Büyük ölçekli cep telefonu kesintisi ABD genelindeki AT&T müşterilerini etkiliyor | Cep telefonları

Perşembe günü erken saatlerde ABD genelindeki şehirlerde bir cep telefonu kesintisi yaşandı. Binlerce AT&T müşterisi, mesaj gönderememesine, internete erişememesine, arama yapamamasına, hatta 911 aracılığıyla acil servislere ulaşamamasına neden olan hizmet kesintileri bildirdi.

Kesinti izleme web sitesi Downdetector.com’un verilerine göre, ABD doğu saatiyle sabah 7 civarında 50.000’den fazla olay bildirildi. Kesinti raporları doğu saatiyle sabah 9 civarında 70.000’in üzerine çıktı. Doğu saatine göre saat 11.00’e gelindiğinde hizmet arızası raporları 60.000’e düşmüştü.

AT&T sözcüsü Jim Greer yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bazı müşterilerimiz bu sabah kablosuz hizmet kesintileri yaşıyor. Onlara hizmetin yeniden sağlanması için acilen çalışıyoruz. Hizmet yeniden sağlanana kadar kablosuz aramanın kullanılmasını öneriyoruz.”

240 milyon abonesiyle ABD’nin en büyük hücresel servis sağlayıcısı olan AT&T, kesintiye ilişkin olası bir açıklama sunmadı. Şirket, tam hizmetin ne zaman geri getirilmesini beklediğine dair herhangi bir zaman çizelgesi sunmadı. Son günlerde AT&T ağlarında aralıklı kesintiler yaşandı, ancak Perşembe günkü kesintinin boyutu çok daha büyüktü.

Web sitesi, kullanıcıların en çok etkilendiği şehirlerin San Francisco, Houston, Atlanta ve Chicago olduğunu gösterdi.

Downdetector’a göre Verizon, T-Mobile, Cricket ve UScell ​​kullanıcıları da hizmetlerde kesinti olmasına rağmen AT&T’deki kesintilerden çok daha küçük olduğunu bildirdi. Verizon ve T-Mobile, başka bir operatörün müşterilerine ulaşma çabaları dışında kesintinin kendi müşterilerini etkilemediğini tweetledi.

T-Mobile yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kesinti yaşamadık.” Verizon’un açıklaması şu şekildeydi: “Verizon’un ağı normal şekilde çalışıyor.”

San Francisco itfaiye teşkilatının eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X’teki bir gönderi, kesintinin insanların 911’i arayarak acil servislere ulaşma kabiliyetini etkilediğini söyledi.

İtfaiye teşkilatı, “AT&T kablosuz müşterilerinin herhangi bir telefon görüşmesi yapmasını ve almasını (911 dahil) etkileyen bir sorunun farkındayız” dedi ve “aktif olarak ilgilendiğini ve bu konuyu izlediğini” ekledi. Chicago’nun acil durum yönetimi ve iletişim ofisi de benzer bir açıklama yaptı.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Atlanta belediye başkanı Andre Dickens, şehrin acil servislerine yapılan aramaların hala işlevsel olduğunu söyledi: “Atlanta’nın e-911’i gelen aramaları alabiliyor ve giden aramalar yapabiliyor. AT&T müşterilerinden cep telefonlarının SOS modunda olduğuna dair çağrılar aldık.”

Massachusetts eyalet polisi, bakanlığın sevk merkezlerinin 911’i arayarak telefon hizmetlerini test eden endişeli arayanlarla dolup taştığını söyledi. Büro bunu yapmama tavsiyesinde bulundu.

Bakanlık, X aracılığıyla şunları söyledi: “Eyaletteki birçok 911 merkezi, cep telefonlarından 911’in çalışıp çalışmadığını görmeye çalışan insanlardan gelen çağrılarla karşı karşıya kalıyor. Lütfen bunu yapma. Eğer cep telefonu servisiniz aracılığıyla başka bir numaraya acil olmayan bir aramayı başarılı bir şekilde yapabiliyorsanız, 911 servisiniz de çalışacaktır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir