Dünyanın en eski gazetelerinden biri gazeteciliği yeniden keşfetmek için yapay zekayı nasıl kullanıyor | Yapay zeka (AI)

Ö7 Ekim 1779’da Berrow’s Worcester Journal’da bir mektup yayımlandı. Hoşnutsuz bir okuyucu, “Yazıcıya” diye yazdı. “Son makalenizde yer alan, Evesham’da fakir bir adamın başına gelen melankolik bir kazayla ilgili anlatımın tamamen temelden yoksun olduğunu size ve kamuoyuna bildirme özgürlüğünü kullanıyorum.”

Raporları kaynayan bira dolu bir fıçıya düşen adam anonim bir ihbarın ardından fazlasıyla abartıldığı ortaya çıktı. Ancak şimdi dünyanın hayatta kalan en eski gazetesi olduğunu iddia eden dergi, muhabirlerin ofisten çıkıp gerçekleri kontrol etmelerine yardımcı olacak son teknoloji ürünü yeni bir yönteme sahip olduğunu söylüyor: yapay zeka.

İlk olarak 1690’da yayınlanan ve şu anda Worcester News’in içeriğini içeren ücretsiz bir sayfa olan dergi, Birleşik Krallık’ın en büyük ikinci bölgesel haber yayıncısının, yerel haberleri haber yapmak üzere “yapay zeka destekli” gazetecileri işe alan çeşitli yayınlarından biridir.

Aralarında Glasgow Herald, Brighton and Hove Argus ve Lancashire Telegraph’ın da bulunduğu 200’den fazla yayın yayınlayan Newsquest, geçen yıl ülke genelindeki bir dizi haber odasında sekiz “Yapay Zeka destekli” muhabiri işe aldı.

Yapay zeka muhabirleri, internetteki metinlerden toplanan bilgileri kullanan güçlendirilmiş bir sohbet robotu olan ChatGPT teknolojisini temel alan şirket içi bir metin yazma aracı kullanıyor. Muhabirler, yerel meclis planlama komitesinden alınan tutanaklar gibi sıradan ama gerekli “güvenilir içerik” giriyor ve araç, bunları yayıncının tarzında kısa haber raporlarına dönüştürüyor.

Worcester News editörü, AI destekli muhabirin ekmek ve tereyağlı içerik üretmesiyle, haber odasındaki diğer muhabirlerin mahkemeye gitmek, bir kahve içmek için bir meclis üyesiyle buluşmak veya bir köy törenine katılmak için serbest bırakıldığını söylüyor: Stephanie Preece.

“Yapay zeka bir kaza mahallinde, mahkemede, konsey toplantısında olamaz, yaslı bir aileyi ziyaret edemez veya birinin gözünün içine bakıp yalan söylediğini anlayamaz. Yaptığı tek şey gazetecilere bundan daha fazlasını yapma özgürlüğü vermektir” diyor. “Ondan uzak durmak ya da korkmak yerine yapay zekanın burada kalacağını söylüyoruz; peki onu nasıl kullanabiliriz?”

Newsquest’in aracının içerik üretmediğini, eğitimli bir gazetecinin araca bilgi koyduğunu, daha sonra bu bilginin gerektiğinde bir haber editörü tarafından düzenlendiğini ve ayarlandığını ve ChatGPT’nin hatalı olduğu yönündeki itibarın önleneceğini umduklarını ekliyor.

Newsquest’in CEO’su Press Gazette ile yakın zamanda yapılan bir röportajda, Henry Faure WalkerEylül ayında Northumberland’deki Hexham Courant’ta Hadrian Duvarı’ndaki Sycamore Gap ağacının bir vandal tarafından kesilmesiyle kasabanın aniden ulusal bir haberin merkezinde yer aldığı yapay zeka destekli rolün tanıtılmasının çok değerli olduğunu kanıtladığını söyledi.

“Yapay zeka sistemi muhabiri neredeyse hafta boyunca kaleyi elinde tutabilir, gazeteyi doldurabilirdi ve bu diğer muhabirin dışarı çıkıp gerçekten iyi soruşturma işleri, videolar yapması ve hikayenin arkasına geçmesi için serbest kalmasını sağladı ki biz bunu başaramazdık.” yapmak. Tedbirli bir şekilde ilerleyeceğiz” dedi.

Newsquest Yapay Zeka Yazı İşleri Müdürü Jody Doherty-Cove, gazetecilikte yapay zeka konusundaki kaygıyı anladığını söylüyor ancak Newsquest’te kapsamlı eğitim ve yeni davranış kuralları da dahil olmak üzere birçok önlemin olduğu konusunda ısrar ediyor.

Yakın zamanda bir muhabir, konsey toplantılarında sağlanan çay ve bisküvilerin maliyeti hakkında yapay zeka tarafından oluşturulan bilgi edinme özgürlüğü talebine grubun ilk yanıtını aldı. Bir muhabir fikri ortaya attı, ancak yapay zeka mektubu oluşturdu ve gönderileceği e-posta adresini buldu.

Doherty-Cove, yakında yapay zekanın bir haber odası aracı olarak kullanımının yaygınlaşacağını ve tartışmasız hale geleceğini öngörüyor. “Gelecekte yapay zeka sistem muhabiri terimi, internet destekli muhabir teriminin şu anda kullanıldığı kadar gereksiz olacak” diyor. “İnternet, gazetecilerin bilgi bulmasına ve daha zenginleştirici hikayeler oluşturmasına yardımcı oldu ve yapay zeka da bu faydaları sunuyor.”

Haziran ayında Guardian, teknolojinin yalnızca dikkatli ve dikkatli bir şekilde kullanılacağını vaat eden üretken yapay zeka ilkelerini yayınladı ve Eylül ayında OpenAI’nin içeriğini ChatGPT gibi yapay zeka ürünlerini güçlendirmek için kullanmasını engelledi.

Ve New York Times bu hafta OpenAI ve Microsoft’a, davanın iddia ettiği gibi “Times’ın gazeteciliğine yaptığı büyük yatırımı izin veya ödeme olmaksızın ikame ürünler oluşturmak için kullanarak bedavaya gitme” girişimi nedeniyle dava açtı. Yanıt olarak OpenAI, “içerik yaratıcılarının ve sahiplerinin haklarına saygı duyduğunu” ve yayınla görüşmelere başladıktan sonra “bu gelişme karşısında şaşırdığını ve hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Giderek zayıflayan, aşırı zorlanan ve az maaş alan yerel muhabirlerin alabilecekleri her türlü yardıma ihtiyaçları var. Liverpool Echo ve Manchester Evening News’in yanı sıra Mirror ve Express kitaplarının yayıncısı olan Reach, yalnızca son 12 ayda, birkaç morartıcı kesintiyle 800 rolü işten çıkardı.

Reach, bahar aylarında haber yazmak için yapay zeka kullanımını test ettiğini ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere ilk makalelerini yayınladığını açıkladığında tartışmalara yol açtı: “Newport’ta Yapılacak Yedi Şey”teknolojisi kullanılarak yazılmıştır. Ancak CEO’su Jim Mullen, işten çıkarmaların yapay zeka ile ilgili olmadığını söyledi ve gazetecilere, yerlerinin makinelerle değiştirilmesinden korkmamaları gerektiğini söyledi.

Bununla birlikte muhabirlerin ve yerel yayınların sayısı azalmaya devam ediyor. Hayırsever Gazetecilik Projesi’nden elde edilen kanıtlara göre, şu anda Britanya’da muhtemelen her zamankinden daha az yerel gazete var. 18. yüzyıldan beri. Uzun vadeli düşüş hızla hızlandı: 320’den fazla yerel kitap 2009 ile 2019 arasında kapalı reklam gelirleri yaklaşık %70 düştü.

Preece, eğer Berrow’un Worcester Journal’ı onların saflarına katılmayacaksa, yeniden icat etme becerisini sürdürmek zorunda kalacak, diyor. “Her gazete editörü, kendisinin sadece kısa bir süreliğine koruyuculuk yaptığını bilir ve sizin yapabileceğiniz tek şey bu başlık için en iyisini yapmaktır. Ancak bunu yapmak için değişimi kucaklamalısınız, dünyayla birlikte hareket etmelisiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir