George Carlin’in mülkü, yapay zeka tarafından oluşturulan özel stand-up komedisi nedeniyle dava açtı | Yapay zeka (AI)

George Carlin’in mirası, yaratıcılarının son dönem stand-up çizgi romanının stilini ve materyalini yeniden yaratmak için yapay zeka kullanmakla övündüğü sahte, bir saat süren komedi özel programı nedeniyle medya şirketine dava açıyor.

Perşembe günü Los Angeles’taki federal mahkemede açılan davada, hakimden podcast çıkışı Dudesy’ye, Carlin’in bir sentezinin güncel olaylar hakkında yorumlar sunduğu George Carlin: Öldüğüme Sevindim adlı özel ses programının derhal kaldırılması emrini vermesi talep ediliyor. olaylar. Carlin 2008’de öldü.

Carlin’in kızı Kelly Carlin, yaptığı bir açıklamada bu çalışmanın “babamın hayran kitlesiyle oluşturduğu olağanüstü iyi niyetten yararlanmak için vicdansız kişiler tarafından bir araya getirilen, kötü uygulanmış bir kopya” olduğunu söyledi.

Carlin mirası ve vasisi Jerold Hamza, Carlin’in tanıtım ve telif hakkı haklarının ihlal edildiğini iddia eden davada davacılar olarak adlandırılıyor. Adı geçen sanıklar Dudesy ve podcast sunucusu Will Sasso ve Chad Kultgen.

Davada, “Sanıklardan hiçbirinin AI tarafından oluşturulan ‘George Carlin özel’ için Carlin’in benzerliğini kullanma izni yoktu ve son komedyenin telif hakkıyla korunan materyallerinden herhangi birini kullanma lisansları da yoktu” deniyor.

Sanıklar davaya cevap vermedi ve avukat tutup tutmadıkları da belli olmadı. Yorum yapmak için hemen kendilerine ulaşılamadı.

9 Ocak’ta YouTube’da yayınlanan özel bölümün başlangıcında, kendisini Dudesy tarafından kullanılan yapay zeka motoru olarak tanımlayan bir seslendirme, çizgi romanın 50 yıllık materyalini dinlediğini ve “onun sesini, temposunu ve tavrını taklit etmek için elimden gelenin en iyisini yaptığını” söylüyor. bugün onun ilgisini çekeceğini düşündüğüm konu”.

Davacılar, eğer gerçekten bu şekilde yaratıldıysa ve bazı dinleyiciler belirtilen kökenden şüphe ediyorsa, bunun Carlin’in telif hakkının ihlal edildiği anlamına geldiğini söylüyorlar.

Şirket, benzer projelerde sıklıkla yaptığı gibi, Sasso ve Kultgen’in sahte Carlin’i tanıttığı ve yorumladığı bir podcast bölümü de yayınladı.

“Az önce dinlediğimiz şey fena mıydı?” Kultgen, davada alıntılanan bölümün bir bölümünde şunları söylüyor:

geçmiş bülten tanıtımını atla

Sasso, “Evet, bu tam olarak George Carlin’e benziyordu” diye yanıtlıyor.

Dava, ünlülerin görsellerinin ve benzerlerinin yeniden kullanılmasıyla mücadele etmek için giderek artan sayıda büyük yasal hamle yapılması muhtemel olanların arasında yer alıyor.

Davacıların avukatı Josh Schiller, yaptığı açıklamada “davanın sadece yapay zeka ile ilgili olmadığını, yasayı ihlal etmek, fikri mülkiyet haklarını ihlal etmek ve genel ahlakı hiçe saymak için yapay zekayı kullanan insanlarla ilgili olduğunu” söyledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir