Body Shop’un Almanya kolu yönetime geçti | Perakende sektörü

Body Shop’un Avrupa’daki anakaradaki işletmeleri kapanmaya başladı, Alman mağazaları yönetime alındı ​​ve Belçikalı personelinin sıranın kendilerinin olacağını söylemesi, iki ülkede 460’tan fazla işi riske attı.

Kapanışlar, geçen yıl The Body Shop’u satın alan Alman yeniden yapılanma uzmanı Aurelius’un, etik güzellik zincirinin İngiltere’deki ana işletmesini bu hafta yönetime devretmesi sonrasında gerçekleşti.

Avrupa’daki operasyonların çoğu geçen ay kimliği Aurelius tarafından açıklanmayan bir alıcıya satıldı. Personele, alıcının, genellikle kişisel servetin yönetimini ifade eden bir terim olan bir “aile ofisi” olduğu söylendi.

Alıcının, Aurelius’la yakın bağları olan yönetici Friedrich Trautwein tarafından kontrol edilen bir şirket olan Alma24 olduğu anlaşılıyor. Alma24’ün ayrıca Japonya ve İrlanda’daki The Body Shop’un kontrolünü de ele geçirdiği anlaşılıyor.

Personel, kendilerine 60’tan fazla mağazanın tamamının ve işletmenin yaklaşık 400 kişinin çalıştığı Almanya’daki merkez ofisinin muhtemelen kapanacağının söylendiğini söyledi. White & Case hukuk firmasında iflas uzmanı Dr. Biner Bähr, Alman işlerini yürütmek üzere atandı.

Zincirin yaklaşık 16 mağazası ve 50 çalışanı bulunan Belçika’daki işçilere de Cuma sabahı yönetici atanacağının söylendiği anlaşılıyor.

Bir kaynak şunları söyledi: “Yapılan eylemler yanlış olmayabilir ama insanların kalbini kıran şey bunların yapılış şeklidir. İnsanlara hiç haber vermeden ‘İsimsiz bir aile şirketinde çalışıyorsunuz’ deniliyor, oysa bu kişilerin bir kısmı yıllardır, bazıları 30 yıldır bu şirkette çalışıyor. Çok acı verici.”

Kaynaklar, The Body Shop’un yaklaşık 20 mağazası ve 100’den fazla personeli bulunan İrlanda, Avusturya ve Lüksemburg’daki operasyonlarının da kısa sürede yönetime geçmesinin beklendiğini söyledi. Avusturya ve Fransız web siteleri Cuma günü yayınlanmıyordu.

The Body Shop’un uluslararası bölümlerindeki sorunlar, kurucusu Anita Roddick tarafından 2006’daki ölümünden kısa bir süre önce satıldığından bu yana üç sahibi olan gruba verilen son darbeyi işaret ediyor.

İşletmeyi 1976 yılında Brighton’da iki kızına destek olmak için kuran Roddick, kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesine karşı kampanya yürüttü ve dünya çapında savunmasız toplulukları destekleyecek şekilde etik olarak elde edilen doğal ürünleri tanıttı.

Maybelline ve Garnier’in sahibi kozmetik devi L’Oréal’e 652 milyon £ karşılığında satış yaparak markanın hayranlarını şok etti. Marka daha sonra 2017 yılında halihazırda Avustralya’nın Aesop güzellik markasına sahip olan Brezilyalı doğal kozmetik grubu Natura’ya 1 milyar avro karşılığında satıldı. Natura, Avon’un evde satılan kozmetik grubunu satın alarak borç biriktirdikten sonra hızla Aesop’u sattı ve ardından Body Shop’ta.

Aurelius, geçen yılın Kasım ayında The Body Shop’a 207 milyon £ ödemeyi kabul etti ve Ocak ayında kontrolü ele aldı. Yalnızca 117 milyon £ ön ödeme yaptı ve 90 milyon £ tutarındaki “kazanç” da ancak The Body Shop’un belirli mali hedeflere ulaşması durumunda ödenecek. İşletmenin büyük bir kısmının satıldığı ve kapanmasının beklendiği göz önüne alındığında, bu hedeflere ulaşılıp ulaşılamayacağı belli değil.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Fransa, İspanya ve İsveç’in de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin yöneticilerinin mülkiyet devrini sonuçlandıran belgeleri imzalamaması nedeniyle durumlarının belirsiz olduğu anlaşılıyor.

Grubun Kanada ve Avustralya’da başarılı olan operasyonlarının açık kalması bekleniyor.

İyi konumdaki bir kaynak şunu söyledi: “Bugün mal sahibinin kim olduğunu ve insanlardan kimin sorumlu olduğunu anlamıyoruz.”

Aurelius, The Body Shop’un İngiltere kolunun ana alacaklısı ve bu nedenle işletmenin küçültülmüş bir versiyonunu (100 kadar az mağazayla) yöneticilerden geri satın alması bekleniyor.

İlk olarak Financial Times tarafından bildirildiği üzere Aurelius, işletmeyi satın aldıktan kısa bir süre sonra gruba fikri mülkiyet varlıkları ve Kanada kolundaki hisseler karşılığında kredi verdi. Bu düzenleme, gruba önemli varlıklar üzerinde etkin bir kontrol sağlıyor ve rakip teklifleri olası kılmıyor.

Yorum almak için Alma24 ve Aurelius ile iletişime geçildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir