Fransız bir fotoğrafçı, birçok striptiz kulübü aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin beklenmedik bir görüntüsünü sunuyorCNN

Bazı insanlar macera arayışı içinde dünyayı dolaşır, bazıları ise doğal harikalar, kültürel yerler veya mutfak deneyimleri arar. Ancak Fransız fotoğrafçı François Prost Amerika’daki son yolculuğunda tamamen farklı bir şey arıyordu: striptiz kulüpleri.

Miami’den Los Angeles’a Prost’un son kitabı “Centilmenler KulübüPleasures, Temptations ve Cookies N’ Cream gibi isimleri taşıyan 150’ye yakın striptiz kulübü aracılığıyla ABD’deki rotasını çiziyor. Ancak Prost’un kamerası yalnızca binaların kendisine ve özellikle de çoğu zaman renkli olan cephelerine yönelik olduğundan, görülecek tek bir çıplak kadın yok.

2019’da beş hafta boyunca 6.000 milden fazla yol kat etti. ortaya çıkan fotoğraflar Florida’daki Club Pink Pussycat’ın pastel tonlarından, ülkenin daha dini eyaletlerinde gözlerden uzak saklanan mekanlara kadar her şeyi yakalıyor.

Görüntülü görüşme ve e-posta yoluyla CNN’e konuşan Prost, “Bu mekanları iki türe ayırabilirim: Biri kamusal alanla son derece bütünleşmiş, diğeri ise biraz daha gizli ve tehlikeli” dedi.

İlk türün “eğlence parkları, fast food ve alışveriş merkezleri çevresi” gibi “çok Amerikan” ortamlarda bulunabileceğini ekledi. Ancak ikinci mekanlar bazen bir alışveriş merkezindeki herhangi bir mağazadan ayırt edilemez görünebilir. Prost, ülkenin güneyindeki sosyal açıdan muhafazakar bir bölge olan İncil Kuşağı boyunca buna benzer birçok kuruluş bulduğunu söyledi. Striptiz kulüplerinin yaygınlığı ile kitabında “muhafazakarlık ve aşırı püritenlik” olarak tanımladığı şey arasındaki bariz zıtlık nedeniyle bölgeyi keşfetmeye özellikle hevesliydi.

Prost, gün içinde her zaman ziyaret ettiği striptiz kulüplerinin iç mekanlarına veya hizmetlerine pek ilgi duymadığı konusunda ısrar etti. Bunun yerine cinsiyet, toplumsal cinsiyet ve ticaretin kesiştiği noktada yer alan kuruluşların objektif, belgesel tarzı fotoğraflarını oluşturarak Amerikan kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umuyordu. Cinsiyete yönelik değişen tutumları mimarinin merceğinden belgeleyen sanatçı, serinin öncelikle bir manzara fotoğrafçılığı projesi olduğunu ekledi.

Fotoğrafları Mart ayında Tokyo’da düzenlenecek bir sergide yer alacak olan “Beyler Kulübü”nde “Striptiz kulübü cephelerinin prizması, ülkeyi incelemenin ve anlamaya çalışmanın bir yolu haline geldi” diye yazdı.

”(‘Beyler Kulübü’) baskın görüşlerin, cinsiyetin ve kadınsı imajın cinselleştirilmesinin nesnel bir panoramasıdır.”

Prost’un projesinin doğuşu 2018 serisine dayanıyor: “Partiden sonraFransız gece kulüplerinin gösterişli cephelerine odaklanan film. İnsanların sık sık binaların dış cephelerinin sanki Amerikan şehirlerinden sökülmüş gibi göründüğü yorumunu yaptığını ve bunun ABD’yi ziyaret edip projeyi genişletmesi gerektiği fikrini ateşlediğini söyledi.

Gezisini titizlikle planlarken, yalnızca Amerika’daki striptiz kulüplerinin çokluğundan değil aynı zamanda Avrupa’dakinin aksine bu kulüplerin sık sık görülme talebinde bulunmasından da etkilendi. Sıcak pembe duvarlar, devasa çıplak silüetler ve hatta şeker kamışı çizgili mağaza vitrinleri bile içeride sağlanan eğlencenin sırrını vermiyordu.

Prost, “Buna iyi bir örnek, striptiz kulüplerinin her yerde olduğu ve tabelalarının bir fast food (restoran) veya kumarhane tabelası kadar yanıp söndüğü Las Vegas olabilir” dedi.

Miami’nin kulüpleri genellikle canlı, Wes Anderson benzeri tonlarla boyanırdı. Diğer fotoğraflar, seyrek çöl çevreleriyle kontrast oluşturan, aydınlık bir şekilde kaplanmış mekanları gösteriyor.

Little Darling, Prost'un kitabında yer alan bir düzineden fazla Las Vegas işletmesinden biri.

İşletmelerin gün içinde açık olması halinde Prost, “şüpheli görünmemek ve niyetimin ne olduğunu açıklamak için” içeri girip fotoğraf çekmek için izin istiyordu. İç mekanlar, dışarıdaki tabelalara asılan umut verici vaatleri nadiren karşılıyordu, ancak fotoğrafçı, beş haftalık gezisi sırasında kayıtsız fedailerden projeden heyecan duyan yöneticilere kadar birçok karakterle tanıştı.

“Çoğu zaman insanlar iyiydi; %99’u cephe resmine evet diyordu” dedi ve müşterilerin veya dansçıların fotoğraflarını çekmediği sürece genellikle onun varlığından rahatsız olmayacaklarını ekledi.

“Bazıları bunun biraz garip olduğunu düşünürdü, bazıları ise gerçekten heyecanlanırdı ve bittiğinde bana resmi göndermem için kartvizitlerini verirdi” dedi.

Ancak Prost, en büyük sürprizinin striptiz kulüplerinin günlük yaşamda ne kadar “normalleşmiş” göründüğü olduğunu söyledi. Kitabında belirttiği gibi, “Amerikalıların striptiz kulüpleriyle olan ilişkisi Avrupa’da gördüğünüzden oldukça farklı. Striptiz kulübüne gitmek çok daha normalleşmiş gibi görünüyor… Çift olarak ya da geceleri arkadaşlarınız arasında eğlenmek için gidiyorsunuz.”

Örneğin, Las Vegas’taki pek çok striptiz kulübünün restoran olarak ikiye katlanması onu şaşırttı; birçoğunun indirimli içki saati fırsatları, büfeleri ve kamyon şoförleri veya inşaat işçileri için özel indirimleri vardı.

“Striptiz kulübü ve et lokantası reklamı yapan birkaç striptiz kulübü fark ettim, böylece striptizcileri izlerken büyük bir parça et yiyebilirsiniz. Bu aynı zamanda bana çok Amerikalı gelen bir şey” dedi ve şunu ekledi: “Portland’da tanıştığım bazı insanlardan, vegan yemek sunan striptiz kulüplerinin bile olduğunu duydum.”

Ön cepheler “Seks hayatım Sahra’ya benziyor, 2 avuç içi, randevu yok” gibi espriler ve Bubi Tuzağı ve Bottoms Up gibi kelime oyununa dayalı isimlerle dolu. Prost’un belgeselci yaklaşımı, tabelaların gerçeküstü komedisini artırıyor. Ancak aynı zamanda izleyicilerin kadınların nesneleştirilmesi konusunda kendi kararlarını verebilecekleri tarafsız bir mercek görevi de görüyor.

Los Angeles, Kaliforniya'daki Düşler Kulübü.

Kadın silüetlerinin yüzsüz dans eden bedenlerine ve tipik “kızlar kızlar kızlar” tabelalarına odaklanan “Beyefendiler Kulübü”, Prost’un eserlerinde gerçekte hiç bulunmayan kadınların metalaşmasını araştırıyor (kitabın başlığına da yansıyan bir gözlem, Bu, fotoğraflarındaki tabelalarda defalarca karşımıza çıkan bir ifadedir). Ziyaret ettiği striptiz kulüpleri, yiyecek temalı pek çok isimden, “1000’lerce güzel kız ve üç çirkin” yazan reklamlara kadar, kadınları tüketilecek şeyler olarak pazarlıyor.

Prost, bir sonraki projesi için Japonya’yı ziyaret ederek, ABD’nin bazı bölgelerindeki striptiz kulüplerine benzer bir rol üstlenen ülkenin aşk otellerini belgelemeyi planlıyor: muhafazakar bir toplumda açık sırlar. Ancak fotoğrafçı, ziyaret ettiği Amerikan kuruluşlarının ülke hakkında benzersiz bir şeyler söylediğine inanıyor; cinsellikten daha çok Amerikan rüyasıyla ilgili bir şeyler.

Projesinin ona gösterdiği şey şuydu: “İş açısından başarılı olduğunuz sürece, aktivitenizin seksle ilgili olup olmadığı (önemli değil).”

“Beyler Kulübü” Agnes b. Galerie Boutique, 17 Mart – 15 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında Tokyo, Japonya’da. kitapFisheye Editions tarafından yayınlanan şu anda mevcut.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir