İran destekli bilgisayar korsanları, derin sahte haberlerle BAE TV yayın hizmetlerini kesintiye uğratıyor | Hacklemek

Microsoft’taki analistlere göre, İran devleti destekli bilgisayar korsanları, Gazze’deki savaşla ilgili bir rapor sunan derin sahte bir haber spikerini yayınlamak için Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki TV yayın hizmetlerini kesintiye uğrattı.

Teknoloji şirketi, İran silahlı kuvvetlerinin önemli bir kolu olan İslam Devrim Muhafızları tarafından yürütülen bir hackleme operasyonunun, yapay zeka tarafından üretilen “İnsanlık İçin” markalı haber yayınıyla BAE’deki yayın platformlarını kesintiye uğrattığını söyledi.

Sahte haber spikeri, İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonlarında yaralanan ve öldürülen Filistinlileri gösterdiğini iddia eden doğrulanmamış görüntüler yayınladı. Microsoft’taki analistler, Cotton Sandstorm olarak bilinen bilgisayar korsanlığı grubunun Telegram mesajlaşma platformunda üç çevrimiçi yayın hizmetine hacklendiğini ve sahte haber spikeri ile haber kanallarını bozduğunu gösteren videolar yayınladığını söyledi.

Göre Khaleej TimesBAE merkezli bir haber servisi olan Dubai sakinleri, HK1RBOXX set üstü kutusu kullanan Dubai sakinleri Aralık ayında şu mesajı içeren bir mesajla kesintiye uğradı: “Bu mesajı size iletmek için hacklemekten başka seçeneğimiz yok.” Gazze’de şu ana kadar öldürülen ve yaralanan insan sayısını gösteren “grafik” görüntülerin yanı sıra bir kayan yazı.

Microsoft ayrıca BBC’nin doğrudan saldırıya uğramamasına rağmen BBC dahil olmak üzere kanalların etkilendiği Kanada ve Birleşik Krallık’taki aksaklıklara ilişkin raporlara da değindi.

Microsoft bir blog yazısında söyledi İran siber casusluğuna ilişkin bir rapora eşlik eden: “Bu, Microsoft’un tespit ettiği, yapay zekanın mesajlaşmada önemli bir bileşen oynadığı ilk İran nüfuz operasyonu oldu ve İran operasyonlarının kapsamındaki hızlı ve önemli genişlemenin bir örneğidir. İsrail-Hamas çatışması.”

“Kesinti BAE, İngiltere ve Kanada’daki izleyicilere ulaştı.”

Üretken yapay zekadaki (elle yazılan basit istemlerden hızla ikna edici metin, ses ve görüntü üretebilen teknoloji için kullanılan terim) atılımlar, Taylor Swift’in açık sahte görüntülerinden Joe Biden’ın yapay zeka tarafından oluşturulan otomatik aramalara kadar çevrimiçi derin sahte içerikte bir artışı tetikledi. ses. Deepfake, yapay zekayı kullanarak sahte bir görüntü (çoğunlukla sahte insan videoları) oluşturmak için kullanılan bir aldatmaca terimidir.

Uzmanlar, yapay zeka yapımı materyallerin, ABD başkanlık seçimleri de dahil olmak üzere bu yılki seçimleri sekteye uğratacak ölçekte geniş çapta konuşlandırılabileceğinden korkuyor. İran, aşırı sağcı Proud Boys grubunun üyelerinden olduğu iddia edilen seçmenlere korkutucu e-postalar göndermeyi, FBI direktörü Christopher Wray ve diğerlerine karşı şiddeti teşvik eden bir web sitesi kurmayı içeren bir siber kampanyayla 2020 ABD seçimlerini hedef aldı. Oy verme altyapısı hakkında dezenformasyon yaymak.

Microsoft şunları söyledi: “2024 ABD başkanlık seçimlerini sabırsızlıkla beklerken, İran’ın faaliyetleri, 2020’de Amerikalı aşırılık yanlılarını taklit ettikleri ve ABD hükümet yetkililerine karşı şiddeti kışkırttıkları zaman yaşananların üzerine inşa edilebilir.”

Microsoft, İran devleti destekli aktörlerin 7 Ekim Hamas saldırılarından bu yana bir dizi siber saldırı başlattığını ve kamuoyunu manipüle etmeye yönelik çevrimiçi girişimlerde bulunduğunu söyledi. Taktikler arasında iddia edilen siber saldırıların etkisinin abartılması, bir İsrail üniversitesinden kişisel verilerin sızdırılması ve İsrail yanlısı Arnavutluk, Bahreyn (İsrail ile ilişkileri resmileştiren Abraham anlaşmalarının imzacılarından biri) ve ABD’deki hedeflere saldırılması yer alıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir