Kanadalı savunucular neden hayvanları terke cezaların caydırıcı olabileceğini söylüyor? – Ulusal

Kanada’daki evcil hayvan kurtarma kuruluşlarının, terk edilen hayvan akınına ilişkin alarm vermesinden bir aydan fazla bir süre sonra, en az bir Kanada topluluğu yeni bir yaklaşım deniyor: evcil hayvanlarını terk eden sahiplere ceza vermek.

Ste kırsal belediyesi. Anne, Man., Winnipeg’in güneydoğusunda yer almaktadır. geçen hafta bir yönetmelik çıkardı Bu, bir hayvanı terk eden kişiye olay başına 1.000 dolar para cezası anlamına geliyor. Duruma göre ceza alan kişi belediyenin yaptığı her türlü masraftan da sorumlu olabilir.

Ve birisi birden fazla hayvanı terk ederse birden fazla para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Kırsal belediyenin meclis üyesi ve muhtar yardımcısı Randy Eros, Global News’e kırsal alanlarda terk edilmiş hayvanları bulmanın yeni olmadığını, ancak COVID-19 salgınından bu yana bir artış olduğunu söyledi.

“COVID sonrası yaşam tarzı iki ve üç yıl öncesine göre biraz farklı; insanların evcil hayvanlara ayıracak vakti vardı” dedi. “Görünüşe göre bu onlar için bir zorluk haline geldi ve bazı insanlar yanlış şeyler yapıyor ve biz de bunun uygun bir davranış olmadığını açıkça belirtmek istedik.”

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Ste. Anne’nin tüzüğü, bir hayvanın görünüşe göre sahipsiz olması ve dışarıda bulunması durumunda bu cezaların uygulanabileceğini söylüyor; hayvanın, üzerinde sakini bulunmayan, kiralanan veya boşaltılan mülklerde bulunması; ya da halka açık bir yerde bir hayvanın bir sahibi varsa ama onlar onun sorumluluğunu üstlenmeyi reddediyorsa.

Hayvanı terk etmek suç mu?

Hayvanı terk etmek suç sayılıyor Kanada Ceza Kanunuancak terk etme eyleminin kendisinin mutlaka yasal sorunlara yol açmadığı anlamına gelen özel bir ifadeye sahiptir.

Ceza Kanunu’na göre, evcil bir hayvanın, kuşun veya “doğası gereği esaret altında olan yabani bir hayvan veya kuşun” sahibini, onu “tehlike altında” terk eden veya kasten uygun ve yeterli yiyecek, su, barınak sağlamayı ihmal eden veya sağlamayan kişi. ve bakımı ya iki yıla kadar hapis cezasıyla ya da 5.000 dolar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Ayrıca altı aydan fazla olmamak üzere hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirler.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Eros, federal ve eyalet düzenlemeleri ve yürürlükteki yasalara rağmen belediyenin tüzüğü çıkarmaya karar vermesinin bir nedeninin de bunun kırsal belediyenin kontrol edebileceği bir şey olduğunu söyledi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Ste.  Anne, RM'de hayvanları terk eden Manitobanları hedef alan bir yönetmelik kabul etti


Ste. Anne, RM’de hayvanları terk eden Manitobanları hedef alan bir yönetmelik kabul etti


“Bu, şunu söylediğiniz şeylerden biri; bunu söyleyen bir yönetmeliğin olması gerekmiyor, ama var ve bu gerekli” dedi. Buna izin verilmez diyebiliriz, tüzüğümüzde kontrol edebildiğimiz şeyler var, bu da onlardan biri.”

Kanada Hayvan Avukatı olarak kendi muayenehanesini kuran hayvan refahı avukatı Jennifer Friedman, yönetmeliğin olumlu, proaktif bir önlem olduğunu ve güçlü bir caydırıcı etki yaratacağını umduğunu ancak bunun halihazırda yürürlükte olan yasa veya düzenlemelere ilave bir fayda sağladığını da belirtti. .

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Ayrıca Global News’e, konu Ceza Kanunu olduğunda, hayvanları terk etme davaları için kaynak bulmanın, özellikle de gergin bir adalet sisteminde zor olabileceğini söyledi.

“Belediyeler durumu değerlendirmeyi ve seçmenleri için proaktif olmak için neler yapabileceklerini ve belediyelerinin bu sorunu özel olarak nasıl çözebileceğini değerlendirmeyi üstleniyor” dedi. “(Bu) yalnızca kendilerini terk edilmiş halde bulan hayvanlar için değil, aynı zamanda bu sorunu çözmek zorunda olan topluluk üyeleri için de büyük bir sorun haline geliyor.”

Eros, tüzüğe dikkat edilmesinin halkı daha dikkatli olmaya teşvik edeceğini umduklarını söyledi.

“Bunun şimdi olduğunu görürlerse, birisini arayıp ‘Bunu şimdi gördüm ve işte plaka’ deme seçeneğinin olduğunu biliyorlar ve bunu takip edecek yönetmelik memurlarımız var” dedi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Ancak bu işi üstlenen sadece belediyeler değil.

Nova Scotia Hayvanları Koruma Derneği’nin (SPCA) baş müfettişi JoAnne Landsburg, eyaletin Hayvanları Koruma Yasası uyarınca, bir sahibinin bir hayvanı, hiçbir yardım almadan bırakmak gibi, onları sıkıntıya sokacak şekilde bırakamayacağını belirtiyor. geri dönme veya onlara yiyecek veya su sağlama niyeti.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'NB hayvan barınağı, artan sayıda terk edilmiş evcil hayvanla mücadele ediyor'


NB hayvan barınağı, artan sayıda terk edilmiş evcil hayvanla mücadele ediyor


Ancak Landsburg, bir hayvanı terk etmenin temel nedeninin ne olabileceğine de bakılması gerektiğini söyledi. Hem yaşam hem de barınma maliyetindeki krizlerle birlikte “zamanlar gerçekten zor” dedi.

“Kamplara taşınan o kadar çok insan var ki evcil hayvanlarını yanlarına alamıyorlar” dedi. “Belki de onları orada (kiralık bir yerde) bırakırlarsa, bir ev sahibinin onları bulacağını ve belki de SPCA’yı arayacağını ve bizim onları güvenli bir yere götüreceğimizi düşünüyorlardır.”

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Winnipeg Humane Society, Manitoba Hayvan Bakım Yasası’nın aynı zamanda hayvanların terk edilmesi, istismarı veya zulmüne karşı mücadeleye de katkıda bulunan bir mevzuat olduğuna dikkat çekiyor. Kuruluşun CEO’su Jessica Miller, herkesin şikayette bulunabileceğini ve hayvanı terk eden birinin suçlanabileceğini söyledi.

“Bu gerçekleşmeden önce hayvanları korumanın pek çok yolu var” dedi. “Köpekleri terk etmek çözüm değil, hatta kedileri terk etmek çözüm değil. Her ikisini de görüyoruz.

“İnsanların bunu ciddiye alabileceklerini umuyorum, ancak bunu yapmanın sonuçları hakkında endişelenmek yerine, bu hayvan için yapılabilecek en iyi şeyin ne olduğunu bilmek için kalplerini ve akıllarını kullanın ve bu onları kırsal bir bölgeye atmak değildir. .”

Hem Miller hem de Landsburg, Kanadalılar zorluklarla karşı karşıyayken çözümün hayvanlarını terk etmemek olduğunu ve kurtarma ekiplerinin yardımcı olabileceğini söylüyor.

Landsburg, “Evcil hayvanınızı almaya istekli topluluklar var, SPCA’lar var ve bunun için sizden ücret alınmayacak” dedi.

Ste gibi bir yönetmeliğin çıkma ihtimali de var. Anne’s, hayvanların ne kadar önemli olduğunun bilincinde olduğunu gösteriyor.

Miller, “Bu, Kanada’nın geri kalanının her eyalette haritalarına hayvanları koymasını sağlamak açısından çok büyük olabilir” dedi.

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir