CBI, Jeremy Hunt’a bütçede vergi kesintileri yerine yeşil yatırıma odaklanmasını söyledi | İngiliz Sanayi Konfederasyonu (CBI)

Önde gelen bir iş dünyası lobi grubu, hükümetin “kısa vadelilikten” kaçınması ve harcamaları ekonomiyi güçlendirecek projelere ayırması gerektiğini söyleyerek Jeremy Hunt’ı gelecek ay bütçesinde büyük ölçekli vergi kesintileri yapılması yönündeki çağrılara direnmeye çağırdı.

Yeşil yatırım için giderek artan taleplere ses veren Britanya Sanayi Konfederasyonu, harcamalarda net sıfıra ulaşacak bir artışa izin vermek için seçim öncesi bütçeden yapılan bağışların minimumda tutulması gerektiğini söyledi.

Perşembe günü Westminster’daki bir konferansta konuşan CBI patronu Rain Newton-Smith, hükümetin yeşil hedeflere yönelik harcamalarını 2030 yılına kadar yılda 10 milyar £’dan 50 milyar £’a çıkarması gerektiğini söyledi.

“Seçim öncesi hediyelerin körüklemediği, sürdürülebilir bir büyümeye ihtiyaç var” dedi.

“Bu, istikrarın temeline dayanıyor. Bu, Birleşik Krallık’ın muhteşem yeteneklerine odaklanıyor ve bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için açık, uzun vadeli bir plan ortaya koyuyor. Biz buna bağlı kalıyoruz. Hatta buna endüstriyel strateji de diyebiliriz.”

Hunt’ın 6 Mart’ta ikinci bütçesini açıklamasıyla birlikte Hazine’nin önümüzdeki beş yıl içinde harcayabileceği yaklaşık 20 milyar £ ekstra harcama yapması bekleniyor.

Enflasyonun ve faiz oranlarının düşmesi, tüketici ve iş dünyasının güveninin artması, vergi gelirlerinin artması ve hükümetin maliyesinin artmasıyla ekonomik büyümenin 2024’te iyileşmesi bekleniyor.

Hunt bu “boşluğu” hükümet borçlarını azaltmak, vergi indirimleri teklif etmek veya Mali Araştırmalar Enstitüsü’nün George Osborne yönetimindeki kemer sıkma döneminden “daha acı verici” olacağını söylediği planlı kemer sıkma hamlesini hafifletmek için kullanabilir.

Muhafazakar arka plancılar, mevcut eğilimlere göre bir sonraki genel seçimlerde çoğunluğu kazanma yolunda ilerleyen İşçi Partisi ile aralarındaki 20 puanlık oy farkını kapatmak için Hunt’ın herhangi bir yedek fonu vergi kesintilerini desteklemeye ayırması için güçlü bir lobi faaliyeti yürüttü.

Veraset vergisi, ulusal sigorta, gelir vergisi ve damga vergisinde kesintiler, Muhafazakar milletvekilleri ve destekçileri tarafından Hunt’ın dikkate alması yönünde teşvik edilen seçim öncesi hediyeler arasında yer alıyor. Ancak anketler, kamu hizmetlerine daha fazla zarar vererek ödenen vergi kesintilerine çok az destek verildiğini gösteriyor.

Geçtiğimiz ay Uluslararası Para Fonu, Hunt’ın, sağlık ve iklim krizi de dahil olmak üzere artan harcama baskılarını karşılamak için fonları serbest bırakmak amacıyla pandemi ve Ukrayna’daki savaş sonrasında kamu maliyesini onarmaya odaklanması gerektiğini söyledi.

Hunt, daha yüksek yatırım harcamalarını desteklemeyi reddetti, ancak Liz Truss ve Kwasi Kwarteng’in 2010’daki felaket mini bütçesine ince örtülü bir gönderme yaparak, IMF’nin “sadece kalabalığı memnun eden hedefsiz vergi kesintilerinin” iyi bir fikir olmadığını söylemekte haklı olduğunu söyledi. Finanse edilmeyen vergi kesintilerinin finansal piyasaları paniğe sürüklediği ve Birleşik Krallık’ta borçlanma maliyetlerinin arttığı Eylül 2022.

İş dünyası liderleriyle yapılan son görüşmelerde CBI, firmaların üçte birinin yatırım planlarının “İngiltere’ye özgü faktörler nedeniyle” suya düştüğüne inandığını ortaya çıkardı.

Ayrıca Birleşik Krallık’a ait firmaların yüzde 90’ının “yatırım yapılabilecek bir yer olarak Birleşik Krallık hakkında olumsuz görüş ifade ettiğini” ortaya çıkardı. Newton-Smith şunları söyledi: “Cesur bir eyleme geçilmediği takdirde Birleşik Krallık’ın rekabet gücünün yavaşlayarak uzaklaşacağı hissi oluştu.”

Keir Starmer, araba aküsü tesisleri, yenilenebilir enerji ve ev yalıtımı yatırımları da dahil olmak üzere yeşil altyapı harcamalarını artırma sözü verdi.

Ancak bir sonraki parlamentonun sonuna kadar 28 milyar £ harcama taahhüdünden vazgeçmesi bekleniyor.

Newton-Smith’in müdahalesi, CBI’nin bir yıllık kargaşanın ardından kendisini İngiliz iş dünyasının sesi olarak yeniden öne sürmeye çalıştığı sırada geldi. Geçen bahar Guardian’da cinsel tacize ilişkin ifşaatların yayınlanmasının ardından lobi grubu üyelerinin göçüyle karşı karşıya kaldı.

Newton-Smith şunları söyledi: “Bir iş liderinin bana söylediği gibi, daha yüksek faiz oranlarına yol açan kısa vadeye dayalı vergi kesintilerini görmek istemiyorlar. Geleceğe yatırım yapabilmek için istikrar istiyorlar.

“Yaşlanan nüfusa karşı kamu hizmetlerimizi finanse etmek için büyük ölçekli vergi kesintilerini masanın dışında tutmalıyız.

“İklim değişikliğini hafifletmede üzerimize düşeni yapmamızı sağlarken ekonomimizde ve toplumumuzda dayanıklılık oluşturmalıyız. Bu da hem kamu hem de özel yatırım gerektirir.

“Her şeyden önce bu, insanların becerilerine ve yeteneklerine, altyapıya ve inovasyona yapılan gerçek yatırımdan gelmelidir.

“Başka bir deyişle, kısa vadelicilikten ya da kenarlarda kurcalamadan gelemez.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir