Borsa ve banka kazanç güncellemeleri: Dow ve S&P 500

Hisse senetleri Cuma günü, büyük bankalardan gelen kar verilerinin Fed’in önümüzdeki iki toplantıda faiz oranlarını artıracağı yönündeki endişeleri artırmasının ardından geriledi.

Yine de önemli endeksler hafta boyunca yükseliş kaydetti. Dow 400 puan veya %1,2 yükseldi. S&P 500 %0,8, Nasdaq Composite ise %0,3 oranında değer kazandı.

JPMorgan Chase Cuma günü, Fed’in faiz artırım kampanyasının da etkisiyle beklentilerin altında kalan ilk çeyrek kâr ve gelirini bildirdi. Citigroup, Wells Fargo ve PNC Financial da güçlü sonuçlar bildirdi.

CEO Jamie Dimon, şirketin kazanç sonrası konferans görüşmesinde yatırımcıları, faiz oranlarının beklenenden daha uzun süre yüksek kalmasına hazırlıklı olmaları gerektiği konusunda uyardı.

Wall Street bunu dikkate almış görünüyor. Analistler, Fed’in Mayıs’taki ve Haziran’daki toplantılarında çeyrek puanlık faiz artırımına ilişkin tahminlerini artırdılar.

Federal Reserve Guvernörü Christopher Waller Cuma günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının para politikasını sıkılaştırmaya devam etmesi gerektiğini, bunun da piyasaları daha da baskıladığını söyledi.

Chicago Federal Rezerv Bankası Başkanı Austan Goolsbee, geçen ay bankacılıkta yaşanan kargaşanın ardından ABD’nin hafif bir resesyona girmesinin “kesinlikle” mümkün olduğunu söyledi.

Bu arada perakende satış verilerinin beklenenden fazla gerilemesi Amerikalıların harcama gücünün ve ABD ekonomisinin zayıfladığını gösteriyor.

Michigan Üniversitesi’nin son aylık anketine göre, resesyona ilişkin endişeler devam etse de tüketici güveni Nisan ayında oldukça istikrarlı seyretti.

OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya bir notunda, “Bu sabah sindirilmesi gereken çok fazla haber vardı, ancak asıl çıkarım Fed’in daha fazla zarar verebilecek alana sahip olduğudur.” dedi.

Dow 144 puan, yani %0,4 kayıp yaşadı.

S&P 500 yüzde 0,2 oranında değer kaybetti.

Nasdaq Composite yüzde 0,4 oranında değer kaybetti.

Hisse senetleri işlem gününden sonra sakinleşirken seviyeler yine de hafif değişebilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir