Blair, Trump yönetimi altında ABD’nin NATO’dan çekilme ihtimalinden ‘endişeli değil’ – Ulusal

Savunma Bakanı Bill Blair, Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump’ın yakın zamanda yaptığı açıklamalara rağmen, ABD’nin NATO’ya ve NORAD dahil diğer uluslararası ittifaklara olan bağlılığının devam etmesi konusunda “endişelenmediğini” söyledi.

Münih Güvenlik Konferansı’ndan Mercedes Stephenson ile Pazar günü yayınlanan bir röportajdan Batı BloğuBlair, yalnızca NATO’nun güçlü kalacağından değil, aynı zamanda Trump’ın bugün ittifakın iş başında olduğunu görmesi halinde ABD’yi NATO’dan çekme potansiyeli konusundaki tavrını değiştireceğinden “emin” olduğunu söyledi.

“Aslında eski başkan Trump’ın NATO ittifakının savunma harcamalarını önemli ölçüde artırma yönündeki amaç birliğini, gücünü ve kararlılığını görme fırsatı olsaydı, inanıyorum ki NATO’nun değerini daha iyi anlardı, dedi bakan.

NATO’nun kararlılığına güveniyorum ve aynı zamanda ABD’nin de bu bağlılığı desteklemeye devam edeceğinden eminim.”

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Trump defalarca ABD’nin, ittifakın GSYİH’nın en az yüzde ikisini savunmaya harcama yönündeki bağlayıcı olmayan taahhüdünü yerine getirmeyen NATO üyelerini (şu anda yüzde 1,38 harcama yapan Kanada’nın da dahil olduğu bir kulüp) savunmayacağını öne sürmeye başladı. Trump, yanlış bir şekilde bu taahhüdü üyelik aidatlarıyla eşitledi ve diğer üyelerin ABD ordusunu kandırdığından şikayet etti.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Trump'ın tehditleri Kanada'yı ve NATO müttefiklerini nasıl etkileyebilir'


Trump’ın tehditleri Kanada ve NATO müttefiklerini nasıl etkileyebilir?


Trump’ın mevcut danışmanlarından bazıları NATO’ya “iki aşamalı” bir yaklaşım fikrini ortaya attılarABD, yabancı bir gücün saldırısına uğraması durumunda yüzde ikilik harcama hedefini karşılayan ülkelere ittifakın 5. Maddesi kapsamında koruma sağlamaya devam edecek ve yeterince harcama yapmayan üyeleri savunmayacaktır.

Blair, Kanada’nın bir gün bu yüzde iki eşiğini karşılayacağına dair bir taahhütte bulunmadı ancak savunma alanında daha fazla yatırımın geleceğini söyledi.

“Daha fazlasını yapmayı düşünüyoruz” dedi. “Kanada daha fazlasını yapmalı ve daha fazlasını yapması gerekiyor. Savunma harcamaları konusunda daha fazlasını yapacağız.”

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Bakan ayrıntı vermek yerine, 2026 yılına kadar savunma harcamalarını artırmaya yönelik önceki taahhütlere ve Kanada’nın NORAD yeteneklerini modernize etmek için 40 milyar dolarlık yatırımlara işaret etti. Temmuz ayında yapılacak bir sonraki NATO liderler zirvesinde daha fazlasının açıklanacağından “emin” olduğunu söyledi.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Ufuk ötesi radar ve kritik altyapı destekleri de dahil olmak üzere NORAD modernizasyonları Kanada’nın kuzeyinde halihazırda devam ediyor. Blair, kuzey başbakanlarıyla yaptığı toplantıların ve NORAD’ın Colorado Spring genel merkezine yaptığı son ziyaretin kendisini Kanada ve ABD’nin NORAD’a olan bağlılığının Trump başkanlığında bile artmaya devam edeceğine ikna ettiğini söyledi.

“Endişeli değilim ama motivasyonum yüksek” dedi. “Kararlıyım. Biz de bu işi yapacağız ve işi bitireceğiz.”

Blair, Trump’ın, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana geçen iki yılda NATO’nun kazandığı güçten ve ittifakın Kiev’in savunmasına yardımcı olmak için devam eden çalışmalarından etkileneceğini söyledi. Ancak Trump, ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı fonları açıkça sorguladı ve savaşın müzakere yoluyla sona erdirilmesi çağrısında bulundu; NATO ve Ukrayna ise bunu kesinlikle desteklemeyi reddetti.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Joly, Trump'ın müttefiklerini terk etmekle tehdit etmesinden sonra NATO'nun 'her zamankinden daha birleşmiş' olduğunu söylüyor'


Joly, Trump’ın müttefiklerini terk etmekle tehdit etmesinden sonra NATO’nun ‘her zamankinden daha birleşmiş’ olduğunu söyledi


Bakan, Rus muhalefet lideri Alexei Navalny’nin Cuma günü hapishanede öldüğüne ilişkin haberlerin, Rusya’ya karşı durmaya devam etmenin önemini net bir şekilde hatırlattığını söyledi. Navalny’nin eşi Yulia Navalnaya da Münih Güvenlik Konferansı’ndaydı ve haberlere yanıt olarak sahneye çıkarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kocasının ölümünden sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Blair, “Sanırım katılımcıların çoğu için çok duygusaldı” dedi. “Ve bence bu konferansın ana temalarından biri olan Rusya’nın Ukrayna’ya yasadışı müdahalesi ve işgali üzerine gerçekten çok fazla noktalama işareti ve endişe içeriyor.”

Kanada’nın Rus rejimine ve Ukrayna’daki savaşa yardım eden veya bundan çıkar sağlayanlara yönelik artan yaptırımlarının başarılı olduğunu ancak Kanada ve diğer batılı ülkelerin “bu son derece baskıcı rejimden hesap sormanın yollarını aramaya devam edeceklerini” söyledi. ”

Blair ayrıca kendisinin ve Liberal hükümetin, İsrail’in Gazze’deki askeri saldırısı devam ederken inceleme altına alınan Orta Doğu’daki çatışmaya ilişkin tutumları konusunda da baskı altındaydı.

Savunma bakanı, İsrail’in kendisini savunma hakkına ve Hamas’ın oluşturduğu terör tehdidini ortadan kaldırma ihtiyacına hâlâ inandığını söyledi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Fakat bu terör tehdidini ortadan kaldırmak Filistin halkının pahasına yapılamaz” diye devam etti. “Acı çeken çok sayıda masum insan var ve biz çok endişeliyiz.”

Kendisi aynı zamanda İsrail’in, İsrail’in emriyle bölgenin kuzeyinden kaçan Gazze’deki Filistinlilerin ikamet ettiği Refah’ta planladığı saldırıya hükümetin kamuoyu önünde karşı çıktığını ve yardımların girişine ve İsrail tarafından alınan rehinelerin serbest bırakılmasına izin verecek acil insani ateşkese destek verdiğini de yineledi. Hamas’tır.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'UNRWA'nın finansmanının kesilmesi konusundaki liberal bölünmeler kabinenin görüşlerinin 'çeşitliliğini' yansıtıyor: Trudeau'


Trudeau: UNRWA’nın finansmanının kesilmesi konusundaki liberal görüş ayrılıkları kabinenin görüşlerinin ‘çeşitliliğini’ yansıtıyor


Blair, dışişleri bakanının parlamento sekreteri Rob Oliphant gibi Liberal milletvekillerinin, özel yorumlarında hükümetin İsrail ve Gazze konusundaki tutumunu eleştiren (Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na sağlanan fonun askıya alınması da dahil) sempati duyduğunu söyledi. Yakın Doğu (UNRWA) geçen hafta halka açıldı.

Blair, “Gazze’deki masum sivillerin içinde bulunduğu kötü durumdan derinden etkilendiğinden eminim” dedi. “Hükümetimizin güçlü olduğunu düşündüğüm şeylerden biri de fikir çeşitliliğidir.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

“Hükümetin aldığı tutumun doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak bazı meslektaşlarımın dile getirdiği kaygıları anlıyorum ve onlara biraz sempati duyuyorum.”

Blair ayrıca, özellikle Husi isyancıları ve İran tarafından desteklenen diğer grupların ticari gemiler ile ABD ve İngiliz askeri varlıklarına yönelik saldırılarının arttığı bir dönemde, Orta Doğu’daki Kanada birliklerinin güvenliğini sağlamaya odaklandığını söyledi.

“Kanada Silahlı Kuvvetleri üyelerinin güvenliği ve refahı konusunda her zaman endişeleniyorum” dedi.

Bizim için zor ve bazen tehlikeli bir iş yapan insanlarımızı mümkün olduğunca güvende tutmak için gerekli tüm adımları atacağız.”

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir