insanlar bunu kullanmanın başka yollarını buluyor; yine mantık dışı, komik ve sanatsal açıdan anlamlı şekillerde.

Bir sanatçının bakış açısından yapay zekanın sanat dünyasına entegrasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Açıkçası tartışmalı bir konu.

Bunun tartışmalı olduğuna katılıyorum, ancak pek çok şey gibi bu da bir çay fincanı için biraz fırtına olabilir. Sıcak çekimlerin insanlar için çok değerli olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Yapay zekayla ilginç ve mantık dışı şekillerde eğlenen pek çok insan var.

Yapay zekanın ne kadar kalıcı olduğu henüz bilinmiyor. Bundan bir yıl sonra benimle konuşun, bunların çoğu silinebilir, insanlar zaten dil modelleri gibi konularda gelişmişliğin zirvesine ulaştığımızı veya bu seviyeye yakın olduğumuzu tahmin ediyorlar. Her yeni teknoloji türünün sorunu, insanlar olarak asimptotik bir büyüme varsayma eğiliminde olmamızdır. “Vay canına, bu inanılmaz; 10 ay sonra 100 kat daha inanılmaz olacağına eminim.” Bazen bu olur, bazen olmaz.

Smarter’ın bahsi geçtiğinde içimde bir şeylerin uyandığını hissediyorumÇocuk – Bunu tamamen unuttum.

Evet, kaç yaşında olduğunuzu tahmin etmek istemiyorum ama benden daha genç olduğunuzu tahmin ediyorum; AOL’deki ekran adınız neydi?

Benimki aşağılayıcıydı – PV’ydi – çünkü okulumun adı Hoş Vadi’ydi – kurbağa aşığı, çünkü kurbağaları sevdim.

Bu gerçekten harika. İnternetin o ilk dönemlerinde kendimize verdiğimiz isimlerde bir masumiyet ve bir mucize var. Roblox gibi şeylere devam eden çocuklar, ergenlik çağındaki gençler ve gençlerle birlikte bunun hala var olduğuna inanıyorum. Şarkı aynı kalıyor ancak çalınma kalitesi değişti.

Bu açıdan bakmak ilginç; tabii ki internette çok fazla alçaklık var ama aynı zamanda bazı yerlerinde bir masumiyet de var ve insanlar bununla eğleniyor. Bunun yapay zeka içinde hâlâ var olduğunu mu düşünüyorsunuz, yoksa insanların söylediği kadar korkutucu olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Bu harika bir soru ve gerçekten kime sorduğunuza bağlı. Artık internette daha önce hiç olmadığı kadar zararlı ve değişken olan bazı şeyler var; bunu küçümsemek istemiyorum. Ancak konu sadece eğlenmek, deney yapmak ve kendilerine verilen araçlarla bir şeyler yapmak olan insanlara gelince, durumun 10 yıl veya 20 yıl öncesinden çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Çok fazla felaket ve kasvet öngören insanlar yanılma eğilimindedir. Belki de bu sadece benim iyimser doğamdır.

@Horse_ebooks’un ortaya çıkışından bu yana çevrimiçi platformlarda pek çok değişiklik oldu – Twitter’ın karakter sınırındaki değişiklikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

O zamanlar tweetlerde 140 karakter sınırı vardı, bu da botun bazen kesilecek metinler yayınlayacağı anlamına geliyordu. Ben buna dini olarak bağlı kaldım ve bu, kısaltılmış metnin üzerinde çok ilginç bir şekilde çalışabileceğiniz bir şey olduğu anlamına geliyordu. Dünyanın bugün var olan en keşfedilmemiş yönlerinden biri, çok az insanın bunun tersini yapabileceği kadar çok bilgiye sahip olmamızdır. Artık çok az sayıda karşılaştırmalı gizem var ve çünkü bilgi çok özgürce elde edilebiliyor. Ve kısalık nadirdir. Bu tür kısa iletişimler söz konusu olduğunda daha azının her zaman daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Performansınız aracılığıyla bir botu kopyalamaya çalışırken yapay zeka botlarının ağırlıklı olarak insan davranışını kopyalamaya çalıştığı düşünülüyor olması ilginçtir. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

Kopyalama kelimesi konusunda uyarmak isterim çünkü işin zor kısmı bu; kopyalamaya mı çalışıyoruz? Taklit etmeye mi çalışıyoruz? Yerine geçmeye mi çalışıyoruz? Kısacası, botun sürecini karbon kopyalamaya çalıştığım konusunda seninle aynı fikirde değilim. Ama niyetimin farklı olduğuna inanıyorum. E-kitap satışından herhangi bir komisyon almıyordum. Bununla birlikte, Turing testinin gerilimi de var; eğer bir insan, bir robotla mı yoksa bir insanla mı konuştuğunu anlayamıyorsa, bu önemli mi?

Genel olarak, şu anda yapay zekayı ilginç şekillerde kullanan insanların bunu dikkat çekmek veya muhalefeti veya desteği harekete geçirmek amacıyla yapmadıklarını düşünüyorum. Sadece şunu düşünmeye çalışıyorlar: Yapay zeka ile ne yapabilirim? Şu anda neler yapabileceğinizi düşünmek inanılmaz. Kendimizden tamamen daha büyük bir şeye dönüşüyoruz – ve işte burada çok ilginç bir gerilim bulabilirsiniz çünkü bu çok eski bir soruyu gündeme getiriyor: İnsan olmak ne demektir? Ve tabii ki cevaba yaklaşmış değiliz; muhtemelen her zamankinden daha da uzaktayız. Ama bunu hiç bu kadar ilginç bir şekilde soramamıştık.

Eminim bu size çok soruluyordur, ama neden @Horse_ebooks’un insanlarda bu kadar yankı uyandırdığını düşünüyorsunuz?

Nedenini bilmiyorum ama bana bu konu sorulduğunda her zaman gururum okşanıyor. Yakın zamanda bir arkadaşım, muhtemelen benim en ünlü kelime kombinasyonumu kullanan çeşitli Spotify çalma listeleri olduğuna dikkat çekti: “her şey çok oluyor”.

Bu cümlenin nereden geldiğini hatırlıyor musunuz?

Yerel bir bilgi ürününden geldi – ama yine de bunu ben mi yazdım? Hayır. Emeklilikle ilgili bir kitaptan geldi, şöyle bir şey: “Emekli olduğunuzda her şey çok daha hızlı oluyor”. Hepimiz internette anlamadığımız şeylerden etkileniyoruz ve insanların yeni teknolojiye ilgisinin temelinde de bu var.

@Horse_ebooks örneğinde insanların hayal kırıklığına uğramış veya ihanete uğramış hissetmelerini ya da gördükleri tweetlere bir insanın dahil olduğunu öğrenmelerini de ilginç buluyorum. Şimdi yapay zekada durum tersine dönmüş gibi görünüyor – insanlar bir şeyin bir bot ya da yapay zeka tarafından yapıldığını öğrenince hayal kırıklığına uğruyor – sizce bu değişti mi?

Aslında kültürde meydana gelen diğer birçok teknolojik değişiklik gibi, çoğu insanın şu anda oluşturulan metin ve görüntüleri oldukça iyi algıladığını düşünüyorum. Bir mil öteden geldiğini görüyorsunuz. Sanırım bu aynı zamanda ne kadar okuduğumuzla da alakalı. Modern çağda, bilinçli olarak bunu okumak olarak düşünmesek de çoğumuz uyanık olduğumuz her an ekranların karşısındayız. Ortalama bir insan, deyim yerindeyse, buğdayı samandan ayırma konusunda büyük bir bilgi birikimine sahiptir.

Tüm bu yeni teknolojiye rağmen, @Horse_ebooks’un yeni bir bot olarak yeniden dirildiği bir dünya var mı?

@Horse_ebooks hem dayanıklılık hem de performans şiiri olarak tasarlanmış bir eserdi. Ve bu anlamda bir parça yapıldığında, bir parça da yapılmış olur. Eski bölgeyi yeniden ele almayı sevmiyorum.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir