Emekli savunma şefi, askeri zorluklar hakkında açık sözlü konuşmanın ‘iyi bir şey’ olduğunu söylüyor – National

Üç emekli Kanadalı savunma lideri, savunma genelkurmay başkanı Orgeneral Wayne Eyre’nin, Kanada Silahlı Kuvvetlerinin (CAF) personel sıkıntısı, eskimiş ekipman ve operasyonel hazırlık konusunda karşılaştığı zorluklar hakkında kamuoyuna açıklamalarda bulunarak doğru hamleyi yaptığını söylüyor.

CAF ile sorunların paylaşılması söz konusu olduğunda askeri liderler arasında bu düzeyde bir açık sözlülük genellikle görülmez, ancak emekli Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri komutanı ve eski savunma genelkurmay başkanı Orgeneral Tom Lawson bunu olumlu olarak görüyor.

Bu zamanda iyi ve net konuşmanın iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Daha önce de iyimser olduğumu söylemiştim. Sanırım bu kısalardan bazılarını paylaşıyorLawson, dönem sorunlarının (Orgeneral Wayne Eyre) bu sorunla başa çıkmasına yardımcı olduğunu söyledi. Batı Bloğu Ev sahibi Mercedes Stephenson.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

7 Ocak 2024’teki bölümde Stephenson, Lawson, emekli Kanada Kraliyet Donanması Komutanı Koramiral Mark Norman ve emekli savunma kurmay başkan yardımcısı Teğmen Gen. Guy Thibault, CAF’ın karşılaştığı sorunları tartışacak.

Lawson, “Şef ve onun tüm liderlik kadrosunun uğraştığı sorunlardan bazıları, üçümüzün uğraştığı sorunlarla karşılaştırıldığında daha büyük ve içseldir” dedi.

“Personel sıkıntısı, filoların paslanması ve yedek parça sıkıntısı, günümüzü gerçekten zorlaştıran şeyler. Ve tabii ki tüm bunlara ek olarak, az önce açıklanan bütçedeki düşüş.”


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Ankete göre Kanadalıların yarısından fazlası ordusunu 'eski ve köhne' olarak görüyor'


Ankete göre Kanadalıların yarısından fazlası ordusunu “eski ve köhne” olarak görüyor


Daha geniş bütçe görüşmelerinin bir parçası olarak, Savunma Bakanı Bill Blair’e savunma harcamalarında 1 milyar dolarlık kesinti yapılması görevi verildi. Blair daha önce danışmanlık ve yönetim gibi alanlarda verimlilik aradıklarını söylemişti.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Bu arada CAF, Ukrayna’da devam eden savaş, İsrail-Hamas çatışması, Çin’den gelen askeri duruş ve doğal afetlere karşı yardım çağrılarının artmasıyla giderek istikrarsızlaşan bir dünyada faaliyet gösteriyor.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Norman, “Maalesef bu, küresel güvenlikle ilgili artan dış zorluklarla zaman ve mekanda örtüşen tüm bu zorlukların mükemmel bir fırtınası” dedi.

“Bu süreçte liderlik yapmaya çalışan ekip. Döndükleri her yerde bir başka barikat, engel ve meydan okumayla karşılaşıyorlar.”

CAF genelinde işe alım ve ekipman zorlukları günlük sorunları beraberinde getirirken Norman, sorunların kökünde zamanı görüyor.

“Zorluk zamanla ilgili ve zamanı sıkıştıramazsınız. Bu sorunların şu anda ortaya çıktığını gördüğümüz şekilde ortaya çıkması onlarca yıl aldı ve hızlı bir çözüm yok. Hatta bunu düzeltmeye yönelik bir iştah ve istek olsa bile” dedi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Kanada hükümeti Ulusal Savunma bütçesinden 1 milyar dolar kesecek'


Kanada hükümeti Ulusal Savunma bütçesinden 1 milyar dolar kesecek


Kanada aynı zamanda NATO üyeliğimizde belirtildiği gibi GSYİH’nın yüzde ikisini savunmaya harcamak gibi taahhütleri yerine getirip getiremeyeceği konusunda da sorularla karşı karşıya kaldı.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Thibault, Kanada’nın uluslararası sahnede hâlâ bir oyuncu olabileceğini gösterdiğini belirterek, Lativa’da Kanada tarafından yürütülen ortak bir operasyona işaret etti ancak eksiklikleri kabul etti.

Thibault, “Faydalı yeteneklerimiz var, ancak Kanada’nın ittifak katkımızı tam olarak karşılayabilmesi için beklentileri karşılayabilecek tam kapsamlı yetenek paketine sahip değiliz” dedi.

“Kanada Kuvvetleri, öngöremeyeceğiniz acil durumlar için orada olan bir sigorta poliçesidir ve dolayısıyla hazır olmamak, öngörülemeyen şeylere hazır olmayarak üstlendiğimiz bir tür risktir.”

Emekli CAF liderleri, satın alma tarafında olumlu adımlar olduğu konusunda hemfikir; Lawson, önümüzdeki birkaç on yılda Kanada’nın askeri uçak filosunun iyileştirilmesine yönelik Hava Kuvvetleri sözleşmelerinde 40 milyar dolardan fazla tutara işaret ediyor.

Ancak Norman, yeni askeri teçhizatın işletilmesine ve bakımına yardımcı olacak insanların olmasını sağlamak için sağlıklı uzun vadeli planlamaya duyulan ihtiyacın altını çiziyor.

Norman, “Yeni şeyler bile çok uzakta ve sonunda eski şeyler haline geliyor” dedi. “Ve bunun uzun vadeli planlamaya dahil edilmesi gerekiyor.”

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir