‘İnternetin ön sayfası’: sosyal medyanın en büyük kullanıcı protestosu Reddit’i nasıl sarstı | Reddit

BENHaziran ayında binlerce Reddit topluluğu karanlığa gömüldü ve kurumsal politika değişikliklerini kitlesel bir şekilde protesto ederek sayfalarını kamuya erişilemez hale getirdi. Bir sosyal ağın kullanıcılarının bunu azarlaması yeni bir şey değil; ancak Reddit’in moderatörleri daha önce görülmemiş bir ölçekte isyan çıkardı. Altı ay sonra, kullanıcılar ve araştırmacılar, hareketin tetiklediği reformların, kendisini “internetin ön sayfası” olarak tanıtan sosyal ağda hâlâ dalga dalga yayıldığını söylüyor.

Değişikliklerin karışık olduğunu söylüyorlar. Bazıları forum sitesindeki gönderilerin kalitesinin değiştiğini söylüyor ancak sosyal ağın kurumsal ana şirketi daha dikkatli görünüyor ve hem kullanıcılar hem de moderatörler tarafından uzun süredir talep edilen değişiklikleri yapıyor. Şirketle yaşanan anlaşmazlık Reddit sakinlerini öfkeli ve şüpheci hale getirdi, ancak birçoğu Reddit’in yeni normalinde işlerin nasıl gittiğini görmek için burada kaldıklarını söylüyor.

Protesto ve katılımcıların talepleri hakkında yorum sorulduğunda Reddit’ten bir sözcü, şirketin CEO’su Steve Huffman’ın şu yanıtına dikkat çekti: “Reddit’in insanların topluluk bulması için açık, erişilebilir bir yer sağlamasını sağlamaktan hepimiz sorumluyuz. ve ait olmak.

“Sizin ve topluluklarınızın, zaman zaman özele gitmek de dahil olmak üzere ihtiyaç duyduğunuz şeyleri vurgulamak için harekete geçmesine saygı duyuyoruz” dedi.

Protesto, Reddit’in yıl ortasında API’sine veya uygulama programlama arayüzüne erişim için ücret almaya başlama kararı nedeniyle başladı. Değişiklik, dış şirketlerin ve kullanıcıların kendi ürün ve hizmetleri için sosyal ağdaki verilerle çalışma yeteneğini engelledi. Reddit’in ücretsiz içerik moderatörlerinden oluşan ordusunun öfkesine yol açtı; bunların çoğu siteyi çalışır durumda tutmak için bu tür araçlara güveniyordu.

Buna karşılık, yüz milyonlarca abonenin bulunduğu 8.000’den fazla alt dizin (Reddit içindeki forumlar) toplu olarak günlerce çevrimdışı kaldı. Sitenin en büyük destinasyonlarından bazıları karartıldı veya yalnızca John Oliver’ın fotoğraflarını içeren saçma, kullanılamaz taklitlere dönüştü.

Yanıtın ölçeği, güçlü bir platform ahlakına sahip bir siteyi savunmaya çalışan Reddit’in tutkulu kullanıcı tabanını yansıtıyordu. tarif edildi İçerik paylaşımının ve denetiminin demokratikleştirildiği “son iyi sosyal medya sitelerinden biri” olarak.

12 yılı aşkın süredir Reddit kullanıcısı olan ve bu sürenin çoğunda moderatörlük yapan RamsesThePigeon, kullanıcıların protestoya katılma nedenlerinin kullanıcıya ve alt dizine göre değiştiğini ancak büyük ölçüde içerik denetimi etrafında yoğunlaştığını söyledi. Mesleğinin anonim doğası nedeniyle, Reddit’in en büyük topluluklarının birçoğunun gönüllü moderatörüdür ve kullanıcı adıyla alıntılanmayı tercih etmektedir. Çoğu kişi için Reddit’in tek taraflı kararı, siteyi çalışır durumda tutmak için saatlerce ücretsiz emek harcayan gönüllülerin yüzüne atılmış bir tokat gibiydi. Protestonun ortalama kullanıcının bunun daha fazla farkına varmasını sağladığını söyledi.

Reddit CEO’su Steve Huffman: ‘Reddit’in insanların topluluk ve aidiyet bulmaları için açık, erişilebilir bir yer sağlamasını sağlamaktan hepimiz sorumluyuz.’ Fotoğraf: Bloomberg/Getty Images

“Moderatörler çoğu zaman neredeyse yeterli desteği alamadıklarını hissediyorlar ve şirketin Reddit’in gittiği yöne dair neredeyse hiçbir söz hakkı yok” dedi. “Bu özel protesto ve buna yol açan olaylar, birçok insanın yüzeyin altında var olan gerilime ilk kez maruz kalmasıydı; pek çok kullanıcının sorunsuz çalışan bir sistem olduğunu düşündükleri sisteme olan inancını sarstı.”

Reddit yöneticileri, şirketlerin, özellikle de büyük dil modelleri oluşturan yapay zeka girişimlerinin Reddit verilerini ücretsiz kullanmasını önlemek için değişikliklerin gerekli olduğunu düşündü. Yakında halka arz söylentileri dönerken, şirket para kazanma baskısı altında – ve CEO Huffman da bunu kabul ederek değişiklik sırasında şunu ifade etti: “Reddit’in kendi kendini idame ettirebilen bir işletme olması gerekiyor ve bunu yapmak için biz de artık büyük ölçekli veri kullanımı gerektiren ticari kuruluşlara mali destek sağlayamayacak.”

Ancak erişimin iptal edilmesi, Reddit uygulamasının gezinilebilirlik açısından eksik olduğunu söyleyen kullanıcıların tercih ettiği bazı tarama hizmetlerini ortadan kaldırdı. Görme bozukluğu olan ve diğer erişilebilirlik ihtiyaçları olan kullanıcılar, gönderilere daha kolay ve sistematik bir şekilde erişmek ve bunlar üzerinde işlem yapmak için üçüncü taraf uygulamaların yanı sıra moderatörlerin de üçüncü taraf araçlarını kullanmasına güvendi.

Reddit sözcüsü Tim Rathschmidt, API değişikliklerinin büyük ölçekli ticari kuruluşlara uygulanması gerektiğini ve platformun API’sinin, araştırma ve akademi de dahil olmak üzere belirli koşullar altında ticari olmayan kullanıma açık olduğunu söyledi. rica etmek.

Moderatör şikayetleriyle ilgili olarak Rathschmidt, platformun “Reddit’te topluluk oluşturmaya ve en önemlisi modlara katkıda bulunan herkese minnettar olduğunu” söyledi. Platformun birkaç hafta önce başlatıldığını belirtti. modlar için merkezi bir kaynak Reddit’in mobil mod araçları konusunda “önemli ilerleme” kaydettiğini ve güncellemeler ile yeni özellikler sunmaya devam etmeyi planladığını söyledi.

“Modların zorlu bir iş olduğunu biliyoruz ve onların ihtiyaçlarını karşıladığımızdan ve Reddit’i geliştirmeye yardımcı olmak için doğrudan onlardan haber aldığımızdan emin olmak için düzenli olarak onlarla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz” dedi.

En çok kullanılan Reddit eklentilerinden bir kısmı, değişikliklerden hemen sonra kaldırıldı. Aylık 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Apollo, Reddit’e yaptığı bir gönderide şirketin eylemlerini kınadı: “Herkesin işine yarayacak bir şey isteselerdi, sahtekar, duygusuz ve cezalandırıcı olmak yerine sadece dinlemek için çaba gösterirlerdi. fiyatlandırmada.” Rathschmidt, Reddit’in üçüncü taraf tarayıcılar Luna, Dystopia ve Redreader ile anlaşmalar imzaladığını ve “diğerleriyle görüşmelerin devam ettiğini” söyledi.

Bazı üçüncü taraf tarama platformlarının katlanmasının görme engelli kullanıcılar ve diğer engelli kullanıcılar için kullanılabilirliği etkilediği yönündeki şikayetlerin ardından Reddit, harici bir danışmanla bir erişilebilirlik denetimi gerçekleştirdi. Rathschmidt, şirketin “sitede ve uygulamalarımızda erişilebilirliği iyileştirmek için çalıştığını” söyledi ve şunları oluşturdu: erişilebilirlik geri bildirim grubu. Reddit’in, 2024 yılı sonuna kadar World Wide Web Konsorsiyumu’nun erişilebilirlik yönergelerine tam uyum sağlama yolunda ilerlediğini söyledi.

Bu tavizlere rağmen onlarca Reddit kullanıcısı söz favori tarama uygulamalarına erişmeden siteyi kullanmayı tamamen bırakmaları. Ancak web sitesi analiz firması BenzerWeb’in verilerine göre trafik, platformda büyük ölçüde tutarlı kaldı. belirgin bir düşüş karartma sırasında.

Reddit’teki gönderiler daha da kötüleşiyor; araştırma engelleniyor

Reddit’in API kullanımı konusundaki mücadele, görünüşte basit bir iş kararıydı. Ancak bunu çevrimiçi emek ve topluluk hakkında daha geniş bir tartışma izledi. Üyelerinin milyonlarca saati çevrimiçi evlerine ayırdığı bir kullanıcı tabanına sahip bir sosyal ağın geleceği belirsizdi.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Trafik önemli ölçüde değişmese de birçok kullanıcı içeriğin kalitesini ve kullanıcı ana sayfalarında gösterilen gönderi türlerinin artık farklı göründüğünü bildiriyor. RamsesThePigeon, moderatörlüğünü yaptığı Reddit’in en çok takip edilen bazı sayfalarındaki içeriğin “keskin bir şekilde yokuş aşağı gittiğini” söyledi.

Minnesota Üniversitesi’nin bilgisayar bilimi ve mühendisliği bölümünde yardımcı doçent olan ve yıllardır Reddit üzerinde çalışan Stevie Chancellor da bu duyguları yineledi.

“Reddit’i insanların olmak isteyeceği bir yer haline getiren pek çok kişi artık orada değil ve Reddit’e uğruna gittiğim birçok yüksek kaliteli içerik de gitti” dedi. “Hem yayınlananlar hem de insanların ne hakkında konuştuğu açısından içeriğin kalitesinde gözle görülür bir düşüş oldu.”

Bu tür eleştirilere yanıt olarak Reddit sözcüsü Rathschmidt, “içerik kalitesini puanlamak için bir endüstri kriteri bilmediğini” söyledi. Daha önce Reddit’in API’sini kullanarak paylaşılan zihinsel sağlık içeriğinin kalitesini ve güvenliğini incelemek için kullanan Şansölye, API’ye erişim olmadan bu değişikliklerin tam olarak nasıl gerçekleştiğini analiz etmenin zor olduğunu söyledi. alan. Reddit, API şeffaflığı sorunları yaşayan tek şirket değil. Şubat ayında Twitter (şimdi X), Meta ve TikTok’un API’sine erişimi de ortadan kaldırdı. uzun zaman var anlamlı erişimi reddetti.

Şansölye, “Sosyal medya şirketlerinin, bu sitelere derinden önem veren ve bu sitelerin insanlara pek çok fayda sağlayabileceğine inanan araştırmacılar olarak yeteneklerimizi giderek kısıtlaması beni rahatsız ediyor” dedi. “Kamu denetimi hakkının kurumsal çıkarlar tarafından giderek daha fazla zarar görmesi büyük bir sorundur.”

Reddit mi kazandı?

Reddit’in kurumsal yöneticileri sonuçta bu büyük kesintiden etkilenmedi ve binlerce karanlık alt dizinin çoğu birkaç hafta sonra normale döndü.

Birçoğu bunu beyan ederken Reddit kazandı Cornell Üniversitesi’nde Reddit ve topluluk moderasyonu üzerine çalışan doktora sonrası araştırmacı Sarah Gilbert, moderatör ayaklanmasına karşı mücadelenin – reklamverenler kaldı, trafik ve kullanıcı sayıları sabit kaldı – protestonun bazı anlamlı değişikliklere ilham verdiğini söyledi.

“Protestoların gerçekleşmesinden bu yana geçen altı ayda bu durum karışık” dedi. “Gerçekten pek çok olumlu gelişme oldu ve öyle görünüyor ki Reddit bu boşluklardan bazılarını kapatmak için gerçekten çok çalışıyor – ancak boşluklar o kadar büyüktü ki bazı moderatörler bu arada zorluk çekiyordu.”

Belki de protestonun en belirgin etkisi ve Reddit’in buna tepkisi kültürel oldu. Uzun süredir siteye bağlı olan ve bazıları siteyi daha iyi hale getirmek için ücretsiz olarak sayısız saatler harcayan kullanıcılar bitkin ve kırgın durumda ve çoğu da siteden ayrıldı.

Artık silinmiş bir hesap “Siz bunu okuduğunuzda hesabım silinmiş olacak” yorum yaptı üçüncü taraf uygulaması Apollo’ya adanmış bir alt dizinde. “Güle güle Reddit.” Geriye kalanlar ise etkiyi hissediyor. Biri, “Beslememin kalitesi gözle görülür şekilde düştü” diye yazdı. “İnsanlar ‘eğer beğenmiyorsan neden gitmiyorsun?’ diye şikayet ediyor. hayati bir noktayı kaçırıyorlar; insanlar ayrılıyor,” bir kullanıcı yazdı protestodan kısa bir süre sonra sitede yapılan değişiklikleri tartışan bir başlıkta.

RamsesThePigeon ise protestolar daha da hızlanmadan önce sitenin kalitesinin bir süredir düşüşte olduğunu iddia etse de şimdilik Reddit’te kalmayı planladığını söyledi. Birçokları gibi o da uzun süredir Reddit’in ahlakını savunuyor.

“Reddit internetteki en iyi site olabilir” dedi. “Dünyanın her yerinden fikirlerin, uzmanlığın, eğlencenin, bilginin ve bakış açılarının paylaşıldığı bir yer olabilir. Herkesin bir sese sahip olabileceği ve tek şartın onu kullanmadan önce düşünmesi olan bir yer. Ve ne yazık ki Reddit bunu teşvik edecek hiçbir şey yapmadı.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir