Editörün çıkışı Daily Mirror’ı ve yayıncı Erişimini nasıl etkileyecek? | Reach (eski adıyla Trinity Mirror)

Mirror, Express ve yüzlerce yerel gazetenin sahibi Reach, bir yıl içinde editoryal liderlik ekibinin en kıdemli iki üyesiyle yollarını ayırdı ve dünyanın en büyük yıllık işten çıkarmasında neredeyse 800 rolü işten çıkardı. Onlarca yıldır gazete endüstrisi.

Pazartesi günü Reach, Daily Mirror’ın 1903’teki kuruluşundan bu yana ilk kadın editörü olan, 26 yıllık şirket emektarı Alison Phillips’in karşılıklı anlaşmayla ayrılışını doğruladı ve personel arasında Noel öncesi iş itlafının devam edeceğine dair korkuları yeniden alevlendirdi. bu yıl.

Son derece saygı duyulan Phillips, geçtiğimiz yaz grup baş editörü olarak aniden ayrılan ve hemen geçerli olmak üzere Lloyd Embley’in izinden gidiyor; Birleşik Krallık’ın en kıdemli ve en güçlü iki editoryal savunucusunun önde gelen ulusal unvanlarından birini bir vuruşta kopardı ve aynı zamanda düşüşe geçti. Gazete grubu daha da krize girdi.

The Sunday Express’in editörü David Wooding, Pazartesi günü attığı tweet ile Phillips’in ayrılışının ciddiyetini bunun Mirror için “şok edici ve korkunç bir darbe” olduğunu ve “markaya zarar veren bir kayıp, moral(e)” olduğunu özetledi. gazeteciler ve genel olarak haber endüstrisi”.

Uzun süredir çalışan bir çalışan, “Herkes sersemlemiş durumda” diyor. “Herkes aynı şeyi söylüyor. İşimiz bitti. Başlığın yönüne ve desteğine dair gerçek bir inanç yok. Çok fazla umutsuzluk var. Uzun zamandır buradayım ve personelin moralinin bu kadar düşük olduğunu hiç görmemiştim.”

Bu arada, geçen Kasım ayında duyurulan 450 kişinin işten çıkarılmasına ilişkin istişare dönemi yalnızca birkaç gün önce sona erdi. Bu, bir yıldan kısa bir süre içinde üçüncü oldu ve personel, Birleşik Krallık’ın en büyük ticari haber yayıncısındaki görünüşte amansız bir dizi işten çıkarmada bir boşluk işareti olabileceğini umuyordu.

Reach, aralarında Daily Star, Daily Record, Manchester Evening News ve Liverpool Echo’nun da bulunduğu Birleşik Krallık genelinde 130’dan fazla gazete ve web sitesine sahiptir.

Ancak Reach’in zor durumdaki CEO’su Jim Mullen, daha fazla kesinti olasılığını göz ardı etmeyi zaten reddetti ve Phillips’in ayrılışı gönüllü işten çıkarma (VR) programının bir parçası olmasa da, pek çok kişi bir sonraki adımın uzun süredir hizmet veren diğer personelin olabileceğini düşünüyor .

Kaynaklar, Kasım ayındaki kesinti duyurusunun ardından Phillips’in, VR programına başvuran bazı adayların kalmasını sağlamak için müdahale etmeye çalıştığını söylüyor.

İkinci bir kaynak, “Onun tutumu tamamen Ayna ile ilgiliydi, çekirdeği bir arada tutmak istiyordu, şimdi gitti” diyor. “Benzer görev süresine sahip üst düzey isimlerin yer aldığı haber odası listesini incelemeye başlarsanız, bir sonraki ayrılış için ayrılabilecek başka isimlerin de şu anda tur attığını görebilirsiniz. Alison ve Lloyd, insanların tanıdıkları açısından ve kesinlikle şirkete maliyeti açısından en büyük isimlerdi, ancak insanlar artık daha fazlasının geleceğini düşünerek yeniden gergin durumdalar.”

Reach, geçici olarak şirketin dergileri ve eklerinin genel yayın yönetmeni Caroline Waterston’ı paraşütle atladı; ünlü ismi OK! dergi.

Mullen, Waterston’ın “dergilerimizi büyük bir dijital değişime yönlendiren geçmiş performansının” altını çizdi.

Ancak içeridekiler, İngiltere’nin tek sol eğilimli tabloid gazetesinin giderek azalan statüsünden endişe duyuyor. Üçüncü bir kaynak, “Ulusal düzeyde, İşçi Partisi ve sendika hareketi, işçi sınıfı okuyucularını hedefleyen, merkezin solundaki tek gazete ve web sitesi olan Mirror’ı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya” diyor. “Sağda, Ekspres belki Posta ve Telgraf’tan daha az önemlidir, ancak Muhafazakarlar hala önemli bir destekçiyi kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır.”

Reach’in 130’dan fazla ulusal ve bölgesel web sitesinden oluşan ağı, yayıncının dijital ticari modelini çalıştırmaya çabalaması nedeniyle okuyucular tarafından reklam banner’ları ve pop-up’larla aşırı yüklendiği için uzun süredir eleştiriliyor.

Abonelik ve okuyucu geliri teklifleri oluşturarak çeşitlenen diğer gazete yayıncılarının aksine Reach, yalnızca dijital reklamcılığa sadık kaldı ve kısmen bu tür girişimleri desteklemediği iddia edilen başlıklara sahip olması nedeniyle engellendi.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Dijital olarak İngiltere’nin en büyük gazete grupları ve Google’ın sahibi Alphabet, Meta, Amazon, Microsoft ve BBC’den sonra İngiltere’deki altıncı en büyük çevrimiçi operasyon olmasına rağmen şirket, dijital gelirlerinin geçen yıl 21 milyon £ düşerek 127,8 milyon £’a düştüğünü söyledi.

Şirket, büyük teknoloji firmalarını kullanıcıların akışlarında haberlere öncelik vermemekle suçluyor. Bununla birlikte, yanlış ateşlenen dijital strateji, Reach’in piyasa değerinin 2021 ortalarında 1,3 milyar £’dan sadece 220 milyon £’a kadar hızlı bir şekilde düşmesinden büyük ölçüde sorumludur.

Son işten çıkarmaların ardından genel çalışan sayısı yaklaşık 3.500’e (2016’ya göre %36 daha az) düşecek ve bölgesel gazete yayıncılığı operasyonu kırılma noktasına ulaşacak.

Dördüncü bir kaynak, “Birçok hissedarın umudunu bir satışa bağladığını düşünüyorum” diyor. “Milletvekilleri ve siyasi partiler mesajlarını nasıl ileteceklerini düşünmek zorunda kalacaklar. Yerel gazeteciliği kurtarmak istiyorlarsa hemen harekete geçmeleri ve Reach’in yerel medyayı sahiplenmesine alternatif düşünmeleri gerekiyor.”

Bu yıl işletme maliyetlerini %6’ya kadar daha azaltması gerektiğini söyleyen Reach, 2023’te hala 95 milyon £ kar elde ettiğini söylüyor.

Medya ve teknoloji analisti Alex DeGroote şunları söylüyor: “Gelirlerde pek bir toparlanma işareti görünmüyor, dolayısıyla maliyet kesintilerinin devam ettiği yönünde bir çıkarım yapılabilir. Amiral gemisi başlığınızın editörünün gitmesine izin vermek zorunda kalmanın ne kadar ciddi olduğunu anlayabilirsiniz, bu semboliktir.

“Öncelikle hissedarlar, ikinci sırada editoryal çıktılar ve okuyucular da muhtemelen bunun altında görünüyor. Reach’in maliyet tasarrufu açısından er ya da geç yolu tükenecek ve varlıklarını başka bir oyuncuyla bir araya getirmek zorunda kalacak.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir