Hologram eğitmenleri çığır açan Birleşik Krallık üniversitesinde öğrencileri heyecanlandırıyor | Teknoloji

Herhangi bir üniversite öğretim görevlisi size öğrencileri sabah dersine çekmenin zorlu bir mücadele olduğunu söyleyecektir.

Ancak akşamdan kalma en taze öğrenci bile Albert Einstein’dan bir fizik dersi ya da Coco Chanel’den bir tasarım ustalık sınıfına kesinlikle hayran kalacaktır.

Yakında bu durum İngiliz öğrenciler için de geçerli olabilir; bazı üniversiteler, ölü şarkıcıları sahneye geri getirmek için kullanılan holografik teknolojinin aynısını kullanarak dünyanın dört bir yanından konuk öğretim üyelerini ışınlamaya başlayacak.

Avrupa’da teknolojinin uygulamalarını keşfeden ilk üniversite olan Loughborough Üniversitesi, onu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) spor bilimcilerini işe almak, moda öğrencilerine sürükleyici şovların nasıl oluşturulacağını öğretmek ve yönetim öğrencilerine zorlu iş durumlarında nasıl hareket edeceklerini öğretmek için kullanmayı planlıyor .

Teknolojinin yaygınlaştırılmasına öncülük eden Loughborough İşletme Fakültesi Lisans Eğitimi Direktörü Prof Vikki Locke, öğrencilerin teknolojiyi “kesinlikle sevdiklerini” ve onunla selfie çekmek için yalvardıklarını söyledi. “Endüstriden bir konuk konuşmacının sınıfa ışınlanmasını, duvardaki 2 boyutlu bir kişiye tercih edeceklerini” ekledi.

Zoom çağrılarının öğrencilerin “TV izliyormuş gibi hissetmelerine yol açtığını” söyledi. Arada mesafe var. Holografik bir görüntü onlar için çok daha ilgi çekici ve gerçektir.” Teknolojinin bir yıllık deneme sürecinin ardından 2025 yılında müfredata resmi olarak dahil edilmesi planlanıyor.

Kutu bazlı holografik birimler Los Angeles merkezli Proto firması tarafından satılıyor. Firmanın müşterileri arasında kurumsal seyahat ihtiyacını azaltmak için toplantılarda kullanılan BT ve IBM gibi şirketler yer alıyor ve aynı zamanda etkileşimli ürün teşhirleri yapmak için Stockholm’deki moda perakendecisi H&M ile birlikte çalışıyor.

Dört yıl önce ölü ünlülerin hologramları üzerinde çalıştıktan sonra Proto’yu kuran David Nussbaum, şirketinin yakında 20. yüzyılın en büyük düşünürlerinden bazılarını ölümden geri getirebileceğini söyledi.

Şöyle ekledi: “Proto, Stephen Hawking’in veya herhangi birinin görüntüsünü yansıtacak ve gerçekten oradaymış gibi görünmesini sağlayacak teknolojiye sahip. Bunu kitaplara, derslere, sosyal medyaya bağlayabiliriz; ilgili olduğu her şeye, herhangi bir soruya, onunla olan herhangi bir etkileşime. Yapay zeka Stephen Hawking onun gibi görünecek, onun gibi ses çıkaracak ve kendisiymiş gibi etkileşime girecek.

“Huşu uyandırıcı, ağzı açık bırakıyor, etkileşimlerin ne kadar muhteşem olduğunu görünce şok oldum. İnsanlar beğense de beğenmese de yapay zeka hayatımızın bir parçası.”

Firmasının amacının “holograma sahip olmak için eksantrik bir milyoner ya da ünlü olmanıza gerek olmadığını” kanıtlamak olduğunu ekledi.

Loughborough Üniversitesi’nde dijital yaratıcılık profesörü ve aynı zamanda uygulamaya da liderlik eden Gary Burnett şunları söyledi: “Farklı sürükleyici teknolojiler ve yapay zeka, okuryazarlığın yeni biçimleridir.

geçmiş bülten tanıtımını atla

“Öğrencilerin bunları kullanmanın, o dünyalarda olmanın, onları deneyimlemenin, etkileşimde bulunmanın ve gelecekteki kariyerleri için ihtiyaç duyacakları her şeyin ne anlama geldiğini anlamaları gerekiyor.”

Üniversitenin rektör yardımcısı Prof Rachel Thomson, teknolojinin, konuk konuşmacıların gelme ihtiyacını azaltarak ve uluslararası araştırma işbirliklerini kolaylaştırmanın yanı sıra öğrenciler tarafından kullanılan malzeme miktarını azaltarak üniversitenin sürdürülebilirlik stratejisine ulaşmasına yardımcı olabileceğini söyledi. mühendislik, tasarım ve yaratıcı sanatlarda prototipler oluşturmak.

Ayrıca bir öğretim görevlisinin, motor gibi karmaşık bir ekipmanı video görüşmesine kıyasla daha kolay bir şekilde görüntülemesine olanak tanıyabilirler.

Nussbaum, işletmelerin ve üniversiteler gibi büyük kurumların firmasının planının ilk adımı olduğunu söyledi, ancak önümüzdeki 18 ay içinde maliyeti 1.000 doların altında olan ve “Wonkavision”a benzettiği küçültülmüş bir imajı ortaya çıkaracak mini birimleri piyasaya sürmeyi umduğunu söyledi. Roald Dahl’ın Charlie ve Çikolata Fabrikası.

Teknolojinin yapay zeka yetenekleri, dünyadaki herkese benzeyen bir avatarın oluşturulabileceği anlamına geldiğini de sözlerine ekledi, ancak bunun yasal zorluklara yol açabileceğini de belirtti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir