Blackpink’in Kore hanboklarındaki Coachella manşeti

Editörün Notu: İyiyi, kötüyü ve çirkini bir arada barındıran, ‘Haftanın Görünümü’ son yedi günün en çok konuşulan kıyafetini ortaya çıkarmaya adanmış düzenli bir seridir.CNN

Bu yılki Coachella’nın ikinci gününü sona erdiren K-Pop kız grubu Blackpink, cumartesi gecesi festivale manşet olan ilk Asyalı grup olarak tarih yazdı. Bildirildiğine göre 125.000’den fazla kişiden oluşan bir kalabalığa Jennie, Jisoo, Lisa ve Rosé, bu çığır açan anı, geleneksel bir kıyafet türü olan hanboklarla sahneye gelerek Kore mirasına saygılarını sunmak için kullandılar.

Her üyenin özel siyah ve pembe Dolce ve Gabbana kıyafetini ortaya çıkaran “Pink Venom” adlı açılış şarkısına birkaç saniye kala kıyafetler omuz silkilirken, dünya çapındaki hayranlar mesajı çoktan almıştı. Ekran görüntüleri Blinks olarak da bilinen Blackpink süper hayranları arasında hızla yayıldı. Bir Blink, “Hanboks’taki en büyük batı sahnesine adım atmaları… kelimenin tam anlamıyla sektörün zirvesindeki yerlerini kanıtladı” diye tweet attı. “Blackpink gerçekten kendi liginde.”

Bir diğeri, sadece hanboklara değil aynı zamanda geleneksel Kore mimarisini hatırlatan açılı kiremitli çatıya sahip sahne arka planlarından biri gibi gösterilerine dahil edilen diğer görsel öğelere de atıfta bulunarak Instagram’da gruba “Kore’nin kültürel delegasyonu” adını verdi.

Son yıllarda Blackpink küresel şöhrete hızlı bir yükseliş yaşadı. Buna göre Guinness Dünya RekorlarıŞu anda Spotify’da en çok dinlenen kadın grubu ve en çok izlenen müzik YouTube kanalına sahipler. Geçen yıl İngiltere ve ABD albüm listelerinde 1 numaraya ulaşan ilk kadın K-Pop grubu oldular ve 2020’de “How You Like That” adlı parçaları YouTube’da 24 saat içinde en çok izlenen video oldu. (Grup ayrıca müzik videosunun sahnelerinden birinde Kim Danha tarafından tasarlanan modernize edilmiş hanboklar giymişti.) Hafta sonu belirlenen dönüm noktaları aslında başka bir dönüm noktasının devamı niteliğindeydi: 2019’da ilk kadın K-Pop grubu oldular. Grubun Coachella’da veya başka bir ABD festivalinde çalması mümkün değil.

Madonna’nın 1990 Blond Ambition turnesinde giydiği ikonik Jean Paul Gaultier koni sütyeninden Geri “Ginger Spice” Halliwell’in Union Jack mini elbisesine kadar, doğru sahne kostümü halkın hafızasında sonsuza kadar yaşayabilir. Özellikle kariyerinizi belirleyen bir anda giyildiğinde. Bir başka dönüm noktası niteliğindeki Coachella performansı sırasında – Beyonce’nin 2018 manşeti – şarkıcının özel Balmain üniversite tarzı sarı kapüşonlusu, Siyah kültürüne, özellikle de tarihsel olarak Siyah meslektaşlarına ve üniversitelere neşeli bir göndermeydi.

Grubun dört siyah hanbok’u, Güney Koreli desen tasarım markası OUWR ve geleneksel Koreli terzi Kumdanje tarafından özel olarak yaratıldı. Cheol-lik silüetinden ilham alan her giysi, dan-cheong desenleri ve şakayıklar (Kore’de kraliyet ailesinin sembolü) dahil olmak üzere metalik geleneksel Kore motifleriyle elle işlendi. Tasarımcılar, “Kore ve Hanbok’un güzel değerlerini bir arada gösterebilmek bizim için büyük bir mutluluk ve onurdu” dedi. yazdı birleşik bir Instagram gönderisinde. “Blackpink Kore’nin güzelliğini gösterdi ve dünyanın gözlerini kamaştırdı.”

Sahne tasarımı Kore mirasının bir başka kabulüydü.

Kore’de hanboklar hala özel günlerde giyiliyor ve sıklıkla görülüyor. Televizyon dramaları. Ülkedeki pek çok tasarımcı, günlük giyime dahil edilen çağdaş görünümler de yarattı. Seul Moda Haftası’nda JULYCOLUMN’un Sonbahar-Kış 2023 koleksiyonu, gömlekler ve yapılı ceketler oluşturmak için hanbokun hacimli siluetinden yararlandı. Geçen Eylül ayında Koreli marka BlueTamburin, Milano Moda Haftası’nda İlkbahar-Yaz 2023 koleksiyonunu oluşturmak için geleneksel hanbok kumaşını özel olarak kullanarak giysiyi Batılı bir izleyici kitlesiyle buluşturdu.

Sadık bir Blink olsanız da olmasanız da, görünüm Asya’nın görünürlüğünün, geleneksel işçiliğin tanınmasının ve moda aracılığıyla görülen güçlü bir duygu örneğinin işaretiydi; Kore kültürünü temsil ediyor ve sembolik olarak hem geçmişini hem de geleceğini kucaklıyordu.

Performanslarının sonunda iki saatlik performansları boyunca seyirciye rakamlar arasında İngilizce hitap eden Blackpink, setini Korece bitirdi: “Şimdiye kadar Jennie, Jisoo, Lisa ve Rosé Blackpink vardı. Teşekkür ederim.”

Üstteki resim: Blackpink, Coachella 2023’ün ilk haftasonunda hanboklarını çıkardıktan kısa bir süre sonra performans sergiliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir