IQAir raporu 2021’de hava kalitesi açısından en iyi ve en kötü yerleri gösteriyorCNN

Yeni bir rapora göre 2021 yılında dünya çapında hava kirliliği sağlıksız seviyelere yükseldi.

IQAir’in raporuKüresel hava kalitesini takip eden şirket, her ülkede ve şehirlerin %97’sinde ortalama yıllık hava kirliliğinin, hükümetlerin halk sağlığını korumaya yönelik düzenlemeler yapmasına yardımcı olmak üzere tasarlanan Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kalitesi yönergelerini aştığını buldu.

Analiz edilen 6.475 şehirden yalnızca 222’si, DSÖ’nün standartlarını karşılayan ortalama hava kalitesine sahipti. Üç bölgenin DSÖ yönergelerini karşıladığı tespit edildi: Fransa’nın Yeni Kaledonya bölgesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Porto Riko bölgeleri ve ABD Virgin Adaları.

Hindistan, Pakistan ve Bangladeş, yönergeleri en az 10 kat aşarak en kötü hava kirliliğine sahip ülkeler arasında yer aldı.

İskandinav ülkeleri, Avustralya, Kanada, Japonya ve Birleşik Krallık, yönergeleri 1 ila 2 kat aşan ortalama seviyelerle hava kalitesi açısından en iyi ülkeler arasında yer aldı.

IQAir, Amerika Birleşik Devletleri’nde hava kirliliğinin 2021’de WHO yönergelerini 2 ila 3 kat aştığını tespit etti.

IQAir Kuzey Amerika CEO’su Glory Dolphin Hammes, CNN’e şunları söyledi: “Bu rapor, dünya genelindeki hükümetlerin küresel hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olma ihtiyacının altını çiziyor.” “(İnce partikül madde) her yıl çok fazla insanı öldürüyor ve hükümetlerin daha sıkı hava kalitesi ulusal standartları belirlemesi ve daha iyi hava kalitesini teşvik eden daha iyi dış politikalar keşfetmesi gerekiyor.”

Yukarıda: IQAir, 6.000’den fazla şehir için ortalama yıllık hava kalitesini analiz etti ve bunları en iyi hava kalitesinden mavi (WHO PM2.5 standardına uygundur) ile en kötü hava kalitesine (WHO PM2.5 kılavuzunu 10 kattan fazla aşıyor) kadar kategorize etti. Bir interaktif harita şu adresten temin edilebilir: IQAir.

Bu, DSÖ’nün yeni raporuna dayanan ilk büyük küresel hava kalitesi raporudur. yıllık hava kirliliği kurallarıYeni yönergeler, kabul edilebilir ince partikül madde konsantrasyonunu (PM 2,5) yarıya indirerek metreküp başına 10 mikrogramdan 5 mikrograma düşürdü.

PM 2,5 en küçük kirletici olmasının yanı sıra en tehlikelileri arasında yer alıyor. Solunduğunda akciğer dokusunun derinliklerine giderek kan dolaşımına karışabilir. Fosil yakıtların yakılması, toz fırtınaları ve kontrol edilemeyen yangınlar gibi kaynaklardan geliyor ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi sağlık tehdidiyle ilişkilendiriliyor: astım, kalp hastalığı ve diğer solunum yolu hastalıkları.

Her yıl milyonlarca insan hava kalitesi sorunlarından dolayı ölüyor. 2016 yılında yaklaşık 4,2 milyon erken ölüm WHO’ya göre ince parçacıklı maddelerle ilişkiliydi. 2021 yönergeleri o yıl uygulanmış olsaydı, DSÖ kirliliğe bağlı ölümlerin yaklaşık 3,3 milyon daha az olabileceğini tespit etti.

IQAir, 117 ülke, bölge ve bölgedeki 6.475 şehirde kirlilik izleme istasyonlarını analiz etti.

ABD’de hava kirliliği 2021’de 2020’ye kıyasla artış gösterdi. 2.400’den fazla ABD şehri analiz edildiğinde Los Angeles’ın havası, 2020’ye kıyasla %6’lık bir düşüş görülmesine rağmen en kirli hava olmaya devam etti. önemli artışlar Rapor, kirliliğin arttığını gösterdi.

Yazarlar, “(Amerika Birleşik Devletleri’nin) fosil yakıtlara bağımlılığı, orman yangınlarının şiddetinin artması ve Temiz Hava Yasası’nın idareden idareye değişen uygulamalarının tümü ABD’deki hava kirliliğini artırdı” diye yazdı.

Araştırmacılar, ABD’deki kirliliğin ana kaynaklarının fosil yakıtla çalışan ulaşım, enerji üretimi ve ülkenin en savunmasız ve dışlanmış topluluklarına zarar veren orman yangınları olduğunu söylüyor.

Los Angeles’tan birkaç mil uzakta yaşayan Hammes, “Özellikle ulaşım açısından fosil yakıtlara büyük ölçüde bağımlıyız” dedi. “Sıfır emisyonla bu konuda akıllıca hareket edebiliriz ancak bunu hâlâ yapmıyoruz. Bu da büyük şehirlerde gördüğümüz hava kirliliği üzerinde yıkıcı bir etki yaratıyor.”

İklim değişikliği kaynaklı orman yangınları, 2021’de ABD’de hava kalitesinin azalmasında önemli bir rol oynadı. Yazarlar, Kaliforniya’daki Caldor ve Dixie yangınlarının yanı sıra Bootleg Yangını da dahil olmak üzere, tehlikeli hava kirliliğine yol açan bir dizi yangına dikkat çekti. Temmuz ayında Doğu Yakası’na kadar duman salan Oregon.

Hava kirliliğinin en kötü olduğu ülkeler arasında yer alan Çin, 2021’de hava kalitesinde iyileşme gösterdi. Raporda analiz edilen Çin şehirlerinin yarısından fazlasında, bir önceki yıla kıyasla daha düşük hava kirliliği seviyeleri görüldü. Rapora göre, başkent Pekin’de hava kalitesinde iyileşme eğilimi beş yıldır devam ediyor. politikaya dayalı düşüş Şehirdeki kirletici endüstrilerin

Raporda ayrıca, iklim krizine karşı dünyanın en büyük savunucusu olarak hareket eden Amazon Yağmur Ormanlarının geçen yıl absorbe ettiğinden daha fazla karbondioksit saldığı ortaya çıktı. Ormansızlaşma ve kontrol edilemeyen yangınlar kritik ekosistemi tehdit etti, havayı kirletti ve iklim değişikliğine katkıda bulundu.

“Bunların hepsi küresel ısınmaya yol açacak veya küresel ısınmaya yol açacak formülün bir parçası.” Hammes dedi.

Rapor aynı zamanda bazı eşitsizlikleri de ortaya çıkardı: Afrika, Güney Amerika ve Orta Doğu’daki bazı gelişmekte olan ülkelerde izleme istasyonları yetersiz kalıyor ve bu da bu bölgelerde hava kalitesi verilerinin eksikliğine neden oluyor.

Hammes, “Bu verilere sahip olmadığınızda gerçekten karanlıktasınız” dedi.

Hammes, izleme ağındaki iyileşme nedeniyle Afrika ülkesi Çad’ın ilk kez rapora dahil edildiğini kaydetti. IQAir, ülkedeki hava kirliliğinin geçen yıl Bangladeş’ten sonra dünyada ikinci en yüksek seviyede olduğunu tespit etti.

Scripps Oşinografi Enstitüsü’nde iklim değişikliği epidemiyoloğu olan ve orman yangını dumanının sağlık üzerindeki etkisini inceleyen Tarık Benmarhnia da yalnızca izleme istasyonlarına güvenmenin bu raporlarda kör noktalara yol açabileceğini belirtti.

Bu raporda yer almayan Benmarhnia, CNN’e “Sadece hükümet kaynaklarına değil, farklı ağlara da güvenmelerinin harika olduğunu düşünüyorum” dedi. “Ancak birçok bölgede yeterli istasyon yok ve alternatif teknikler mevcut.”

BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, 2021 raporunda, küresel ısınmanın hızını yavaşlatmanın yanı sıra, fosil yakıtların kullanımını azaltmanın hava kalitesini ve halk sağlığını iyileştirme yönünde ek fayda sağlayacağı sonucuna vardı.

Hammes, IQAir raporunun dünyanın fosil yakıttan vazgeçmesi için daha da fazla neden olduğunu söyledi.

“Rapor elimizde, onu okuyabiliyoruz, içselleştirebiliyoruz ve kendimizi gerçekten harekete geçmeye adayabiliyoruz” dedi. Yenilenebilir enerjiye yönelik büyük bir adım atılması gerekiyor. Küresel ısınmanın gidişatını tersine çevirmek için ciddi adımlar atmalıyız; aksi takdirde, çarpma ve içinde bulunduğumuz tren geri döndürülemez olacaktır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir