Kanada, Gazze soykırımı davasında UAD’nin geçici kararı konusunda net bir tavır almıyor – Ulusal

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, İsrail’e Gazze’de ölüm, yıkım ve her türlü soykırım eylemini önlemek için elinden geleni yapması talimatını veren geçici kararın ardından Cuma günü yaptığı açıklamada, Kanada’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail’e karşı açılan davayı yakından takip etmeye devam edeceğini söyledi. .

Karar ateşkes emri vermedi. Ayrıca Hamas’a, 7 Ekim’de İsrail’e düzenlenen ölümcül saldırıda rehineleri serbest bırakması çağrısında bulunuldu ve bu, tamamen sonuçlanması yıllar alabilecek hukuki süreçte yakından izlenen bir adımı temsil ediyor.

Joly yaptığı açıklamada, “Kanada, UAD’nin anlaşmazlıkların barışçıl çözümündeki kritik rolünü ve uluslararası kurallara dayalı düzeni sürdürme konusundaki çalışmalarını desteklemektedir.” dedi. “UAD’ye desteğimiz, Güney Afrika’nın açtığı davanın önermesini kabul ettiğimiz anlamına gelmiyor. UAD’nin davayla ilgili bugün vermediği nihai kararı vermesi gerekiyor. Davayı yakından takip etmeye devam ediyoruz.”

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Joly ve Başbakan Justin Trudeau gazetecilerin Parlamento Tepesi’ndeki karara ilişkin sorularını yanıtlamaktan geri durmadı.

Joly’nin karardan saatler sonra yayınlanan açıklaması, Güney Afrika’nın İsrail’i Filistinlilere karşı soykırım yapmakla suçlayan davaya yanıt olarak federal hükümet tarafından daha önce kullanılan ve onu eleştirenlerin “anlaşılmaz” olarak nitelendirdiği dili tekrarladı.

Bir federal hükümet kaynağı daha önce Global News’e, bu açıklamaların Kanada’nın Güney Afrika’nın davasını desteklediği veya reddettiği konusunda kesin bir tavır aldığı şeklinde yorumlanmaması gerektiğini söylemişti.

Birleşmiş Milletler’in en yüksek mahkemesi Cuma günü Gazze Şeridi’ndeki kayıpları sınırlamak ve mahkeme Filistinlilere yönelik soykırım iddiasını daha derinlemesine araştırmaya devam ederken delillerin korunmasını sağlamak için altı tedbir kararı aldı. Nihai kararın yıllar alması bekleniyor.

Mahkeme yargıçları, İsrail’in Güney Afrika’nın açtığı davanın tamamen düşürülmesi yönündeki talebine karşı çıktı.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'UAD, geçici kararında İsrail'in Gazze soykırımını önlemek için her türlü önlemi alması gerektiğini söylüyor'


UAD, geçici kararında İsrail’in Gazze soykırımını önlemek için her türlü önlemi alması gerektiğini söyledi


Karar, İsrail’in Gazze’deki tutumunun azarlanması anlamına geldi ve yaklaşık dört aydır süren askeri saldırının durdurulması yönünde artan uluslararası baskıya katkıda bulundu. Davayı “çirkin” olarak nitelendiren Başbakan Binyamin Netanyahu, Hamas’a karşı kampanyayı sürdürme sözü verdi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

İsrail’in Kanada’daki büyükelçisi Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin kayıpları sınırlamaya çalıştığını ancak Hamas’la mücadelesini durduramayacağını söyledi.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Iddo Moed, Global News’e yaptığı açıklamada, “Hamas, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Yahudi halkına yönelik en kötü katliamı gerçekleştirdi” dedi.

“Hamas bunu tekrar tekrar yapacağına söz verdi. Dolayısıyla bu savaşı yürütmek zorundayız. Başka seçeneğimiz yok. Ancak bu savaşta acı çekenlerin durumlarını hafifletmek için elimizden geleni yapıyoruz.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Trudeau, Kanada'nın Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı UAD davasının 'önermesini' mutlaka desteklemediğini söylüyor'


Trudeau, Kanada’nın Güney Afrika’nın UAD’nin İsrail’e karşı açtığı davanın “önermesini” mutlaka desteklemediğini söyledi


Filistin Genel Delegasyonunun Kanada’daki baş temsilcisi Mona Abuamara, kararın çabalarının sonu olmadığını söyledi.

“Mahkemenin açıkça İsrail’in Gazze’deki savunmasız halka yönelik düşmanlıklarına son vermesini talep etmesini çok isterdik. Ancak bu ikinci en iyi seçenekti” dedi Abuamara Cuma günü.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Joly açıklamasını yapmadan önce ve UAD’nin kararından sonra, Orta Doğu’daki Adalet ve Barış için Kanadalılar hükümete Ottawa’nın tutumunu açıkça belirtmesi çağrısında bulundu.

Filistin yanlısı grup yaptığı açıklamada, “CJPME, haftalardır süren kafa karıştırıcı ve çelişkili açıklamaların ardından Kanada’nın artık mahkemenin kararını desteklemek için tavır alması gerektiğinde ısrar ediyor” dedi.

Grup daha sonra Joly’nin açıklamasını “utanç verici ve yetersiz” olarak nitelendirdi.

İnsan hakları grupları Uluslararası Af Örgütü ve Oxfam da Cuma günü Kanada’yı daha güçlü bir pozisyon almaya çağırdı ve Oxfam, Joly’yi UAD’nin kararına yanıt olarak İsrail’e tüm silah transferlerini askıya almaya çağırdı.

Liberal milletvekilleri Kanada’nın nasıl tepki vermesi gerektiği konusunda bölünmüş durumda.

Liberal Milletvekili Salma Zahid Cuma günü Ottawa’da yaptığı açıklamada, önce UAD’nin geçici kararını okuyacağını ancak Kanada’nın uluslararası mahkemenin tüm emirlerine uyması ve Gazze Şeridi’ndeki insani duruma yanıt vermek için diğer ülkeleri bir araya getirmesi gerektiğini söyledi.

Meslektaşı Anthony Housefather, Güney Afrika’nın UAD’ye sunduğu davayı “temelsiz ve aşağılayıcı” olarak nitelendirdi ve uluslararası mahkemenin olası bir soykırım vakası olup olmadığına karar verme konusunda çıtayı çok düşük tuttuğuna inandığını söyledi.

Montreal milletvekili Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, “İsrail uluslararası hukuka saygı duyuyor ve İsrail de buna saygı duymaya devam edecek” dedi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Partisi Güney Afrika’nın davasını temelsiz olduğu gerekçesiyle reddeden muhafazakar lider Pierre Poilievre, Joly ve Trudeau’nun UAD davasında kullandığı dili “anlaşılmaz” olarak nitelendirdi.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Dışişleri bakanı ve başbakanın bu soruyla ilgili saçma sapan konuşmalarını anlamak için doktoralı bir dilbilimciye ve büyüteceğe ihtiyacınız var, çünkü bilinçli olarak kimsenin anlayamayacağı cevaplar veriyorlar.” bu ayın başlarında Batı Vancouver’da.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Kanada, Güney Afrika'nın İsrail'i 'soykırım niyetiyle' suçlayan UAD başvurusunu 'dikkatlice' inceliyor


Kanada, Güney Afrika’nın İsrail’i ‘soykırım niyetiyle’ suçlayan UAD başvurusunu ‘dikkatlice’ inceliyor


ABD de dahil olmak üzere Kanada’nın birçok müttefiki, Güney Afrika’nın Gazze’deki soykırım iddialarını da reddetti.

Hamas savaşçıları ve siviller arasında ayrım yapmayan Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığına göre, İsrail’in Gazze’deki askeri saldırısı Filistin yerleşim bölgesinin büyük bir bölümünü yok etti ve 26.000’den fazla insanı öldürdü.

Saldırı, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği ve İsrail’in yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdüğünü söylediği saldırılara yanıt olarak geldi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Güney Afrika, Hamas’ı saldırılarından dolayı kınasa da İsrail’in Gazze’deki tepkisinin boyutunun haklı bir gerekçesi olmadığını söyledi.

— Kanada Basını’ndan alınan dosyalarla

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir