Fox News gerçek Döndürme Olmayan Bölgeye girmek üzereCNN

Budur.

Yüzyılın medya karalama davası birkaç gün içinde Wilmington, Delaware’de başlamanın eşiğinde.

Dominion Voting Systems’in 1,6 milyar dolarlık dev hakaret davasında jüri seçimi tüm perşembe günü yapıldı ve 300 potansiyel jüri üyesi mahkemeye çağrıldı. İyi bir ilerleme kaydedildi ve mahkeme başkanı, duruşmanın Pazartesi günü planlandığı gibi başlaması için “yeterinden fazla jüri üyesinin” bulunduğunu kaydetti.

Murdoch Media’nın en büyük figürleri, çok güçlü avukatlar eşliğinde, bir yargıcı artık tarihi olan davayı düşürmeye ikna etmekte defalarca başarısız olduktan sonra savunmalarını yapmaya çalışacakları yer burası, Mahkeme Salonu 7E’dir.

Bu makalenin bir versiyonu ilk olarak “Güvenilir Kaynaklar” bülteninde yayınlandı. Gelişen medya ortamını anlatan günlük özete buradan kaydolun.

Açıkçası bu sözleri yazmak olağanüstü. Fox News’in 2020 seçimlerinin ardından seçim yalanları yayınını izlediğimde, ağın anlamlı bir şekilde sorumlu tutulacağını asla beklemiyordum.

Bir süredir Fox News’u takip ediyorum. Binlerce ve binlerce saat sağcı kanalın programlarını izledim. Yıllar boyunca bu programa ev sahipliği yapanların halk sağlığını baltaladığını, göçmen karşıtı ağır ifadeler kullandığını, yalan ve propaganda sattığını ve bir zamanlar sağ kanadın en uzak kesimlerine ayrılmış olan dengesiz komplo teorilerini öne sürdüğünü gördüm.

Ağ, karşılaştığı en korkunç fırtınalarda bile her zaman tartışmaların içinden geçmenin bir yolunu bulmuş gibi görünüyordu. Bazen eskisinden daha güçlü ve daha cesaretli bir şekilde ortaya çıktı.

Ama bu sefer farklı. Bu sefer de şebekenin kriz anlarında başvurduğu normal hileler onu beladan kurtaramayacak. Bu kez bir hukuk mahkemesinde ağın dürüst, gerçeklere dayalı bir argüman ortaya koyması gerekecek.

Fox News, aldatmanın kesinlikle yasak olduğu gerçek Döndürme Olmayan Bölge’ye girmek üzere. Sorumlu olmadığı yer. Ve Rupert Murdoch ve Suzanne Scott gibi üst düzey yöneticilerin ve Tucker Carlson ve Sean Hannity gibi sunucuların bir yorum talebini görmezden gelemeyeceği ve bunun yerine canlı yayında “medyaya” saldırmaya başvurabileceği bir yer.

Yalanların gelişigüzel söylenemeyeceği ve gerçeğin sahtekâr bir anlatıya uyacak şekilde gerçekliğin ötesinde çarpıtılamayacağı bu ortamda, ağın ne kadar başarılı olduğunu görmek büyüleyici olacak. Duruşma öncesi duruşmalar bir gösterge olacaksa pek de hoş olmayacak. Dava daha başlamadı ve mahkeme başkanı zaten Fox’un hukuk ekibine karşı sabrını taşıyıp onları ihbar etti.

Belki Pazartesi günkü duruşmada yargıç tokmakladığında rüzgarlar Fox News için yön değiştirecek. Ancak mahkemenin son birkaç haftasında olduğu gibi oynarlarsa Fox News acımasız bir yolculukla karşı karşıya kalacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir