Horizon skandalı: Postane operatörü yıllarca sessizlik içinde acı çektikten sonra aklandı | Postane Horizon skandalı

Arızalı Horizon IT sisteminden elde edilen kanıtlara dayanarak dolandırıcılıktan mahkum edildikten sonra sessizce acı çeken ve aşağılanmaya katlanan eski bir postane şube operatörü, mahkumiyeti temyiz mahkemesi tarafından bozuldu.

Kathleen Crane’e 12 aylık topluluk emri verildi ve 2010 yılında mahkum edildiğinde Eastbourne, Doğu Sussex’teki şubesinden almakla suçlandığı 18.000 £’dan fazlasını geri ödemesi emredildi.

Kendisi, Postanenin BT şirketi Fujitsu tarafından sağlanan kusurlu Horizon muhasebe sisteminin paranın eksik olduğunu gösteren rakamlar üretmesi nedeniyle mahkum edilen yüzlerce şube sahibinden biriydi.

Perşembe günü Londra’da yapılan duruşmada, üç temyiz mahkemesi yargıcı Crane’in mahkumiyetinin “şüphesiz” olduğuna hükmetti ve Horizon’un kusurları konusunda “bilgisiz bırakıldığını” ekledi.

Kararı veren Yargıç Holroyde şunları söyledi: “Onun kovuşturmasının sürecin kötüye kullanılması olduğundan şüphemiz yok. Onun mahkûmiyetinin güvensiz olduğundan da hiçbir şüphemiz yok.”

68 yaşındaki Crane duruşmadaydı ve mahkumiyeti bozulunca ağladı.

Kararın ardından Kraliyet Adalet Divanı önünde ITV’ye konuşan Crane, “korkunç” deneyiminin “artık bittiğini” söyledi ve skandaldan etkilenen diğer kişileri öne çıkmaya çağırdı. “Masumsanız mahkumiyetinizin iptal edilmesi gerekir” dedi.

Kızları Katy ve Lucy Crane de mahkemeye katıldı. İlki gazetecilere şunları söyledi: “Aslında onların (Postanenin) geceleri nasıl uyuduklarını bilmiyorum. Kesinlikle birinin hapiste yatması gerektiğini düşünüyorum. Birilerinin hesap vermesi gerektiğini düşünüyorum.”

Crane’in davası, Postanenin kendi incelemesi sonucunda temyiz mahkemesine ulaşması beklenen pek çok davadan ilki; şirket geçen Haziran ayında adaletin hatalı olduğuna inandığını söylemek için onunla temasa geçti.

Crane, kızı Katy’nin desteğiyle 10 Ocak’ta itirazda bulundu. Postane direnmedi.

Crane’i mahkemede temsil eden Flora Page, müvekkilinin yaşadığı “korkunç deneyimden” bu yana “sessizlik içinde acı çektiğini” belirterek, “yapmadığı bir dolandırıcılığın da kendi aşağılanmasını getirdiğini” ekledi.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Crane’in işlettiği postanede 2010 yılında yapılan bir denetimde mali bir açık tespit edildi. Postane müfettişleriyle yapılan bir röportaja gönüllü olarak katıldıktan sonra Crane, şirketi yaklaşık 19.000 £ dolandırmakla suçlandı.

Müfettişlere 2008’den bu yana açıklanamayan eksikliklerin farkında olduğunu söyledi ve bunların soruşturulmasını istedi ancak herhangi bir işlem yapılmadı. Daha sonra yasal tavsiyenin Horizon sisteminin yanılmaz olduğunu hissetmesini sağlamasının ardından sahte beyan nedeniyle dolandırıcılık suçunu kabul etti.

Yine Perşembe günü, eski maliye savcısı David Teale, Horizon IT soruşturmasına kanıt sundu. Teale, dava nedeniyle hapse girmekten kaçınmak için 2010 yılında zimmete para geçirme suçunu kabul eden William Quarm’ın yargılanmasında yer aldı. Sonunda temize çıkacağını bilmeden 2012 yılında öldü.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir