Google, kürtaj kliniğine yapılan ziyaretlerdeki konum verilerini silme sözü verdi. Araştırmaya göre öyle olmadı | Google

Google’ın, kullanıcıların kürtaj kliniklerine ziyaretlerine ilişkin tüm konum verilerini minimum düzeyde ilerlemeyle silme sözünün üzerinden bir buçuk yıl geçti. Bu hareket, kolluk kuvvetlerinin bu bilgileri, prosedürün yasaklandığı veya başka şekilde sınırlandırıldığı eyaletlerde kürtaj isteyen kişileri soruşturmak veya kovuşturmak için kullanmasını zorlaştıracaktı. Artık yeni bir çalışma, Google’ın vakaların %50’sinde konum geçmişi verilerini hâlâ sakladığını gösteriyor.

Google’ın Temmuz 2022’de verdiği ilk söz, yüksek mahkemenin federal kürtaj korumasını sona erdirme kararından kısa bir süre sonra geldi. Teknoloji devi, “danışmanlık merkezleri, aile içi şiddet barınakları ve kürtaj klinikleri gibi tıbbi tesisler” de dahil olmak üzere “kişisel” veya hassas kabul edilen konumlara yönelik girişleri sileceğini söyledi. Şirketin yeni politikayı ne zaman uygulayacağına dair bir zaman çizelgesi sağlanmadı. Bu taahhütten beş ay sonra, ilk olarak Guardian tarafından bildirilen ve teknoloji savunuculuğu grubu Accountable Tech tarafından Kasım 2022’de yürütülen araştırma, Google’ın hâlâ her durumda bu konum verilerini maskelemediğini gösterdi.

O dönemde Google, kullanıcı gizliliğine öncelik verdiğini ve konum saklama politikalarındaki değişiklikleri “söz verildiği gibi” 2022’nin başlarında uygulamaya koyduğunu ancak sistemin, kullanıcının bazı bölgelerde Planlı Ebeveynlik kliniğini ziyaret ettiğini tespit etmemiş olması gerektiğini belirtmişti. vakalar.

Guardian Tech’in özel olarak incelediği en yeni çalışmasında, Accountable Tech, Google’ın elde tutma oranının biraz iyileşmesine rağmen şirketin her durumda söz verildiği gibi konum geçmişini hâlâ silmediğini tespit etti. Konum bilgilerinin saklanma oranı, Google’ın taahhüdünden beş ay sonra alınan bir ölçüm olan test edilen vakaların %60’ından, en son denemede test edilen vakaların %50’sine düştü. Google Haritalar ürün müdürü Marlo McGriff, çalışmanın bulgularına itiraz etti.

McGriff yaptığı açıklamada, “Bu yerlerin sistemlerimiz tarafından tanımlanması durumunda, özellikle kişisel yerleri Konum Geçmişinden silme sözümüzü tutuyoruz; bunu yapmadığımıza dair iddialar açıkça yanlış veya yanlış yönlendirilmiştir” dedi.

Accountable Tech, Google’ın ilerlemesini ölçmek için 2022 çalışmasını tekrarladı. Araştırmacılar kendilerini kürtaj kliniklerine yönlendirmek için yepyeni bir Android cihaz kullandılar ve ardından yolculuklarıyla ilgili hangi konum verilerinin depolandığını test ettiler. Bu kez araştırmacılar yedi eyalette sekiz test gerçekleştirdiler: Pensilvanya, Teksas, Nevada, Florida, New York, Georgia ve Kuzey Carolina. Testlerin sekizinden dördünde, Kliniğin adı silinmesine rağmen Planlı Ebeveynliğe giden yol cihazın konum geçmişinde tutuldu. Kürtaj klinikleri için yapılan aramalara ilişkin veriler, araştırmacıların ilk testinde olduğu gibi hâlâ web’de ve etkinlik geçmişinde tutuluyordu.

Araştırmada, “Yazı-tura atmayla aynı ihtimalle, kürtaj talebinde bulunan kişinin konum verileri hâlâ saklanabilir ve onları kovuşturmak için kullanılabilir” deniyor. “Üstelik, deneylerde de gördüğümüz gibi, Google hâlâ konum arama sorgusu verilerini ve muhtemelen e-postadan Google arama verilerine kadar diğer suçlayıcı verileri de saklıyor.”

Guardian’ın Google ile paylaştığı çalışmadan örneklerde McGriff, sistemin Planlı Ebeveynlik’e bir ziyaret tespit etmediğini ve dolayısıyla rotayı silmediğini söyledi. Başka bir vakada, Sorumlu Teknoloji araştırmacıları New York City Sağlık ve Hastaneleri tarafından yönetilen Central Harlem Cinsel Sağlık Kliniği’ni ziyaret etti. Google, kürtaj bakımı dışında çeşitli hizmetler sunan genel bir sağlık tesisinin yeni politika kapsamında “kişisel” konum olarak sınıflandırılamayacağını, yani bilgilerin saklanabileceğini söyledi.

Google’ın konum ve diğer kullanıcı verilerinin saklanmasına ilişkin politikaları, Roe v Wade’i tersine çeviren Dobbs v Jackson Kadın Sağlığı davasının ardından yeniden endişelere yol açtı. Şirketin hükümet şeffaflık raporuna göre şirket, çok sayıda kullanıcı verisine erişim için kolluk kuvvetlerinin on binlerce talebini alıyor ve yanıtlıyor ve bu taleplerin %80’ini belirli düzeyde bilgiyle karşılıyor.

Polis ve kolluk kuvvetleri ayrıca “tersine arama emirleri” adı verilen yeni bir arama emri kategorisinin kullanımını giderek artırdı. Bu kategoride, polisin belirli bir zamanda belirli bir yerde cihazları tespit edilen tüm kullanıcılar hakkında bilgi arayarak şüphelilerin bir listesini çıkarmak için kullandığı coğrafi sınır konum emirleri yer alıyor. Pek çok aktivist, kolluk kuvvetlerinin bu arama emirlerini kürtaj yaptırmak isteyenlerin bulunması, kovuşturulması veya soruşturulması amacıyla veri toplamak amacıyla kullanacağından endişe ediyor.

Sadece haftalar önce Google, tüm kullanıcılar için konum geçmişi verilerini saklama biçimini, coğrafi sınırlama emirlerine yanıt vermeyi fiilen imkansız hale getirecek şekilde değiştirmeyi planladığını duyurdu. Değişiklikler arasında konum verilerinin varsayılan olarak kullanıcıların cihazlarında saklanması; Google’ın bulut depolama alanına yedeklenen tüm konum verilerinin şifrelenmesi ve konum verilerinin üç ay sonra silinmesi.

Accountable Tech, Google’ın duyurusunun “doğru yönde atılmış bir adım” olduğunu düşünürken grup, şirketin konum verilerini korumaya yönelik önceki taahhütlerini yerine getirememesinin, Google’ın “kamu taahhütlerini söz verdiği zaman çizelgesinde yerine getirme konusunda güvenilemeyeceğini” gösterdiğini söyledi.

Grup, çalışmasında “Şirketin sözüne güvenemeyiz” diye yazdı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir