Direct Line, Belçikalı rakibinin 3,1 milyar £’luk devralma teklifini reddetti | Sigorta endüstrisi

Direct Line, Belçikalı bir rakibinden gelen 3,1 milyar sterlinlik satın alma teklifini, teklifin işi “önemli ölçüde düşük değerde” değerlendirdiğini söyleyerek reddetti.

İngiliz sigorta şirketi Çarşamba günü öğleden sonra yayınlanan bir bildiride, geçen ay Brüksel merkezli Ageas’tan “son derece fırsatçı” bir teklif aldığını ve bunun hissedarlar için “belirsiz ve çekici olmadığını” söyleyerek teklifi geri çevirdiğini söyledi.

Çürütme, Ageas’ın Çarşamba günü erken saatlerde Kent merkezli firma için bir teklif değerlendirmenin “ön aşamalarında” olduğunu söylemesinin ardından geldi.

Direct Line hisseleri Çarşamba günü bir noktada 205 peni’ye ulaştı; bu, Salı günkü 163 peni kapanış fiyatından %25 daha yüksekti.

Ageas, teklifinin Direct Line hissesine 233 peni ödeyerek Salı günkü kapanış fiyatından %43 daha fazla nakit ve hisse teklifi sunduğunu söyledi. Anlaşma, Direct Line hissedarlarının nakit olarak hisse başına 100 peni ve sahip oldukları her 25 Direct Line hissesi için yeni ihraç edilen bir Ageas hissesi almasını içerecekti.

Direct Line, Ocak ortasında rakip sigorta şirketinden “son derece şartlı” ve “bağlayıcı olmayan gösterge niteliğinde bir teklif” aldığını ve bunun 29 Ocak’ta yönetim kurulu tarafından “oybirliğiyle reddedildiğini” söyledi.

Yönetim kurulunun, Direct Line’ın güçlü bir stratejik konum, güçlü markalar ve sağlam sermaye konumu göz önüne alındığında bir işletme olarak geleceğinden emin olduğu belirtildi.

Teklif, adil fiyatlandırma kurallarını ihlal ettiğinin keşfedilmesinin ardından kârların yavaşlaması ve müşterilere yapılan ödemeler nedeniyle darbe alan Direct Line için çalkantılı bir dönemin ardından geldi. Geçtiğimiz Mart ayında 45 milyon £ vergi öncesi zarar açıkladı2021’de açıklanan 446 milyon £’luk karla karşılaştırıldığında, bu darbenin sorumlusu olarak yükselen enflasyon, aşırı hava koşulları ve piyasa oynaklığı gösteriliyor.

Şirket, araba ve ev sigortası poliçeleri için mevcut müşterilerden yeni müşterilerden daha fazla ücret aldığını keşfettikten sonra Temmuz ayında 30 milyon £ geri ödemeyi kabul etti.

Eski Aviva İngiltere şefi Adam Winslow, geçen yıl istifa eden Penny James’in yerine gelecek hafta Direct Line’ın CEO’su olarak görevi devralacak.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Şirket, Winslow’un “zaman içinde sürdürülebilir bir faaliyet kârı seviyesine geri dönme net hedefiyle grubun stratejisini ve operasyonel odağını yenilemeye” odaklanacağını söyledi.

Ageas Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık bireysel sigorta sektörünün temel çekiciliğine ve gelecekteki fırsatlarına güvendiğini söyledi. “Uzun vadede, Birleşik Krallık bireysel hatlar sektörünün yapısal olarak karlı olduğu kanıtlandı ve Ageas, Birleşik Krallık’taki kendi operasyonları aracılığıyla güçlü potansiyelini görüyor” dedi.

İki şirketin birleşmesinin, İngiltere’de ev ve otomobil sigortasına odaklanan güçlü bir franchise yaratılmasına yol açacağı belirtildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir