Düğmelere Basılıyor: PlayStation bile işleri keserken, oyunlarda ciddi bir sorun var | Oyunlar

BEN Geçen hafta Xbox ve PlayStation arasında onlarca yıldır devam eden konsol savaşları hakkında ve Microsoft’un oyunları insanların oynadığı her yerde, hatta rakip konsollarda bile yayınlama konusundaki daha gevşek tutumunun, onlar için bir sonun başlangıcı olabileceğini yazmıştı. Şimdi öyle bir haberimiz var ki Sony 900 kişiyi işten çıkarıyor Dünyanın her yerindeki stüdyolarında. Ana rakibini üçe bir oranında geride bırakan son derece başarılı PlayStation 5’in yapımcısı neden bu kadar sert bir şey yapıyor? Görünüşe göre konsol savaşlarının sonu bir tercih değil, zorunluluktan kaynaklanıyor: Geçmişte oyun endüstrisinin çalışma şekli şu anda çalışma şekliyle aynı değil.

PlayStation’ın işgücünün %8’ini işten çıkaracağı haberi, şirketin giden patronu Jim Ryan’dan tüm şirkete gönderilen bir e-posta yoluyla geldi. resimdeydi Sony kariyerini London Studios’ta artık işi olmayan birçok kişiyle kutluyor: Firesprite’taki kesintilerle birlikte şirket onu tamamen kapatıyor ve Birleşik Krallık’ta şirket genelinde “çeşitli işlevlerde kesintiler” yapılacak. Guerilla Games (Horizon serisinin yapımcıları), Naughty Dog (The Last of Us) ve Insomniac (Marvel’s Spider-Man) da indirimler görüyor. Bu yazının yazıldığı sırada ABD stüdyolarındaki Sony çalışanları hâlâ bu durumdan nasıl etkileneceklerini duymayı bekliyordu. E-posta neredeyse dudak uçuklatan bir ironiyle “Lütfen kendinize ve birbirinize karşı nazik olun” diye bitiyor.

PlayStation Studios’un başkanı Hermen Hulst, bir PlayStation blog yazısında kararla ilgili bazı bilgiler verdi. “Sektörümüz, hepimizin oyun yaratma ve oynama şeklimizi etkileyen sürekli ve temel bir değişim yaşadı. PlayStation Studios’un tanıdığı sürükleyici, anlatım odaklı hikayeleri hedeflediğimiz kalite çıtasında sunmak, çalışma şeklimizin yeniden değerlendirilmesini gerektiriyor. Sosyal, çevrimiçi deneyimleri sunmak ve sürdürmek… farklı bir yaklaşım ve farklı kaynaklar gerektirir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için PlayStation Studios’un büyümesi gerekiyordu… Ancak büyümenin kendisi bir hırs değil… Stüdyolarımıza ve portföyümüze baktık, çeşitli geliştirme aşamalarındaki projeleri değerlendirdik ve bu projelerden bazılarının ilerlemeyeceğine karar verdik. ”

Burada satır aralarını okumak, video oyun endüstrisinin pandemi ve ucuz nakit nedeniyle aşırı yüklendiği ve paraya boğulduğu 2020-21 patlama yıllarında aşırı yatırımın tanıdık bir hikayesini ortaya koyuyor. Çok sayıda stüdyo ve yayıncı aşırı genişlemeye başladı ve yatırım kuruduğunda kendilerini savunmasız buldular. Çok kârlı bir sektör olmasına rağmen, 2023 ve 2024’te oyunlarda neredeyse her yerde kapsamlı işten çıkarmalar ve “maliyet düşüşleri” yaşandı ve stüdyoların kapanmadığı bir hafta bile geçmedi. Sony işten çıkarmaları duyurmadan hemen önce, Danimarkalı stüdyo Die Gute Fabrik (Mutazione ve Saltsea Chronicles’dan) operasyonlarını sonlandıracağını duyurdu.

Ancak Die Gute Fabrik, yatırım bulamayan küçük ölçekli bir bağımsız stüdyo. Sony ev konsollarında pazar lideridir. Görünüşe göre pazar liderinin bile bu çağda büyük ölçekli oyun geliştirmeyi finanse edememesi saçma görünüyor. Sözde AAA oyun bütçelerinin kontrolden çıktığını biliyoruz ve her yerdeki yöneticiler, stüdyoların, trajik bir şekilde maliyeti telafi etmek için yıllarca oyuncularından para almaya devam etmeyi ümit eden talihsiz “canlı hizmet” oyunları üzerinde çalışması konusunda ısrar ediyor. sonuçlar. Ancak PlayStation 5 yakın zamanda 50 milyonuncu ünitesini sattı. Geçen yılki Marvel Spider-Man 2 büyük bir hit oldu (10 milyon satış) ve hatta O Insomniac’taki yapımcılarını kesintilerden korumadı. Bu beni konsol işinin sürdürülebilirliği konusunda inanılmaz derecede endişelendiriyor: keyif aldığımız oyunları yapan insanları izole edecek hiçbir başarı görünmüyor.

Aynı zamanda modern oyun endüstrisi hakkında iç karartıcı bir gerçeğin de altını çiziyor: Ya gerçekten büyük ya da eve dönüş. Gişe rekorları kıran oyunların yapımı 200 milyon dolara mal olduğunda, muazzam bir başarının azı, bilançoda başarısızlık kadar iyidir. İki başarılı oyun oynayabilirsiniz, ancak üçüncüyü mahvederseniz işiniz biter. Büyük PlayStation oyunları daha küçük olanları finanse ediyordu: God of Wars’unuz Puppeteers’ınız, Shadow of the Colossuses’unuzla birlikte geldi ve ara sıra bu orta boy oyunlardan biri, LittleBigPlanet gibi gerçekten büyük bir hit olurdu. Ancak artık orta büyüklükte bir oyuna yer yok gibi görünüyor.

Saltsea Chronicles’ın yapımcıları olan bağımsız stüdyo Die Gute Fabrik, üretimi durduruyor. Fotoğraf: Die Gute Fabrik

Saygıdeğer dövüş oyunu serisinde 30 yıldır çalışan Tekken yönetmeni Katsuhiro Harada, geçtiğimiz günlerde Tekken 5’in PS2’deki 19. yıl dönümüyle ilgili bazı anılarını paylaştı. “O zamanlar aklımıza gelen her şeyi diske koyarız diyerek yazılım geliştiriyorduk. Baştan beri bir planımız yoktu, bunun yerine yol boyunca düşündüğümüz gibi yazılım geliştirdik” diye yazdı. “Taşıma ve geliştirme, şimdiye kıyasla çok daha düşük işçilik maliyetleriyle çok daha hızlı bir şekilde devam ediyordu. Şimdi durum tamamen farklı. Her şey çok büyük hale geldi, tüm maliyetler fırladı ve çok daha uzun sürüyor… Kendini oyun endüstrisi olarak tanımlayan, yaratıcı olmayan, geliştirme deneyimi bile olmayan kişilerin ve yöneticilerin sayısı giderek artıyor… Pek çok şey yaptım bir fikir var ve bu yüzden bugün sahip olduğumuz temele sahibiz, ancak sanırım bir şeyler yapma deneyimi olmayan insanlar bunu anlamıyor.”

Bir oyuncu olarak ve birkaç on yıldır bu sektörle profesyonel olarak ilgilenen biri olarak, bu “iş kararlarının” geliştiriciler üzerindeki etkilerini yakından gören biri olarak, oyun geliştirmenin bu çağına dair nostalji hissetmemek zor. OlliOlli World ve Rollerdrome’un yapımcıları olan Birleşik Krallık stüdyosu Roll7’nin baş programcısı Andrew Fray, bu ayın başlarında sosyal medyada PS2 manifestosu adını verdikleri şeyi paylaştı: “7-13 saatlik içerik. Birkaç eski fikri yeni bir şekilde birleştirin veya yeni ve büyük bir fikriniz olsun. Karmaşık karakter yükseltme ağaçları yok. Sınırlı çevrimiçi, çok az lansman sonrası destek. Yaklaşık 2 yıl, 30 oyun geliştiricisi. Paranız için teşekkürler, bir sonrakine geçelim.” Bu tutum bize 20 yıl önce pek çok tuhaf klasik, Ico’dan Gitaroo Man’e kadar şu anda var olduğunu hayal etmenin bile zor olduğu oyunları kazandırdı. Hiçbiri multimilyonlarca satıcı değildi ama en önemlisi öyle olmak zorunda da değildiler.

Bu, modern oyunların çoğunun geliştirilme biçiminden çok uzak ve yine de bunun gerçekten böyle mi olması gerektiğini – sürekli işten çıkarmalar olmadan oyunları sürdürülebilir bir şekilde yapmak kelimenin tam anlamıyla imkansız mı – yoksa son zamanların aç motorlarının mı olduğunu sorgulamadan edemiyorum. Aşamalı kapitalizm bunu basitçe yapıyor ve teknoloji endüstrisini uzun süredir etkisi altına alan her ne pahasına olursa olsun büyüme modeli video oyunlarına da geri dönülemez şekilde sızdı. Rocksteady gibi bir Warner Bros stüdyosu artık Batman: Arkham Asylum gibi bir oyun yapamaz: bunun yerine yöneticiler bunun canlı hizmet çok oyunculu bir oyun olması gerektiğine karar verir ve sonunda stüdyonun hazırladığı bir oyun olan Suicide Squad ortaya çıkar. Her bakımdan özellikle yapmak istemedi ve izleyiciler buna pek olumlu tepki vermedi.

Hulst açıklamasında şunları söylüyor: “Felsefemiz her zaman yaratıcı deneylere izin vermek oldu… PlayStation Studios, sevilen serilerimizi geliştirerek ve hayranlarımıza en yüksek kalitede yeni oyun deneyimleri sunarak hareket eden, içerik oluşturucuların liderliğindeki bir kuruluş olmaya devam edecek.” PlayStation pazar lideridir, onlarca yıllık deneyime sahiptir ve konsollarını sevdiren yaratıcıları sürekli olarak överek kendi geçmişine değer verdiğini göstermektedir. Halkı için bundan daha iyisini umarsınız.

Ne oynamalı

Balatro. Fotoğraf: LocalThunk/Playstack

Biliyor musunuz, gişe rekorları kıran oyunlar hakkında konuşmak stresli, bu yüzden bu hafta iki farklı kart oyunu önereceğim. Dijital kart oyunları, ama yine de. İlk olarak Balatrohafta sonumu tamamen ele geçiren rogue benzeri bir poker oyunu: bu biraz poker, ama tuhaf ve garip, ve sadece kendine karşı oynuyorsun ve aşırı derecede hile yapman gerekiyor, Ve para kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya değilsiniz.

Diğeri ise Naiplik Solitaire 2, çok daha soğuk bir hava ve birkaç yıl önce çok keyif aldığım bir oyunun devamı. Austen dönemi İngiltere’sinde bir deste iskambil kağıdının etrafında sakinleştirici bir şekilde yolunuzu tıklarsınız ve yol boyunca hafif yüksek sosyete dramasının tadını çıkarırsınız. Bunlardan birine bir şans verin ve birkaç saatin kaybolmasına izin verin. Ya da bir Guardian yorumcusunun Balatro hakkındaki makalemde nazikçe önerdiği gibi: “Köprüyü ele geçirin. Uygun test oyunu. Ayrıca aptal çarpanlara veya bonus kartlarına da ihtiyacınız yok.”

Şurada mevcut: bilgisayar
Tahmini oynatma süresi:
30 dakikadan bütün bir hafta sonuna kadar

geçmiş bülten tanıtımını atla

Ne okunmalı

Lady Gaga 2022 Bafta’da. Fotoğraf: Tolga Akmen/AFP/Getty Images
  • mobilegamer.biz’den Neil Long geliştiricilerle konuşuyor alarmı çalmak hakkında Apple Arcadesizi ücretsiz oyun mağazası çöplüğünden kurtaran mükemmel iPad/iPhone oyun aboneliği hizmeti. Geliştiriciler, ödemelerin azaldığını, daha az oyunun devreye alındığını ve hizmeti şimdiye kadar mükemmel kılan oyun çeşitliliğine daha az ilgi duyulduğunu söylüyor.

  • Yeni bir Pokémon oyunu duyuruldu: Efsaneler ZA. Fragman Tron benzeri bir siber uzayın içinde geçiyor, tek fark buranın da Paris olması. Üstelik, her zaman popüler olan kart oyununu akıllı telefonlara getiren ve davetkar derecede güzel görünen Pokémon Trading Card Game Pocket’e de göz attık.

  • Dark Souls’un beyni ve şimdi FromSoftware’in başkanıyla bir röportaj görmeyeli uzun zaman oldu Hidetaka Miyazaki. IGN onunla konuştu Elden Ring’in yakında çıkacak olan genişlemesi ve FromSoft’un gelecekteki Souls oyunlarının yönetmenliğinden geri adım atılması hakkında.

  • Lady Gaga Fortnite’a geliyor. Tekrar ediyorum: Lady Gaga Fortnite’a geliyor. Kötü şöhretinden beş yıl sonraiki hafta nedir” tweet, o şimdi ikinci sezonun manşeti Oyunun Festival modunun.

Neye tıklamalı

Soru Bloğu

Bugün bu çok sayıda basım olduğundan size Soru Bloku ayıracağız, ancak lütfen sorularınızı her zamanki gibi pushbuttons@theguardian.com adresine gönderin, ben de yanıtlayayım – ya da eğer yapamazsam içeri gireceğim. yapabilen biriyle temasa geçin.

Bunlardan yeterince alırsam, önümüzdeki birkaç hafta içinde Basmalı Düğmeler’in soru-cevap versiyonunu hazırlayacağım, yani eğer bir soruya takılıp kalıyorsanız şimdi tam zamanı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir