Eski RCMP sızıntıcısı Cameron Ortis onlarca yıl parmaklıklar ardında kalmalı: Crown – National

Kraliyet avukatları, sırları polis soruşturmalarının hedeflerine sızdırmaktan suçlu bulunan eski kıdemli RCMP memuru Cameron Ortis için azami hapis cezası istiyor.

Yargıç kabul ederse bu, bir zamanlar ulusal polis gücünde yükselen bir yıldız olan ve 2019’da tutuklanan Ortis için onlarca yıl hapis cezası anlamına gelecek.

Ortis’in davası, hem suçlamaların niteliği hem de RCMP’nin istihbarat toplama operasyonları hakkında gösterdiği şeyler nedeniyle eşi benzeri görülmemiş bir davaydı.

RCMP istihbarat biriminde üst düzey bir sivil yetkili olarak, hem Kanada casus teşkilatları tarafından toplanan en hassas istihbaratlardan bazılarına hem de Beş Göz ittifakının (Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık dahil) yakın güvenlik ortakları tarafından paylaşılan çok gizli bilgilere sahipti. Avustralya ve Yeni Zelanda.

Kraliyet savcıları, bu bilgilerin bir kısmını, Kanada kolluk kuvvetleri tarafından devam eden soruşturmaların konuları da dahil olmak üzere bilinen suçlulara satmaya çalıştığını savundu.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Ortis’in savunma avukatları, Ortis’in, adı açıklanmayan bir yabancı ortağın emriyle, bu rakamları güvenliği ihlal edildiği iddia edilen şifreli bir e-posta hizmetine çekmeye çalışan tek kişilik bir operasyon yürüttüğünü savundu. Başarılı olsaydı, bu hedefler müttefik istihbarat teşkilatlarının mesajlarına erişmesine izin veren bir e-posta platformunu kullanacaklardı.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Cameron Ortis davası: İstihbarat direktörü, sırları küresel kara para aklama ağına satmakla suçlanıyor'


Cameron Ortis davası: İstihbarat müdürü sırları küresel kara para aklama ağına satmakla suçlandı


Ortis’in savunması, gizlilik yasaları bu tehdidin niteliğinin kamuya açık mahkeme duruşmalarında paylaşılamayacağı anlamına gelmesine rağmen, Kanada ulusal güvenliğine yönelik “açık ve ciddi” bir tehdide karşı koymak için çalıştığını ileri sürdü.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

22 Kasım’da, bir ay süren duruşma ve üç gün süren müzakerenin ardından jüri, Ortis’i Kanada’nın resmi sırlar yasası olan Bilgi Güvenliği Yasası’nı ihlal etmekten, biri güveni ihlal etmekten ve bilgisayarı kötüye kullanmaktan olmak üzere dört ayrı suçtan suçlu buldu. sistem.

Ortis’in kefaleti kararın hemen ardından iptal edildi. Kendisi gözaltında Ontario Yüksek Mahkemesi Yargıcı Robert Maranger’ın vereceği cezaya ilişkin kararı bekliyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Kraliyet Savcısı Judy Kliewer daha önce mahkemeye, suçlamaların ciddiyeti göz önüne alındığında 20 yıl veya daha fazla hapis cezası isteyeceklerini söylemişti.

Savunma avukatı Mark Ertel, kararın ardından gazetecilere verdiği demeçte, jürinin kararı karşısında “şok olduğunu ve hayal kırıklığına uğradığını” ve temyize başvurmayı beklediğini söyledi.

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir