İşte uçarken uçak modunu açmanın gerçek nedeni

Editörün Notu: Bu yorumda ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. CNN çalışmalarını sergiliyor Konuşmahaber analizi ve yorum sağlamak amacıyla gazeteciler ve akademisyenler arasında yapılan bir işbirliğidir. İçerik yalnızca The Conversation tarafından üretilmektedir.CNN

Hepimiz bu rutini ezbere biliyoruz: “Lütfen koltuklarınızın dik konumda olduğundan, tepsi masalarının yerleştirildiğinden, pencere gölgeliklerinin açık olduğundan, dizüstü bilgisayarların baş üstü dolaplarında saklandığından ve elektronik cihazların uçuş moduna ayarlandığından emin olun.”

Şimdi ilk dördü makul, değil mi? Yangın gibi acil bir durum olup olmadığını görebilmemiz için pencere gölgeliklerinin açık olması gerekiyor. Sıradan hızla çıkabilmemiz için tepsi masalarının istiflenmesi ve koltukların dik olması gerekiyor. Koltuk arkası cepleri onları tutacak kadar güçlü olmadığından dizüstü bilgisayarlar acil durumlarda mermiye dönüşebilir.

Ve cep telefonlarının uçakta acil bir duruma neden olmaması için uçuş moduna ayarlanması gerekiyor, değil mi? Kime sorduğunuza bağlı.

Havacılık navigasyonu ve iletişimi, paraziti en aza indirecek şekilde koordine edilen radyo hizmetlerine dayanır. 1920’lerden bu yana.

Şu anda kullanımda olan dijital teknoloji, 60 yıl önce kullandığımız bazı eski analog teknolojilerden çok daha ileri düzeydedir. Araştırmalar, kişisel elektronik cihazların, uçağın iletişim ve navigasyon sistemleriyle aynı frekans bandında sinyal yayabildiğini ve elektromanyetik girişim olarak bilinen durumu yarattığını gösterdi.

Fakat 1992 yılında ABD Federal Havacılık Otoritesi ve Boeing, bir bağımsız çalışma, uçak parazitinde elektronik cihazların kullanımını araştırdı ve uçuşun kritik olmayan aşamalarında bilgisayarlarda veya diğer kişisel elektronik cihazlarda herhangi bir sorun bulamadı. (Kalkış ve inişler kritik aşamalar olarak kabul edilir.)

ABD Federal İletişim Komisyonu ayrıca cep telefonları, uçak navigasyonu ve iletişim gibi farklı kullanımlar için ayrılmış frekans bant genişlikleri oluşturmaya başladı, böylece bunlar birbirlerine müdahale etmeyecek. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, havacılığa müdahale sorunlarını önlemek için aynı strateji ve politikaları geliştirdi. AB’de elektronik cihazlar kalmasına izin verildi 2014’ten beri.

Peki neden bu küresel standartlar yürürlükteyken havacılık endüstrisi cep telefonu kullanımını yasaklamaya devam etti? Sorunlardan biri beklemeyeceğiniz bir şeyle ilgili: zemin parazit yapmak.

Kablosuz ağlar bir dizi kuleyle birbirine bağlanır; Bu kara ağları üzerinden uçan yolcuların tümü telefonlarını kullanıyorsa ağlar aşırı yüklenebilir. 2021’de uçan yolcu sayısı 2,2 milyarın üzerindeydi ve bu, 2019 yolcu sayısının yarısı kadardı. Kablosuz şirketlerinin burada bir anlamı olabilir.

Elbette mobil ağlar söz konusu olduğunda son yıllardaki en büyük değişiklik yeni bir standarda geçiştir. Daha yüksek hızlı veri aktarımı nedeniyle tercih edilen mevcut 5G kablosuz ağlar, havacılık endüstrisindeki birçok kişi için endişeye neden oldu.

Radyo frekansı bant genişliği sınırlıdır, ancak biz hala buna daha fazla yeni cihaz eklemeye çalışıyoruz. Havacılık sektörü şunu belirtiyor: 5G kablosuz ağ bant genişliği spektrumu ayrılmış havacılık bant genişliği spektrumuna oldukça yakındır ve bu durum havalimanlarının yakınındaki navigasyon sistemlerine müdahale uçağın inişine yardımcı olan.

Havayolu yöneticileri cep telefonunuzun 5G ağı konusunda endişeleniyor. İşte nedeni (2021)

Havaalanı operatörleri Avustralyada Ve Birleşik Devletler 5G’nin kullanıma sunulmasıyla bağlantılı havacılık güvenliği endişelerini dile getirdiler, ancak bu tür sorunlar olmadan kullanıma sunulduğu görülüyor Avrupa Birliği’nde. Her iki durumda da 5G ile ilgili sorunlar çözülürken uçaklarda cep telefonu kullanımının sınırlandırılması ihtiyatlı olacaktır.

Artık çoğu havayolu, müşterilerine kullandıkça öde veya ücretsiz Wi-Fi hizmetleri sağlıyor. Yeni Wi-Fi teknolojileriyle yolcular teorik olarak cep telefonlarını kullanarak uçuş sırasında arkadaşlarıyla veya müşterileriyle görüntülü görüşme yapabilecek.

Geçtiğimiz günlerde bir uçuşta kabin görevlisiyle konuştum ve uçuş sırasında telefon kullanımına ilişkin fikrini sordum. Kabin ekibinin, yolculara içecek veya yiyecek bir şeyler isteyip istemediklerini sormak için görüşmelerini bitirmelerini beklemesinin rahatsızlık vereceğini belirtti. 200’den fazla yolcusu olan bir uçakta, herkesin telefon görüşmesi yapması durumunda uçuş hizmetinin tamamlanması daha uzun sürecektir.

Benim için uçakta telefon kullanımındaki sorun, daha çok, uçakta 200’den fazla kişinin olması ve hepsinin aynı anda konuşması gibi sosyal deneyimlerle ilgili. “Uçak öfkesi” de dahil olmak üzere rahatsız edici yolcu davranışlarının giderek daha sık görüldüğü bir dönemde, uçuş sırasında telefon kullanımı tüm uçuş deneyimini değiştiren başka bir tetikleyici olabilir.

Rahatsız edici davranışlar, emniyet kemeri takmamak gibi güvenlik gerekliliklerine uymamaktan, diğer yolcular ve kabin ekibiyle sözlü münakaşalara, yolcular ve kabin mürettebatıyla tipik olarak hava öfkesi olarak tanımlanan fiziksel münakaşalara kadar çeşitli biçimlerde olabilir.

Sonuç olarak, telefonların uçuş sırasında kullanılması şu anda uçağın çalışma kabiliyetini olumsuz etkilememektedir. Ancak kabin ekipleri tüm yolculara uçak içi hizmet sunma konusunda gecikmemeyi tercih edebilir; hizmet verecek çok fazla insan var.

Ancak 5G teknolojisi, uçak navigasyon sistemlerinin radyo bant genişliğini ihlal ediyor; cevaplamak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız olacak 5G sorusu iniş sırasında uçağın navigasyonuna müdahale ile ilgili. Uçuşun en kritik iki aşamasını tartışırken, kalkışların isteğe bağlı olduğunu ancak inişlerin zorunlu olduğunu unutmayın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir