‘İnsanlar mahvoldu’: Peak District son bankasını kaybederken öfke ve endişe | Bankalar ve inşaat kooperatifleri

Cuma günü öğle vakti ve tüm Peak District’te kalan son banka olan Bakewell’deki NatWest şubesinde büyük bir kuyruk oluştu.

Görevdeki iki personel, soruları olan yaşlılar, çek bozduranlar ve mağazaları için bozuk para toplayan işletme sahipleri de dahil olmak üzere bir müşteri akışıyla ilgileniyor.

Ancak şubenin 2024’ün başlarında kapanması planlandığından kuyruklar yakında ortadan kalkacak ve bu da kasabada öfkeye ve gerçek endişeye yol açıyor.

Critchlow’un yol kenarındaki çiftlik dükkanında kasap olan 49 yaşındaki Darren Marsden, kuyrukta bekleyenlerden biriydi ve birkaç dakika sonra hafta sonu kasayı dolu tutmak için bozuk para dolu çantalarla oradan ayrıldı.

“Her gün buradayım. Müşterilerimizin çoğunun kesinlikle nakit parayı tercih ettiğini, dolayısıyla giriş ve çıkışlarda çok fazla ödeme yapmamız gerektiğini söyleyebilirim. Bakewell’de internet bankacılığı ve buna benzer şeyler yapmayan çok sayıda yaşlı insan var” dedi. “Bu, Bakewell’in bir parçası olan toplum için büyük bir kayıp olacak.”

Darren Marsden, kasap: ‘İnternet bankacılığı yapmayan çok sayıda yaşlı insan var. Çoğu nakit parayı tercih ediyor, bu yüzden girişte ve çıkışta çok para ödüyoruz.’ Fotoğraf: Gary Calton/Observer

“Korkunç olacak. Banka kartım yok, hiç olmadı, bu yüzden ne yapacağımı bilmiyorum” dedi bir kadın kapıdan çıkarken.

ONS verilerine göre Derbyshire Dales, Birleşik Krallık’taki herhangi bir seçim bölgesinin en eski nüfuslarından birine sahiptir ve oradaki insanların %35’inden fazlası 60 yaş ve üzeridir.

ATM’ler ve bazı bankacılık hizmetleri sunan bir postanenin yanı sıra, en yakın banka şubesi Chesterfield’de olup, Bakewell’e arabayla 25 dakika uzaklıktadır ve hatta çevredeki bazı köylere daha da uzaktır.

“İnsanlar korkuyor. Bütün bir kasabanın, bütün bir bölgenin banka hesabını nasıl kapatabilirler? Bankayı kurtarmak için bir kampanya başlatan yerel Muhafazakar Milletvekili Sarah Dines, son banka olmanızın ve yaşlı insan sayısının yüksek olmasının hiçbir önemi yok” dedi.

Sarah Dines, yerel milletvekili
Yerel milletvekili Sarah Dines: ‘Yılda 13 milyon turistimiz, hayvan pazarımız ve çok sayıda çiftçimiz var. Ne yapacaklar?’ Fotoğraf: Gary Calton/Observer

“Zarar eden şubelere sübvansiyon sağlamalarını beklemiyorum ancak bunun toplum üzerindeki etkisini dikkate almamız gerektiğini düşündüğüm bir uzlaşma var.”

Yüzde 39’u vergi mükellefine ait olan NatWest, personelin haftalık olarak yalnızca altı müşteriye hizmet vermesi nedeniyle şubenin kapandığını ve bireysel müşterilere yönelik gişe işlemlerinin 2019’dan bu yana yüzde 55 azaldığını söyledi.

Dines, düzinelerce seçmeninin bankayı düzenli olarak kullandıklarını söyleyerek kendisiyle iletişime geçmesi nedeniyle rakamlara itiraz ettiğini söyledi.

Bakewell konum belirleyici haritası

“Yılda 13 milyon insan buraya turist olarak geliyor ve bunların çoğu ekonomiye nakit para kazandıracak. Pazartesi günleri canlı hayvan pazarımız da var. Pek çok çiftçi çevrimiçi değil; Ödeme yapmak için fiziki kontrolleriyle geliyorlar. Ne yapacaklar?”

Derbyshire Dales bölge konseyinin lideri Steve Flitter, Aralık ayında NatWest’in CEO’suna bir yazı yazarak, hizmetlerin geri çekilmesi konusunda “kırsal kesimde yaşayanların kendilerini gözden kaçırılmış ve izole edilmiş hissettiklerini” söyleyerek onu kararı geri almaya çağırdı.

“İnsanlar perişan durumda. Pek çok yaşlı insan bu bankaya bağlı; tanındıkları ve personeli tanıdıkları gerçeğine bağlılar,” dedi Peak District’in altı mil kuzeyindeki bir Peak District köy kilisesi olan All Saints Curbar’da yardımcı rahip olan 75 yaşındaki Lida Ellsworth. Bakewell.

“Birçok insan internet kullanmıyor ve bunu yapacak olanaklara sahip değil, ayrıca pek çok kişi de araba kullanmıyor. Artık bu bölgenin tamamında banka yok ve diğer şubeler kapandığında şöyle dediler: ‘Eh, her zaman Bakewell’in var’ ve şimdi ne yaptıklarına bak.”

Hangi? tüketici grubuna göre NatWest, Ocak 2015’ten bu yana 1.257 şubeyi kapatarak diğer bankacılık gruplarından daha fazla banka şubesini kapattı.

Toplamda, ONS verileri Birleşik Krallık’taki banka ve inşaat kooperatifi şubelerinin sayısını gösterdi 2012 ile 2021 arasında yaklaşık %34 düştü.

Lida Ellsworth, rahip
Rahip Lida Ellsworth: ‘Birçok yaşlı insan bu şubeye bağlı; tanındıkları ve personeli tanıdıkları için.’ Fotoğraf: Gary Calton/Observer

Kırsal alanlar bu durumdan en çok etkilenenler ve insanlar genellikle en yakın bankaya ulaşmak için uzun yolculuklarla karşı karşıya kalıyor.

Kırsal Hizmetler Ağı’nın CEO’su Kerry Booth, “Kırsaldaki ana caddeler için son bankanın gitmesi, insanların gelip nakit çekme veya bankacılık hizmetlerini kullanma olanağını kaybetmesinden çok daha geniş bir etkiye sahip” dedi.

“Özellikle toplu taşımanın zayıf olduğu yerlerde bu, özellikle yaşlı sakinler için önemli bir sosyal iletişim kaynağıdır, bu da onların hizmetlere erişmek için başka yerlere gidemedikleri anlamına gelir.

“Ve işletmeler aniden nakit para yatırabilecekleri bir banka bulmak için bir buçuk saatlik gidiş-dönüş yolculuğu yapmak zorunda kaldı.”

Booth, sakinlerin alternatif olarak yerel postane şubelerine yönlendirilmesine rağmen, özellikle hükümetin postane şubelerinden DVLA lisansı başvuruları gibi hizmetleri geri çekmeye başlaması nedeniyle bunların uzun vadede kalacağının garantisinin olmadığını ekledi.

Bir NatWest sözcüsü, savunmasız ve yaşlı şube müşterilerine kapanmadan önce destek sunulduğunu söyledi: “Müşterilerimizin çoğu mobil ve çevrimiçi bankacılığa geçiyor çünkü insanların finansal hayatlarını yönetmesi daha hızlı ve daha kolay.

“Dijital çözümlerin herkes ve her durum için doğru olmadığını ve şubeleri kapattığımızda kimsenin geride bırakılmadığından emin olmamız gerektiğini anlıyor ve kabul ediyoruz.

“İnternete geçişte zorluklarla karşılaşan insanları destekleme sorumluluğumuzu ciddiye alıyoruz, bu nedenle onlara işe yarayacak destek ve alternatifler sağlamak için yatırım yapıyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir