Kadınlar en iyi pop yıldızlarını yaratır – ve artık sektörün bunu tanımasının zamanı geldi | Lauren O’Neill

MAdonna, Beyoncé, Britney, Whitney: Ana akım pop tarihinin en ikonik isimlerini düşünürseniz muhtemelen bir kadın listesi karşınıza çıkar. Ve bu hafta kadın sanatçıların hakimiyetinin sağlam bir şekilde doğrulandığını görüyoruz. Sektörün 2023 yılına ilişkin son rakamlarına göre İngiliz izleyiciler erkeklerden çok kadın müzisyenleri dinliyor.

İngiliz Fonografi Enstitüsü (BPI), bu performansın 1952’de başlamasından bu yana Birleşik Krallık single listesindeki kadınlar için en başarılı performans olduğunu buldu. Buna Raye ve PinkPantheress gibi sanatçılar da dahildi; her ikisi de bu yıl müziklerinin TikTok’ta hızla çoğaldığını gördüler ve muhtemelen beklediğiniz dünya çapında hit isimler arasında yer aldı: Miley Cyrus – tekli Flowers 10 hafta boyunca 1 numarada kaldı. Birleşik Krallık listesinde – Billie Eilish, Taylor Swift, Olivia Rodrigo ve diğerleri.

Ve buna rağmen, dengesiz festival kadroları ve erkeklerin hakim olduğu ödül törenleri, kadın sanatçıların taşıdığı kültürel ağırlığı yansıtma konusunda çok az şey yapıyor. Müzik sektörü her zaman son derece cinsiyetçi olmuştur. Genel olarak kadın pop sanatçıları ancak son yıllarda müzik basını ve genel olarak dinleyiciler tarafından ciddiye alınmaya başlandı. Ancak son rakamlar bazı değişim işaretleri gösteriyor.

Birincisi, rakamlar ana akım müzikteki en büyük isimlerin büyük çoğunluğunun artık kadın olduğunun doğrulanması ve tanınmasını sağlıyor. İkincisi, kadın müzisyenlerin ticari ağırlığının artık toplumsal etkileriyle eşleştiğini gösteriyorlar.

Benim görüşüme göre, onlarca yıl boyunca kadınlar her zaman en iyi pop yıldızlarını yarattılar (kanıt olarak yukarıda bahsettiklerimin hepsini düşünün), benzersiz bir cinsellik ve çekicilik karışımı ve pop müziğin kendisinin uzun süredir kültürel olarak kadınsı olarak kodlandığı gerçeği aracılığıyla. . Son birkaç on yıldaki “poptimist” değişim, nihayet pop müziğin ve belki de onu yapan kadınların gerçek anlamda eleştirel ilgiye değer olduğuna karar vermiş gibi görünüyor. Örneğin Lana Del Rey – şu anda Amerika’nın yaşayan en büyük şarkı yazarı olarak kabul ediliyor – 2012’deki ilk çıkışında ciddiyetsiz olduğu için bir kenara atılmıştı.

Ed Sheeran, Lewis Capaldi ve Harry Styles gibi sanatçıların kalıcı popülaritesine rağmen, artık eskisi kadar çok erkek pop ezici gücünün olmadığı basit gerçeğini de dikkate almaya değer. 1980’lerde George Michael ve 1990’larda ve 2000’lerde, tarihi 2003 Knebworth konserleri hâlâ Britanya’da bir sanatçının konser verdiği en fazla insan rekorunu elinde bulunduran Robbie Williams gibi karizma makinesine sahip olduğumuz yerde, çok az solo var. bugün kendilerine yaklaştığını hisseden erkek pop sanatçıları.

‘Ev ismi statüsüne doğru yolda.’ Sabrina Carpenter. Fotoğraf: John Lamparski/AFP/Getty Images

Ana akıma girmek üzere olan kadın solo sanatçıların listesi de pek sağlıklı değil: Dünyada en heyecan verici “yükselen” pop sanatçıları artık genç kadınlardan oluşuyor. Örneğin önümüzdeki yıl, sahne varlığı ve fiziksel hassasiyeti 2000’li yılların başındaki Britney Spears’ı hatırlatan 20 yaşındaki Kanadalı Tate McRae’nin hakimiyetinde olacak gibi görünüyor. Ayrıca Sexyy Red, Sabrina Carpenter, Reneé Rapp ve daha pek çok kişi ev ismi olma yolunda ilerliyor.

Giderek daha fazla kadın ana akım listelerin acımasız dünyasına girdikçe, müzik endüstrisinin kadınların 2023’teki başarısından öğreneceği şeyin, onların katkısını anlamlı bir şekilde takdir etmesi gerektiğini umuyorum. Sektörün kadınlara yönelik sürekli kötü muamelesinin, BPI tarafından geçtiğimiz yılın en çok dinlenen sanatçılarından bazıları olarak ilan edilen birçok genç kadının 2023 gibi yakın bir tarihte müziklerinde ele aldığı bir konu olması ironiktir.

Taylor Swift, 2021 tarihli Nothing New’de yöneticilerin genç müzisyenleri fetişleştirmesi hakkında yazdı ve aynı yıl Olivia Rodrigo “Sömürülmezse ben kimim?” Henüz 19 yaşındayken çıkardığı ilk albümü Sour’un açılış şarkısı Brutal’da. Raye’nin ilk albümü My 21st Century Blues geçen Şubat ayında çıktı. sektördeki erkeklerin istismarına ilişkin ilk elden deneyimlerini açıkça ele alıyor.

Britney’den Amy Winehouse’a kadar endüstri, basın ve bunun sonucunda da halk tarafından küçük düşürülen ve oyuncak muamelesi gören nesil yıldızların sayısız örneği var. Bu moral bozucu bir düşünce ama belki de bir sayfadaki istatistikler bir değişiklik yapmak için gereken şeydir. Artık kadınların sektör açısından değeri tartışılmaz olduğuna göre, bu onlara karşı daha nazik olmaya başlayabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir