Eski bir ustanın gizli malzemesi mi? Yumurta sarısı, yeni çalışma gösteriyor

Editörün Notu: CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Leonardo da Vinci gibi “Eski Ustalar”, Sandro Botticelli ve Rembrandt yağlı boya tablolarında proteinleri, özellikle de yumurta sarısını kullanmış olabilirler. yeni bir çalışma.

Klasik yağlı boya tablolarda eser miktarda protein kalıntısı uzun süredir tespit ediliyordu, ancak bunlar genellikle kirlenmeye atfedildi. A Salı günü yayınlanan yeni çalışma dergide Nature Communications, bu eklemenin muhtemelen kasıtlı olduğunu tespit etti ve 16., 17. veya 18. yüzyılın başlarındaki en yetenekli Avrupalı ​​ressamlar olan Eski Ustaların teknik bilgilerine ve boyalarını hazırlama biçimlerine ışık tutuyor.

Almanya’daki Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü Mekanik Proses Mühendisliği ve Mekanik Enstitüsü’nden çalışmanın yazarı Ophélie Ranquet, “Bu konuda çok az yazılı kaynak var ve konuyu bu kadar derinlemesine araştırmak için daha önce hiçbir bilimsel çalışma yapılmadı” dedi. bir telefon görüşmesi. “Sonuçlarımız, çok az miktarda yumurta sarısı ile bile yağlı boyanın özelliklerinde inanılmaz bir değişiklik elde edebileceğinizi gösteriyor, bu da sanatçılar için ne kadar faydalı olabileceğini gösteriyor.”

Eserlerine sadece biraz yumurta sarısı eklemenin, estetiğin ötesine geçen uzun süreli etkilere sahip olabileceği ortaya çıktı.

Eski Mısırlılar tarafından formüle edilen ortamla karşılaştırıldığında Yumurta sarısını toz pigmentler ve suyla birleştiren tempera, daha yoğun renkler oluşturan, çok düzgün renk geçişlerine olanak tanıyan ve çok daha az çabuk kuruyan yağlı boya, hazırlandıktan sonra birkaç gün kullanılabiliyor. Ancak su yerine keten tohumu veya aspir yağı kullanılan yağlı boyanın renk koyulaşmasına ve ışığa maruz kalmanın neden olduğu hasara karşı daha duyarlı olması gibi dezavantajları da vardır.

Boya yapımı zanaatkarlık ve deneysel bir süreç olduğundan, Eski Ustaların, daha önce yedinci yüzyılda Orta Asya’da ortaya çıkan yeni boya türüne tanıdık bir madde olan yumurta sarısını eklemiş olmaları mümkündür. Kuzey Avrupa’ya yayılıyor Orta Çağ’da ve Rönesans döneminde İtalya’da. Araştırmada araştırmacılar, tarihsel olarak popüler ve önemli iki rengi, kurşun beyazı ve lacivert maviyi karıştırmak için dört malzemeyi (yumurta sarısı, damıtılmış su, keten tohumu yağı ve pigment) kullanarak boya yapım sürecini yeniden yarattılar.

Ranquet, “Yumurta sarısının eklenmesi faydalıdır çünkü bu boyaların özelliklerini önemli ölçüde ayarlayabilir” dedi ve şöyle devam etti: “Örneğin, yaşlanmayı farklı göstererek: İçerdiği antioksidanlar nedeniyle boyanın oksitlenmesi daha uzun zaman alır. yumurta sarısında.”

Yumurta sarısındaki yağ, pigment ve proteinler arasındaki kimyasal reaksiyonlar boyanın davranışını ve viskozitesini doğrudan etkiler. Ranquet, “Örneğin, kurşun beyazı pigment neme karşı oldukça hassastır, ancak onu bir protein tabakasıyla kaplarsanız, ona karşı çok daha dayanıklı hale gelir ve boyanın uygulanması oldukça kolay olur” dedi.

“Öte yandan, çok fazla pigment eklemek zorunda kalmadan daha sert bir şey istiyorsanız, biraz yumurta sarısı ile yüksek koyu kıvamlı bir boya oluşturabilirsiniz” diye ekledi, boyanın düz bir şekilde yayıldığı bir boyama tekniğine atıfta bulunarak. fırça darbelerinin hala görülebileceği kadar kalın bir vuruş. Ranquet’e göre, yüzyıllar önce, lacivert mavisi yapmak için kullanılan lapis lazuli gibi bazı pigmentler altından daha pahalıyken, daha az pigment kullanmak tercih edilebilirdi.

Yağlı boyada yumurta sarısının etkisinin veya eksikliğinin doğrudan bir kanıtı Leonardo da Vinci’nin “Karanfil Meryem Ana” tablosunda görülebilir. Çalışma sırasında gözlemlenen resimlerden biri. Şu anda Almanya’nın Münih kentindeki Alte Pinakothek’te sergilenen eserde Meryem ve çocuğun yüzünde belirgin kırışıklıklar görülüyor.

Ranquet, “Yağlı boya yüzeyden aşağıya doğru kurumaya başlıyor, bu yüzden kırışıyor” dedi.

Kırışmanın bir nedeni, boyadaki pigment miktarının yetersiz olması olabilir ve çalışma, yumurta sarısı ilavesiyle bu etkinin önlenebileceğini gösterdi: “Bu oldukça şaşırtıcı çünkü boyanızda aynı miktarda pigment var, ancak yumurta sarısının varlığı her şeyi değiştirir.”

Kırışma birkaç gün içinde meydana geldiğinden muhtemelen Leonardo ve diğerleri Eski Ustalar bu özel etkinin yanı sıra, yağlı boyada yumurta sarısının neme karşı dayanıklılık gibi ek yararlı özelliklerini de yakalamış olabilirler. “Karanfil Madonna” Leonardo’nun en eski resimlerinden biridir ve Leonardo’nun o zamanlar yeni popüler olan yağlı boya aracında hâlâ ustalaşmaya çalıştığı bir zamanda yaratılmıştır.

Klasiklere yeni bir anlayış

Çalışma sırasında gözlemlenen bir diğer tablo ise yine Alte Pinakothek’te sergilenen Botticelli’nin “Ölü İsa Üzerine Ağıt” tablosuydu. Eser çoğunlukla tempera ile yapılmıştır ancak arka plan ve bazı ikincil unsurlar için yağlı boya kullanılmıştır.

Ranquet, “Tabloların bazı kısımlarında yağlıboya dediğimiz tipik fırça darbeleri olduğunu biliyorduk, ancak yine de proteinlerin varlığını tespit ettik” dedi. “Çok küçük bir miktar olduğu ve tespit edilmesi zor olduğu için bu, kontaminasyon olarak değerlendirilebilir: Atölyelerde sanatçılar birçok farklı şey kullandılar ve belki de yumurtalar sadece temperadandı.”

Ancak ekleme nedeniyle Yumurta sarısının yağlıboya üzerinde arzu edilen etkileri olduğu düşünüldüğünde, eserde proteinlerin varlığı bunun yerine kasıtlı bir kullanımın göstergesi olabilir. çalışma önerdi. Ranquet, bu ön bulguların bu az çalışılmış konuya daha fazla ilgi çekebileceğini umuyor.

İtalya’daki Pisa Üniversitesi’nde analitik kimya profesörü olan ve çalışmaya dahil olmayan Maria Perla Colombini de aynı görüşte. Bir e-postada “Bu heyecan verici makale, eski resim tekniklerinin anlaşılması için yeni bir senaryo sunuyor” dedi.

“Moleküler seviyeden makroskobik ölçeğe kadar sonuçları raporlayan araştırma grubu, yumurta sarısı ve yağ bağlayıcıların kullanımında yeni bir bilgiye katkıda bulunuyor. Daha çok Eski Ustalar tarafından kullanılan malzemeleri tanımlamakla kalmıyorlar, mevcut az sayıdaki doğal malzemeyi kullanarak ve karıştırarak nasıl harika ve ışıltılı etkiler yaratabileceklerini açıklıyorlar. Hakkında çok az şey yazılan veya hiç yazılmayan eski tariflerin sırlarını keşfetmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

“Bu yeni bilgi, yalnızca sanat eserlerinin daha iyi korunmasına ve korunmasına değil, aynı zamanda sanat tarihinin daha iyi anlaşılmasına da katkıda bulunuyor.”


Üstteki resim: Leonardo Da Vinci’nin “Mona Lisa”sı

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir