Düğmelere Basmak: Palworld neden beni soğuk bırakıyor | Oyunlar

TOyunlarda yılın şu ana kadarki en büyük hikayesi, PC’de eş zamanlı oyuncu rekorlarını kıran ve yeniden kıran “Silahlı Pokémon” erken erişim oyunu Palworld oldu. Bu, oyuncu sayılarının da gösterdiği gibi, sürdürülemez olduğuna dair birkaç işaret gösteriyor düştü son haftalarda ve geliştiriciler şunu ortaya koyuyor: göz yaşartıcı maliyet Sunucuları pek çok kişi için çevrimiçi tutmanın bir yolu (yılda neredeyse 6 milyon dolar), ancak saf gelir açısından hâlâ 2024’ün en büyük oyunu olma şansı var.

Palworld’de diğer geliştiricilerin ve eleştirmenlerin burunlarını kırıştırdığı biraz tatsız bir şey var. Bu sadece Minecraft’ın bloklu hayvanlarının aksine sevimli görünmek için tasarlanmış yaratıklara silah çevirmenin iğrençliği değil. Karakter tasarımları Pokémon’unkine o kadar yakın ki kıvılcım yarattı intihal iddialarıOyundaki yaratıkların bazı 3D modelleri, son Pokémon oyunlarındakilerle inanılmaz derecede yakın bir şekilde hizalanıyor. (Pokémon Şirketi araştırıyor, Pocketpair’in CEO’su Takuro Mizobe ise dedi ki Palworld “yasal incelemelerin onaylandığını” ve stüdyonun “diğer şirketlerin fikri mülkiyetini ihlal etme niyetinde olmadığını” belirtti.) Lider geliştiricisi aynı zamanda yapay zeka araçlarını kullanma konusunda da neşeli bir şekilde açık sözlü davrandı ki bu, AI araçlarını kullanan herkes arasında hiç de popüler olmayan bir görüş. belirli şirket yöneticileri dışında 2024 yılında oyunlar üzerinde çalışıyor.

Pokémon Scarlet ve Violet, 2022’den itibaren. Fotoğraf: Pokémon Şirketi

Oyun aynı zamanda kendisine ait pek çok şeyi masaya getirmeden diğer birçok fikirden de ödünç alıyor. Palworld oynarken aklınıza gelen Pokémon değil, Ark: Survival Evolved; olağan toplama, inşa etme ve işçiliğin yanı sıra dinozorları evcilleştirmenizi sağlayan dokuz yıllık bir hayatta kalma oyunu. Bir yaratığı yakaladığınızda, üssünüzde sözleşmeli köleliğe zorlanır veya vahşi doğada sizinle birlikte savaşmaya gelir.

Burada diğer birçok hayatta kalma oyununda görmediğiniz hiçbir şey yok, ancak Palworld oyunu tamamen sorunsuz hale getiriyor ve bir sonraki parlak yükseltmeyle aranızdaki yoğun işlerin çoğunu ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda muazzam bir hit olan Genshin Impact gibi, tanıdık oyun kinayelerini alıyor ve oynamayı o kadar kolay ve ilgi çekici hale getiriyor ki, onu elinizden bırakmak zor.

Sizi bir taşla parçalayıp eşyalarını almaya hazır birinin her zaman hazır olduğu başka bir hayatta kalma oyunu olan Ark veya Rust’ta olduğu gibi, eğlencenizi mahvetmeye çalışan başka oyuncuların bulunmamasına yardımcı olur. Oyuncu-oyuncu rekabeti şu anda Palworld’de mevcut değil (sonraki sürümlerde planlanıyor); bunun yerine sunucudaki diğer oyuncularla işbirliği yaparsınız. Oyunun yaratıklara karşı tutumu acımasızdır – onlar öldürülmek, köleleştirilmek veya yenmek için vardırlar – ancak oyunculara karşı tutumu çok misafirperverdir. Bu kadar popüler olmasının nedenleri var.

Yine de Palworld’ü sevmenin zor olduğunu düşünüyorum. Ruhsuz bir oyun ve anekdotlara göre 19 milyonluk güçlü oyuncu tabanında çok sayıda çocuk var gibi görünüyor, halbuki bu çocuklar düşünülerek yapılmış bir oyun değil. Özellikle yaratık tasarımının bariz ilham aldığı Pokémon oyunlarıyla karşılaştırıldığında şiddet dolu ve ahlak dışıdır. 25 yılı aşkın bir süredir gelişen bir çocuk klasiği olan Pokémon’da yaratıklarınız sadece evcil hayvanlar değil aynı zamanda arkadaşlardır. Onlarla spor için savaşıyorsunuz elbette ki bu Peta’nın onaylayacağı bir şey değil ama onlar incinmiyor, silah yok ve kesinlikle de yok. yemek yemek onlara.

Çiftlik avlusunda katliam… Palworld. Fotoğraf: Pocketpair

Palworld, 1990’ların sonlarında paniğe kapılan ebeveynlerin ve gerici vaizlerin düşündüklerine daha yakın Pokémon, Time Magazine’in korku tellallığı yapan başlıklar yayınladığı dönemdeki gibiydi Pokemonia’ya dikkat edin ve Hıristiyan kuruluşlar Pikachu’nun Şeytan’ın gerçek bir tezahürü olduğunu savunuyorlardı. “Canavarlar oyun arkadaşlarını rahatsız eder. Ne kadar oyuncak gibi ve anlamsız görünürlerse görünsünler, canavarlar doğal değildir ve sonunda çözümlenmemiş korkularla uğraşırlar,” diye belirtti Time, 1999’da. “Fakat canavarların da çocuklarla baş etme yolları vardır. Pokémon yaratıklarının şüphe uyandıran çekiciliğini düşünün… Dört ila 12 yaş grubu, Pokémon hakkında en rahatsız edici fanatizmi sergileyebilir.” Şimdi bu satırları okumak gülünç geliyor ama ana akım medyada video oyunlarından her zaman bu şekilde bahsedildiğini hatırlıyorum: 90’ların çocuklarındaki derin ruhsal hastalıkların bir belirtisi olarak.

Her neyse, buraya Palworld hakkında ahlaki bir panik başlatmak için gelmedim; bu alaycı ama aynı zamanda çoğunlukla zararsız ve inkar edilemeyecek kadar zorlayıcı. Yedi yaşındaki çocuğumun oynamasına izin vermezdim ama 12 yaşın üzerindeki herkes YouTube’da daha kötülerini görmüş olacaktır. Belki de güneşin altında yeni bir şey yok ve bundan sonra çıkış yapacak oyunların çoğu, daha önce 10 kez gördüğümüz yeniden paketlenmiş fikirler olacak. Ancak bu yıl çalacağım bir sonraki beklenmedik hitin ağzımda hoş olmayan bir tat yerine bende bir gülümseme bırakacağı konusunda umudumu koruyorum.

Ne oynamalı

Rüya Baba: Bir Baba Flört Simülatörü. Fotoğraf: Game Grumps

Bugün Sevgililer Günü, bu yüzden birçok oyunun güvenle ele almadığı bir konu olan aşkla ilgili bir oyun tavsiye etmeliyim. Rüya Baba yeni mahallenizdeki diğer yedi bekar babadan biriyle aşkı arayan bekar bir babayı canlandırdığınız bir flört oyunudur. 2017’de çıkmadan önce birçok kişi bunun abartılı bir şaka olacağını düşünmüştü ancak hâlâ piyasadaki en samimi ve beklenmedik derecede dokunaklı flört oyunlarından biri olmaya devam ediyor. Ergen kızınız sıklıkla, seçtiğiniz babanızla konuşma cesaretini toplamanıza yardımcı olur ve bu, örneğin, çocuklarınızın başarılarından gurur duyarak randevunuzun gözlerini kamaştırmaya çalıştığınız, yavaşça gerçeküstü mini oyunlara geçiş yapar. Ebeveyn ile çocuk arasındaki sevginin yanı sıra, her birinin kendi sorunları ve mizah ve şefkatle ele alınan hikayeleri olan ateşli mahalle bekarlarıyla aranızda filizlenen aşkları konu alan bir oyun olduğu ortaya çıkıyor.

Şurada mevcut: Nintendo Switch, PlayStation 4, PC ve akıllı telefonlar,
Tahmini oynatma süresi:
Kaç babayla çıkmak istediğinize bağlı olarak 2-10 saat

geçmiş bülten tanıtımını atla

Ne okunmalı

Yıldız Savaşları x Fortnite, kimse var mı? Disney, Fortnite’ın yapımcısı Epic’e 1,5 milyar dolar yatırım yaptı. Fotoğraf: PictureLux/The Hollywood Archive/Alamy
  • Hala Microsoft’un Xbox’ın geleceğine ilişkin vizyonunu özetlemesini bekliyoruz: İngiltere saatiyle yarın akşam gerçekleşecek. bir podcast aracılığıyla Xbox yöneticileri Sarah Bond, Phil Spencer ve Matt Booty’nin yer aldığı. 2K Games’in son araştırması, PS5’in Xbox Series X’ten iki birim daha fazla satış yaptığını öne sürüyor.

  • Gene Park’ın Washington Post’ta Yakuza serisiyle ilgili başlıklı yazısını çok sevdim. “Bir Japon suç oyunu serisi, nazik ve kahramanca erkeklikle kalpleri kazanıyor”. Oynamak için onlarca saati olmayan herkes için bu oyunların çekiciliğinin özüne iniyor.

  • Runescape’in arkasındaki şirket olan Jagex’in İngiliz yapımcısı, 900 milyon sterline satın alındı bir çift özel sermaye şirketi tarafından.

  • Disney’in var Epic Games’e 1,5 milyar dolar(!) yatırım yaptı Tüketicilere Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, Avatar ve daha pek çok içerik, karakter ve hikayeyi oynaması, izlemesi, alışveriş yapması ve onlarla etkileşime geçmesi için çok sayıda fırsat sunacak yeni ve kalıcı bir evren yaratma anlaşmasının bir parçası olarak ”. Görünüşe göre bu, Fortnite’ta birkaç Star Wars görünümünden daha fazlası anlamına geliyor.

Neye tıklamalı

Soru Bloğu

Fantezi tadında… The Witcher 3: Wild Hunt. Fotoğraf: CD Projekt RED

Bu haftanın sorusu Yeni Zelandalı Rosie’den geliyor:

Ne Oyunları Switch için Dead gibi oyunları oynayan olgun bir gence tavsiye eder misiniz? By Daylight, Left for Dead, Hitman ve Red Dead Redemption PC’de mi?

Switch’i seviyorum, ancak gençler (veya içindeki çocuğu yüzeye daha az yakın olan yetişkinler) için harika değil. Aile dostu şöhreti ve Xbox ve PlayStation ile karşılaştırıldığında daha az gücü bir araya geldiğinde, ister Call of Duty gibi çok platformlu temel oyunlar olsun, ister The Last of Us ve God tarzındaki PlayStation 5’e özel oyunlar olsun, tamamen yetişkinlere yönelik oyunlarda eksik kalıyor. savaşın. Şöyle dedi: orijinal Kızıl Ölü Kefaret şu anda Switch’te ve Metro Redux iyi dayanabilen ilginç kıyamet sonrası nişancı oyunlarından oluşan bir ikili. Daha fantastik ve heyecan verici dövüşlerle ilgilenen bir şeyle ilgileniyorlarsa, bundan da keyif alabilirler. Witcher 3: Vahşi Av veya Karanlık ruhlar. Eski usul nişancı/korku hisleri için ayrıca Biyoşok Ve Resident Evil Switch’teki koleksiyonlar. Bu oyunların çoğu yeniden sürüm veya yeniden yapımdır: ne yazık ki, en yeni çok oyunculu nişancı veya korku oyunları bu konsolda bulunmaz, ancak bunları PC’de kolayca bulabilirsiniz.

Soru Bloğuyla ilgili bir sorunuz veya haber bülteni hakkında söyleyecek başka bir şeyiniz varsa yanıtla’ya basın veya pushbuttons@theguardian.com adresinden bize e-posta gönderin.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir