İngiltere, üreticilerin cezaları karşılamak için fiyatları artırmasının ardından ‘kazan vergisini’ kaldıracak | Üretim sektörü

Birleşik Krallık hükümeti, üreticilerin evlere çevre dostu ısı pompaları takmaya yönelik yeni hedeflerin kaçırılması durumunda ödemek zorunda oldukları cezaları karşılamak için yeni gaz kazanlarının fiyatlarını artırmasının ardından sözde “kazan vergisini” kaldırmaya hazırlanıyor.

Çevrecileri hayal kırıklığına uğratan bu hareket, Rishi Sunak’ın İngiltere’nin net sıfır politikalarının yumuşatılacağını duyurmasından birkaç ay sonra geldi; bu, yeni benzinli ve dizel araçların yasaklanması için son tarihin ertelenmesini de içeren bir düşüştü.

Hükümetin temiz ısı stratejisinin bir parçası olan hedefler, gaz kazanlarının kullanımdan kaldırılmasını hızlandırmak ve 2028 yılına kadar yılda 600.000 çevre dostu ısı pompası kurulumu sağlamak için belirlendi.

Bu, fosil yakıtlı kazan üreticilerinin, Nisan ayından itibaren gaz veya sıvı yakıtlı kazan kurulumlarına kıyasla ısı pompası kurulumları için bir kotayla karşı karşıya kalacağı anlamına geliyor. Şirketlerin kazan satışlarının %4’ünü ısı pompalarıyla eşleştirmesi veya yerine koyması gerekiyor, aksi halde yetersiz kaldıkları her kurulum için 3.000 £ para cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.

Guardian geçen yıl gaz kazanı sektöründeki lobicilerin yeni tedbirleri ertelemeye çalıştığını bildirmişti. Eylül ayında enerji bakanı olan Claire Coutinho’nun, bunun tüketiciler için kötü olduğu sonucuna vardıktan sonra hedefi ve cezaları kaldırmayı düşündüğü bildiriliyor.

Bir hükümet kaynağı Sunday Times’a şöyle konuştu: “Kazan üreticileri ailelere savunulamaz fiyat artışları yaşattı; bu doğru değil.” “Politikaya tekrar bakıyoruz ve üreticilerin doğru olanı yapmasını ve fiyat artışlarını derhal kaldırmasını bekliyoruz.”

Yeni hedeflere hazırlık amacıyla üreticiler geçen yıl fiyatları artırmaya başladı. İngiltere’nin en büyük üreticisi Worcester Bosch, Eylül ayında Times’a fiyatlarının yüzde 100 arttığını söylemişti. 300 £ kadar Çünkü Birleşik Krallık’taki ısı pompası pazarı henüz yeterli ölçekte değildi, bu da cezalarla karşı karşıya kalmanın “kaçınılmaz” olduğu anlamına geliyordu.

Resmi bir karar açıklanmadı ancak rapora göre Coutinho, üreticilerin fiyatlarını tekrar düşürmesini sağlamanın tek yolunun bu politikadan vazgeçmek olabileceğine ve hükümetin diğer planlar ve teşvikler yoluyla hâlâ 600.000 ısı pompası hedefine ulaşabileceğine inanıyor .

Enerji Güvenliği ve Net Zero Bakanlığı’ndan bir sözcü, yorum yapmak üzere kendisine yaklaşıldığında, “2028 yılına kadar yılda 600.000 ısı pompası kurma hedefimize bağlı kalıyoruz” dedi.

geçmiş bülten tanıtımını atla

“Bunu tüketicilere yük getirmeyecek bir şekilde yapmak istiyoruz ve ısı pompası hibelerimizi %50 artırarak 7.500 £’a yükselttik; bu da onu Avrupa’nın en cömert programlarından biri haline getirdi.

“Bu pragmatik yaklaşım işe yarıyor; Aralık 2023’te başvuranların sayısında 2022’nin aynı ayına kıyasla neredeyse %50 artış görüldü.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir