Birmingham’daki yeni tesisteki Amazon işçileri maaş nedeniyle greve çıkacak | Amazon

Amazon, Birmingham’daki yeni bir sipariş karşılama merkezinde GMB sendikası üyelerinin bu ayın sonlarında ücret ve çalışma koşulları konusunda grev kararı almasının ardından İngiltere’de yeni endüstriyel eylemle karşı karşıya kaldı.

GMB, Ekim ayında açılan depodaki greve “100’e kadar” işçinin (toplam işgücünün küçük bir kısmı) katılacağını söylüyor ancak eylemi anlaşmazlığın profilini artırmak ve daha fazla destekçi kazanmak için kullanmayı umuyor .

Sahadaki GMB üyeleri, Amazon’un Coventry deposundaki işçilerin Birleşik Krallık’ta şirkete karşı yaptığı türden ilk eylem olan işçileri durdurmasından tam bir yıl sonra, ilk grev günü olarak 25 Ocak’ı seçti.

Yerel bir GMB organizatörü olan Rachel Fagan şunları söyledi: “Amazon’un karşı karşıya olduğu endüstriyel kaos ortadan kalkmayacak; her geçen gün büyüyor. İlk grev gününden bir yıl sonra Amazon’daki GMB üyelerinin mesajı aynı: Sendikamızı tanıyın ve yoksulluk maaşına son verin.”

Rugeley, Staffordshire’daki bir tesiste endüstriyel eylem yetkisi de alan GMB’ye göre, Coventry’deki üye sayısı ilk grevden bu yana önemli ölçüde artarak 1.200’ün üzerine çıktı.

GMB, Coventry’de resmi olarak tanınmayı umuyordu ancak düzenleyici kurum olan merkezi tahkim komitesinin, Amazon’un işgücünün 2.700’e çıktığı yönündeki iddiasını desteklemesinin ardından başvurusunu geri çekti. O dönemde sendika, Amazon’u kararı çarpıtmak için 1000’den fazla yeni işçiyi işe almakla suçlamıştı. Şirket, yeni işe alımların işin talepleri nedeniyle olduğu konusunda ısrar etti.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Coventry’deki Amazon personeli, geçen yılın başından bu yana 28 günlük grev eylemi gerçekleştirdi ve bu eylem, Kasım ayında İtalya, Almanya ve ABD’den Amazon çalışanlarının da katıldığı bir Kara Cuma mitingiyle sonuçlandı.

Temel ücret oranı bu dönemde birkaç kez arttı ve Nisan ayında saat başına 12,30 sterline çıkması bekleniyor; ancak bu, grevcilerin talep ettiği saat başına 15 sterlinin oldukça altında kalıyor.

Amazon, maaşları her zaman düzenli olarak gözden geçirdiğinde ısrar ederek, artışların endüstriyel eylemle herhangi bir bağlantısı olduğunu reddediyor.

Bir Amazon sözcüsü şunları söyledi: “2.000 Sutton Coldfield tedarik merkezi çalışanımızdan yalnızca 19 GMB üyesi endüstriyel eylem lehine oy kullandı. Müşterilerimiz için sıfır kesintiye neden olacaktır.

“Rekabetçi ücretler ve yan haklar sunduğumuzdan emin olmak için maaşımızı düzenli olarak gözden geçiriyoruz. Ayrıca büyük faydalar, olumlu bir çalışma ortamı ve mükemmel kariyer fırsatları sağlamak için de çok çalışıyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir