‘Çok yorgunum’: YouTuber Tom Scott, Bilmeyebileceğiniz Şeylere son veriyor | Youtube

Tyıllar önce Tom Scott telefonunun kamerasını kaldırıp kaydetti Köprü yollarındaki trafik ışıkları hakkında 90 saniyelik bir video. Britanya’da pelikan geçişlerimiz, tukan geçişlerimiz ve martı geçişlerimiz var, diye açıkladı ve şöyle devam etti: “Ve sonra, bunların hepsine uçan şeylerin adı verildiğinden, elimizde şu var: bir pegasus geçişi. Ve bu sizin bilemeyebileceğiniz bir şey.”

Ve bir gün sonra başka bir “bilmeyebileceğiniz şey”i paylaştı: Battersea helikopter pisti hakkında. Sonra bir başkası, yanıcı portakal yağı hakkında. Ve giderek daha fazlası. Tempo haftada bire düştü, ancak videolar gelmeye devam etti.

Ve sonra, başladıkları gibi aniden durdular. Yılbaşı gününde, yani Bilmeyebileceğiniz Şeyler videosunun yayınlanmasından tam on yıl sonra, Scott son videosunu yayınladı. Mezuniyet töreninde yaptığı açıklamada, “1999’dan beri internete bir şeyler atıyorum ve uzun yıllar boyunca bu şeyler neredeyse hiçbir yere gitmedi” dedi. “Bunca yıl boyunca pek çok kez düşündüğümü hatırlıyorum… yaptığım bu şeylerden herhangi biri işe yarayacak mı? Eh, bu işe yaradı.”

Kendisi platformdan çekilen son derece başarılı ilk YouTuber değil. “İçerik oluşturucu tükenmişliği”, her kesimden etkileyici arasında düzenli olarak tartışılan bir konudur; ancak çoğu zaman kapalı kapılar ardında, çünkü çevrimiçi ünlüler görünüşte sadık izleyicilerin, içerik üretmenin ezici programıyla ilgili şikayetlere karşı rahatsız edici derecede anlayışsız olabileceğini öğrenmişlerdir.

Tom Scott videolarından birinde. Fotoğraf: YouTube

Güzellik fenomeni Zoe Sugg’un son Zoella videosunu platformda yayınlamasından bu yana beş yıl geçti ve aradan geçen yıllarda “Brit Crew” kuşağı YouTuber’lardan biri hariç hepsi yavaş yavaş ayrıldı.

Ancak Scott kendi şartlarıyla vazgeçme konusunda öne çıkıyor. Platformda 6 milyondan fazla abonesinin yanı sıra popüler bir haber bülteni ve podcast’i var; buna rağmen bazı okuyucuların onu geçen yıl York için düzenlenen Noel Üniversite Yarışması’ndaki gösterisinden tanıma olasılığı daha yüksek olabilir.

“Uzaya hiç gitmedim. Hiçbir zaman okyanusun derinliklerine inemedim ve hiçbir zaman bir helikopterin altında koşum takımıyla uçma fırsatım olmadı. Bunu yapmak için bahane bulamadım. Ama hiçbir haftayı kaçırmadım” dedi son videoda. Aksine, Scott video çekerek sona doğru hızlandı Ulusal Şebeke hakkında, kargo gemisi denizcileri için eğitim teknelerive bir Kanalda şimdiye kadar yaptığı her hatanın 10 dakikalık incelenmesi.

Peki neden duralım? “Bu benim hayalimdeki iş ve bunu yaparken çok eğleniyorum” diyor. “İnanılmaz derecede şanslı olduğumu biliyorum ama hayalimdeki iş hâlâ bir iş ve giderek büyüyen, karmaşıklaşan bir iş ve ben çok yoruldum.

“Daha büyük ve daha iyi şeyler yapmaya devam edebilir, merdivenleri tırmanmaya devam edebilir, bir iş kurabilir, tam zamanlı çalışanları işe alabilir ve sonunda yönetici olabilirim ve bu ben olmayan biri için harika olurdu. Ama bu konuda kötü olduğumu biliyorum ve bunun her saniyesinden nefret ederim. Yani ikinci seçenek. Ben bunu yapamazdım.”

Guardian’a konuşan Scott, Bilmeyebileceğiniz Şeyler’i başlatmasından bu yana geçen yıllarda YouTube’da yaşanan büyük değişikliklerin, seçimini belirlemesine yardımcı olduğunu söyledi. “Uzun biçimli videolar hazırlayan pek çok insan yakın zamanda emekli olduklarını değil, kesintileri, geri adım attıklarını duyurmuş gibi görünüyor. Tanıdığım herkes izlenme sayısının yavaş yavaş düştüğünü ve dolayısıyla reklam gelirlerinin azaldığını fark ediyor.

“YouTube, internet platformlarının tarihindeki tuhaf bir sapmadır. Başka hiçbir şirket reklam gelirinin bu kadar büyük bir kısmını içerik oluşturucularla paylaşmaya karar vermedi. YouTube İş Ortağı Programı 2007’de başladığında bu kararı kim verdiyse büyük bir riske girmiş olmalı. Nasıl olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Ve karşılığını aldı! Sonuç, başka türlü var olamayacak ve başka türlü imkansız olacak sanatsal yaratıcılığa olanak tanıyan yepyeni bir ortam olan tam bir ‘yaratıcı ekonomisi’ oldu.

“Fakat kendi işinizi başka birinin işi üzerine inşa etmek hiçbir zaman iyi bir fikir değildir; tek seçenek bu olsa bile. Uzun formatlı izleyicilerin azalması, daha da iyiye gidecek olan sıfır çaba gerektiren üretken yapay zeka kanallarından kaynaklanan tehdit ve rakip video seçeneklerinin çokluğu arasında… Bence bunun zor bir birkaç yıl olacağını düşünüyorum.”

İnternet, Bilmeyebileceğiniz Şeylerin başladığı zamandan çok farklı; ancak Scott, bulduğu başarının artık eskisinden daha zor ya da daha kolay olduğunu düşünmüyor.

“Başladığımda, bir reklam ajansı tarafından işe alınmak ya da bir yetenek avcısı tarafından fark edilmek istemediğiniz sürece, böyle bir şeyden para kazanmak aslında bir seçenek değildi. Geleceği tahmin edemesem de ve bunu o kadar uzun zamandır yapıyorum ki bugün başlayan insanlar için bunun nasıl bir şey olduğu hakkında hiçbir fikrim yok… Tutkulu insanların yine de bir şeyler yaratmaya devam edeceğinden oldukça eminim.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir