HyperVerse kripto planı, çöküşten önce gelişmekte olan ülkeleri hedef aldı ve bazı yatırımcılar ‘intihara meyilli’ oldu | HyperVerse

HyperVerse kripto para planı, birçok insanın fonlara erişememesine neden olmadan önce, Asya, Afrika ve Pasifik’teki gelişmekte olan ülkelerdeki yatırımcıları hedef alıyordu.

Bir yatırımcıya göre, Nepal’de HyperVerse’de paket satın almak için banka kredisi kullanan bazı kişiler, paralarını çekemedikleri zaman intihara meyilli hissettiklerini ve bazı durumlarda kendilerine zarar verdiklerini söyledi.

2022’de beş Afrika ülkesini kapsayan bir tura çıkan İngiltere merkezli HyperVerse organizatörü, Gana’daki bir radyo istasyonuna, dünya çapında milyonlarca insanın “gerçekten anlamadan” blockchain’den yararlandığını söyledi.

HyperFund olarak bilinen daha önceki bir planla bağlantılı olan HyperVerse, Avustralyalı blockchain girişimcisi Sam Lee ve çöken Avustralya şirketi BlockChain Global’in kurucularından ikisi olan iş ortağı Ryan Xu tarafından başlatıldı.

Guardian Australia’nın yaptığı bir araştırma, Avustralya’daki düzenleyici uyarılardan kaçan programların büyük kayıplar yaşadığını ortaya çıkardı; ancak denizaşırı düzenleyicilerden biri bunların olası bir “dolandırıcılık” olduğu yönünde uyarıda bulundu, diğeri ise HyperVerse’i “şüpheli piramit planı” olarak adlandırdı.

Mevcut üyeleri yenilerini getirerek mali ödüller kazanmaya teşvik eden planı genişletme çabası, gelişmekte olan ülkeler de dahil olmak üzere daha önce kullanılmayan pazarlara yayılmasıyla sonuçlanmış gibi görünüyor.

Ocak 2022’de Nepal Merkez Bankası, HyperFund ve diğer bazı ilgisiz planların adını veren kamuya açık bir uyarı yayınladı ve insanların “kısa sürede yüksek getiri” vaadiyle bu tür kripto para ürünlerine yönelmeye ikna edildiğini söyledi.

“Sanal Para Biriminin/Kripto Paranın Nepal’de yasal olarak döviz veya para birimi olarak tanınmadığı göz önüne alındığında, yukarıda bahsedilen yasa dışı finansal araçlarla meşgul olmak halkı aldatabilir ve ülkeden yasa dışı sermaye kaçışına yol açabilir.”

Şubat 2023’te Nepali Hyper üyeleri ile Lee arasında yapılan Zoom toplantısında üyeler, insanların platformdan para çekemedikleri için öfkeli olduklarını söyledi.

Bir üye Lee’ye “üzgün ve huysuz” olduğunu ve programa dahil ettiği ve fonlara erişemeyen kişilerin taleplerini yönettiğini söyledi.

“Çok hızlı bir şeyler yapman lazım dostum, çünkü uzak bir yerdesin ve belki doğrudan baskı altında değilsin ama bizim gibi insanlar, biz mahallelerde yaşayan insanlarız ve ilişkilerimiz bozuldu ve ne zaman Sabah uyandığımızda kapımızın önünde insanlar olacak.”

Soru-Cevap

HyperVerse yatırım planı nasıl çalıştı?

Göstermek

Yatırımcılara, üyelerin “HyperVerse ekosistemini keşfetmesine” olanak tanıyan bir “blockchain topluluğu” olan HyperVerse’e “üyelikler” teklif edildi.

Minimum üyelik tutarı 300 ABD dolarıydı ve bu miktar, yatırım yapıldıktan sonra HyperUnits’e dönüştürüldü.

Program, 600 gün boyunca %300 getiri ile günde minimum %0,5 getiri sunuyordu.

Üyeler, kazançlarını “yeniden yatırmaya” teşvik edildi; fonlar kullanılabilir hale geldikten sonra geri çekilmediği takdirde daha fazla HyperUnit teklif edildi.

Üyelere ayrıca HyperUnit’lerden yeni üye almaları için ödeme yapılıyordu ve yönlendirme komisyonları, işe alınan kişi sayısına göre değişken bir ölçekte ödeniyordu. Bu işe alınanların daha sonra kaç kişiyi işe aldığına bağlı olarak 20 seviyeye kadar ek komisyonlar ödendi.

HyperUnits çeşitli kripto tokenlara bağlıydı ve olgunlaştığında geri çekilip diğer kripto para birimlerine dönüştürülebiliyordu.

İlk yatırımcılar kar elde edip para çekebilse de, program birçok yatırımcının fonlarına erişememesine neden oldu.

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Birleşik Krallık’ta yaşayan Nepalli bir adam Lee’ye, kendi ülkesinde bazı kişilerin HyperVerse’de paket satın almak için banka kredisi alarak intihara meyilli olduğunu ve tanıdığı bir kişinin kendine zarar verdiğini söyledi.

“O kadar kazançlı bir şekilde sunuldu ki, bu şirkette insanların paket satın almak için borç verdiği durumlar oldu. Bunun yanlış olduğunu biliyorum, onlara asla bunu yapmalarını söylemedik, liderler onlara asla bunu yapmalarını söylemedi, ama… faydalar riskten ağır bastı, bu nedenle insanlar bankalardan bazı krediler aldılar ve bu projede paketler satın aldılar” dedi Nepalli adam.

“İsmini söylemek istemiyorum ama memleketimde (Nepal’de) kendine zarar verme vakası yaşandı. Biliyorsunuz, çok sayıda SOS alıyoruz, çünkü insanlar öyle bir durumda ki, bu şirketin kendilerine geri ödeme planı yapmasını beklemek yerine intihara meyilli bir adım atmaları onlar için daha iyi.”

Yanıt olarak Zoom çağrısında Lee, savunmasız insanlara ilk yatırımlarını geri alma konusunda öncelik verilmesini umduğunu söyledi ancak sorumlu olduğunu reddetti.

“Bu bireysel vakalar hakkında hiçbir şey söylemek istemiyorum çünkü biliyorsunuz, bu vakaları empati kuracak şekilde bilecek durumda değilim, değil mi? Ancak, biliyorsunuz, şunun farkına varmamız gerekiyor… diğer birçok sektörde pek çok insan yanıltıldı, bu yalnızca yanıltılacak en yeni sektör,” dedi Lee.

“Ve bunun tekrar olmasını önlememizin yolu, herkesin teknoloji ve bu fırsatların nasıl işlediği konusundaki okuryazarlığını artırmamız gerektiğidir.”

Başarısız olan Blockchain Global kripto para borsasının kurucularından biri olan Sam Lee. Fotoğraf: Blockchain Global/Facebook

Lee bu durum için HyperVerse’in arkasındaki “kurumsal” ekibi suçladı.

Resmi açılışında konuşmasına rağmen HyperVerse’de yer aldığını reddetti ve başkanı olduğu HyperTech grubundaki rolü nedeniyle yalnızca fon yönetimi tarafında yer aldığını söyledi.

Şubat 2023 toplantısındaki başka bir kişi bu iddia konusunda Lee’ye meydan okudu.

“Topluluk liderleri sizi her zaman Midas dokunuşuna sahip adam olarak tasarladılar – HyperTech, HyperVerse, HyperFund, her neyse, o Sam Lee, bu Sam Lee, bu Sam Lee, bize gün boyu söylenen tek şey bu,” onlar söz konusu.

Yanıt olarak Lee şöyle dedi: “Hiçbir zaman dahil olmazsam HyperVerse’den gerçekten kaybolamam.”

“Şirket yanıltıcı bilgiler yayınladı, elbette liderlik de satışları artırmak için kullanıyordu, bu yüzden sonuçta sorumluluk kurumsala düşüyor. Ancak bundan yüzde 100 muaf değilim çünkü bazı şeyler yanlış yorumlandığında, her an bir basın açıklaması ya da açıklığa kavuşturmak için bir açıklama yayınlayabilirdim” dedi.

“Ancak bunu yapmaktaki bu gecikme, uzun yıllardır birlikte çalıştığım çok eski ortaklar olduklarından, şirketin doğru şeyi yapacağına her zaman güvendiğimden kaynaklanıyordu. Yani her zaman çok iyi iş çıkardılar ve sonuçlara yol açacak şekilde işler yaptılar, ancak bu durumda hem beni hem de topluluğu olağanüstü bir şekilde başarısızlığa uğrattılar.”

Aralık 2021’de HyperFund üyeleri, Facebook’a rakip olacak bir meta veri tabanı oluşturma sözü veren küresel bir lansman etkinliğiyle HyperVerse’e “geçirildi”. Lansman etkinliğinde Lee, Xu ve aslında Stephen Harrison adında bir İngiliz olan Steven Reece Lewis olarak tanıtılan bir CEO’nun sunumları yer aldı. Guardian Avustralya araştırmasının ortaya çıkardığı gibi, kurumsal bir “sunucu” rolünü üstlenmek üzere sözleşme imzalandı.

Harrison, Xu veya Lee ile herhangi bir temas kurduğunu, temel işte herhangi bir rol oynadığını veya herhangi bir yatırımcı kaybından faydalandığını reddetti.

‘Finansal devrim dünya turu’

HyperVerse lansmanından kısa bir süre sonra, Mart ve Nisan 2022’de Des Amey adlı İngiliz bir adam, Gana, Nijerya, Tanzanya, Kenya ve Zambiya’da yüz yüze seminerler düzenleyen bir “finansal devrim dünya turuna” başkanlık etti.

Amey, Temmuz 2022’de bir toplantıya konu olan Amey Finance Academy Ltd’nin yöneticisidir. Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi uyarısı şöyle dedi: “Bu firmanın Birleşik Krallık’ta bizim iznimiz olmadan finansal hizmetler veya ürünler sağlıyor olabileceğine inanıyoruz” ve şöyle devam ediyor: “Bu firma bizim tarafımızdan yetkilendirilmiyor ve Birleşik Krallık’taki insanları hedef alıyor. Finansal Ombudsmanlık Hizmeti’ne erişiminiz olmayacak veya Finansal Hizmetler Tazminat Programı (FSCS) tarafından korunmayacaksınız, bu nedenle işler ters giderse paranızı geri alma olasılığınız çok düşük.”

Amey’nin web sitesi (ameyfinance.com) HyperVerse’e nasıl katılacağınıza dair bir kılavuz içeriyordu ve insanları programa kaydettirmek için bir “konsiyerj” hizmeti sunuluyordu. Web sitesi o zamandan beri yayından kaldırıldı.

Temmuz 2022’de Amey, Zoom’da yayınlanan bir HyperCommunity liderlik eğitimi videosunda röportaj yaptı ve burada grup içinde “VIP5 YILDIZ” lideri olarak sunuldu.

Üyeler, programa kaç kişiyi çektiklerine bağlı olarak bir yıldız sıralaması elde etti; VIP5 STAR en yüksek seviyeydi.

Sunuma göre Amey, HyperFund olarak planın yürütüldüğü Nisan 2021’de Hyper’a katıldı ve ardından HyperFund ve HyperVerse genelinde 22.000’den fazla üyeyi işe aldı.

Videoda Amey, 11 ülkeyi kapsayan bir turdan yeni döndüğünü söyledi. Amey, konuşma turuna katılan beş Afrika ülkesinin yanı sıra Seyşeller, ABD, Kanada, Jamaika, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni de ziyaret ettiğini söyledi. Bunun Nepal’de sunulan herhangi bir tanıtım materyaliyle ilgisi yoktu ve orada üye topladığına dair hiçbir kanıt yok.

“Gerçek bir etki oldu, biliyorsunuz artık dünya Hyper ile aydınlanıyor” dedi.

“Artık bu platformda beş yıldızlı VIP düğüm lideriyim. Bu sektör ve bu platform hayatımı tamamen değiştirdi. Artık dünyayı dolaşarak insanlara finansal açıdan bağımsız olmanın nasıl bir zihniyet olduğunu öğretiyorum; sadece teoriyi değil, aynı zamanda insanlara Hyper platformu gibi pratik çözümler de sunuyorum” dedi.

Gana’da manşetini yaptığı ve yalnızca bilet satın alan kişilere açık olan etkinliklerin videoları, HyperVerse materyallerinin tanıtıldığını ortaya koyuyor.

Medya röportajlarında Amey, HyperVerse’den bahsetmeden blockchain teknolojisi yoluyla para kazanma hakkında genel ifadelerle konuştu.

Ganalı radyo istasyonu Starr FM ile “en büyük blockchain ittifakı” hakkında yaptığı röportajda Amey, insanların, onun ödüllerinden yararlanmak için blockchain teknolojisini anlamalarına gerek olmadığını söyledi.

“Dünya çapında, blockchaini gerçekten anlamadan faydalanan milyonlarca insan var” dedi.

“Ve bunun nedeni, ‘Tamam, tüm ayak işlerini biz yapacağız… tüm yatırımları biz yapacağız, blockchain’in tüm teknik yönlerini biz yapacağız ve sadece sizin bundan finansal olarak faydalanmanıza izin vereceğiz’ diyen birçok şirket var. Onların hepsi’.”

Amey ayrıca 2021’in sonlarında Nijerya’yı ziyaret etti ve Nijerya haber servisine İş Günü’nde şunları söyledi: insanların “nakit karşılığında ev” satın almasına olanak tanıyan bir “üyelik ödül programı” hakkında.

“Artık milyarlarca dolarlık bir şirketle ortaklık kurduk ve insanlara her gün ödeme yapılan bir ödül programımız var ve bileşik etki sayesinde çok küçük miktarda parayı büyük miktarda paraya dönüştürebiliyorlar. çok kısa bir zaman dilimi,” dedi Amey.

“Ve şu anda Afrika’da, Asya’da ve pek çok gelişmekte olan ülkede insanlar bu ödül programını nakit karşılığında ev satın almak için kullanabiliyor. Bu çok net bir sistem, saat gibi çalışıyor ve yazılı olarak ne yazıyorsa onu yapıyor; üyelerimize her gün ödeme yapılıyor.”

Amey, HyperFund’un adını vermedi ve bir aşamada görüşmeci şunu sordu: “Ondan (şirketten) bahsetmek istemezsin, değil mi?” Cevap verdi: “Hayır, hayır, hayır.”

Nijeryalıların üyelik planına dahil olmakla ilgilendiklerini ve “birçok etkinlik ve toplantı düzenlediğimizi” söyledi.

Amey, Guardian Avustralya’nın sorularına yanıt vermedi.

2021’de Yeni Zelanda merkezli Kaniva Tonga gazetesi, diasporadaki Tongalıların da programa katılmaya çağrıldığını bildirdi. Bunun Amey’nin tanıtım faaliyetleriyle ilgisi yoktu.

Şubat 2023’te, ABD merkezli Tongalı bir destekçinin üyeleri programa daha fazla para yatırmamaları konusunda uyardığı bildirildi.

Tongalı organizatörün üyelerine, “Onbinlerce, binlerce ve yüzlerce yatırım yapmış ve henüz geri çekmemiş olanlar, Sam Lee paralarını iade etmek için burada olacak” dediği aktarıldı. Rapora göre Lee’nin, paralarını geri almalarına yardımcı olmak için parayı çekemeyen yatırımcıların isimlerini almak istediğini iddia etti.

Daha önce planın bir dolandırıcılık olduğunu reddeden Lee, Guardian Avustralya’nın sorularına yanıt vermedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir