Çin piyasaları, Pekin’in 222 milyar £’luk devlet kurtarma planını değerlendirdiği haberi üzerine yükseldi | Çin

Çin piyasaları, Pekin politika yapıcılarının yakın zamanda yaşanan hisse satışlarını tersine çevirmek için devlete ait kuruluşlardan milyarlarca doları harekete geçirmek için çabaladıklarını öne süren bir raporun ardından yükseldi.

Şanghay ve Shenzhen borsalarında işlem gören en büyük 300 hisse senedini temsil eden gösterge CSI 300 endeksi beş yılın en düşük seviyesine gerilerken, Hong Kong’da işlem gören Çin hisse senetlerini takip eden Hang Seng Çin İşletmeleri Endeksi ise 5 yılın en düşük seviyesine geriledi. yaklaşık yirmi yılın en düşük seviyesine geriledi.

Ancak Bloomberg’in yetkililerin karadan hisse satın almak için devlet firmalarının offshore hesaplarından yaklaşık 2 trilyon yuan (281 milyar dolar veya 222 milyar £) ayırmayı düşündüklerini bildirmesinin ardından Çin endeksleri Salı günü hafif toparlandı. Planlar bu hafta içinde onaylanabilir.

Pazartesi günü, ekonomik işlerden sorumlu Çin başbakanı Li Qiang, piyasayı istikrara kavuşturmak için Pazartesi günü “güçlü ve etkili önlemler” çağrısında bulunmuştu.

Önerilen borsa kurtarma paketi, ekonominin 2022 sonunda sıfır Kovid önlemlerini kaldırmaya başlamasının ardından toparlanma mücadelesi vermesi nedeniyle Çinli politika yapıcıların dikkate aldığı düşünülen bir dizi önlemin sonuncusu. Yatırımcıların dünyanın ikinci büyük ekonomisine olan güvenlerini kaybetme işaretleri göstermesiyle Çin hisse senetlerinde uzun süreli satışlar yaşandı.

2021’deki zirveden bu yana Çin ve Hong Kong hisselerinin değeri 6 trilyon dolardan fazla silindi.

Ancak Pekin, daha önceki piyasa çalkantılarında olduğu gibi müdahale etme konusunda isteksiz olduğunu kanıtladı. Li, geçen hafta Dünya Ekonomik Forumu’nda dinleyicilere, yetkililerin “uzun vadeli risk biriktirirken kısa vadeli büyüme arayışında olmadıklarını” söyledi. Bazı analistler Çin’in lideri Xi Jinping’in borsaları uzun vadeli ekonomik stratejisinin başarısının bir yansıması olarak görmediğine inanıyor.

Varlık yönetimi şirketi Allspring’in gelişmekte olan piyasalar portföy yöneticisi Derek Irwin şunları söyledi: “Daha büyük bir kriz ortaya çıkana kadar, Çin hükümeti muhtemelen ihtiyaç duyduğu büyük bir şey yerine ateşe bardak su atmaya devam edebilir.” yapmak.”

Xi, Çin’in, 2012 yılında görev süresinin başlangıcında Çin ekonomisini karakterize eden hızlı ekonomik faaliyet yıllarından ziyade, yeşil ve ileri teknolojilere yapılan yatırımların artmasıyla “yüksek kaliteli büyümeye” odaklanması gerektiğini söyledi.

“Şimdi Çin’in hikayesine göre çok zor zamanlar geçirecek bazı sektörler var. Bu nedenle satın alacağınız şirketler konusunda daha seçici olmanız gerekiyor” dedi İsviçre bankası UBP’nin baş stratejisti Norman Villamin.

Pekin’in, güçlü merkezi hükümet harcamalarının desteğiyle 2024 için %5’lik nispeten mütevazı bir büyüme hedefi belirlemesi bekleniyor; ancak yüksek düzeyde genç işsizliği, ABD ile jeopolitik gerilimler ve zayıf tüketici talebi gibi yapısal sorunların üstesinden gelinmesi zor olabilir.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Resmi istatistiklere göre Çin ekonomisi 2023’te %5,2 büyüdü ancak bazı ekonomistler gerçek rakamın çok daha düşük olduğunu tahmin ediyor. Analistler Rodyum Grubu Çin’in zor durumdaki emlak sektörü ve yüksek düzeydeki yerel yönetim borcunun, 2023’teki gerçek büyümenin %1,5’e yakın olduğunu gösterdiğini söylüyorlar.

Devam eden ekonomik sıkıntılar, “ekonomiyi kötüleyen” yorumlara yönelik baskılara yol açtı.

İnternet kullanıcıları Pazartesi günü bu direktifi görmezden gelirken, birçok kişi çöküşten Çin’in siyasi sistemini sorumlu tuttu. Weibo’da biri “Diğer insanlar borsalarını kurtarmak için gerçek parayı kullanıyor, biz hoparlör kullanıyoruz” diye yazdı.

Tau Yang’ın ek araştırması

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir