Kanadalılar 2024’te ‘tam’ konut planı görmeyi bekleyebilirler: bakan – Ulusal

Konut Bakanı Sean Fraser, Kanadalıların 2024 yılında federal hükümetten konut kriziyle nasıl başa çıkacağını gösteren tam bir plan görmeyi bekleyebileceklerini söyledi.

Fraser, The dergisiyle yıl sonu röportajında ​​şunları söyledi: “Açıkladığımız önlemleri ve açıklayacağımız bir sonraki önlemleri Kanadalıların tamamen yenilenen yaklaşımı görebileceği tek bir yerde toplayacak bir plan geliştirmeye çalışıyoruz.” Kanada Basını.

Plan, Liberaller tarafından yakın zamanda duyurulan konut politikaları üzerine inşa edilecek; bunlar arasında kiralık geliştirmelerdeki GST ücretlerinin kaldırılması, geliştiricilere sunulan düşük maliyetli finansman miktarının artırılması ve inşaat sürecini hızlandıracak önceden onaylanmış ev planları kataloğu için istişarelerin başlatılması yer alıyor. projeler için onaylar.

Konut bakanı ayrıca, ev inşaatını hızlandıracak tüzük ve yönetmeliklerde yapılacak değişiklikler karşılığında federal dolar teklif eden bir program olan konut hızlandırma fonu kapsamında belediyelerle anlaşmalar imzalamak üzere ülkeyi dolaşıyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

İleriye dönük olarak Fraser, yaklaşan planın ev inşası maliyet baskılarını hafifletmeye yönelik önlemleri açıklayacağını ve üretkenliği artırmaya yönelik bir endüstriyel stratejinin ana hatlarını çizeceğini söyledi.

Yetkili, bunun aynı zamanda en derin konut ihtiyacı olanlara da yardım sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Liberal hükümetin konut konusuna yeniden odaklanması, uygun fiyat konularında Kanadalıların desteğini yeniden kazanmaya çalışırken ortaya çıkıyor.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Kanada'nın hızla artan konut maliyetine neden kolay bir çözüm yok'


Kanada’nın hızla artan konut maliyetine neden kolay bir çözüm yok?


Muhafazakarlar, hızla artan kiralar ve ipotek ödemeleri nedeniyle Liberallere ateş açarken, konutların karşılanabilirliği federal politikada önemli bir tartışma konusu oldu.

Muhafazakarlar, Vancouver gibi büyük şehirlerin konut inşaatını her yıl yüzde 15 oranında artırmasının gerekli olduğunu, aksi takdirde federal finansmanın durdurulması da dahil olmak üzere mali cezalarla karşı karşıya kalmalarını öneriyor. Öte yandan, konut inşasını artıran şehirleri “inşaat bonusu” ile ödüllendireceklerdi.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Muhafazakarlar, federal fonlardan yararlanabilmek için şehirlerin toplu taşıma istasyonları yakınındaki mevcut arazilerde inşaat izinlerini önceden onaylamasını da zorunlu kılacaklarını söylüyor.

En son Ulusal haberleri alın. Her gün e-postanıza gönderilir.

Yeni Demokratlar, konut hızlandırma fonu da dahil olmak üzere geçen yıl yapılan bir anlaşmada belirtilen öncelikler konusunda harekete geçilmesi karşılığında, Avam Kamarası’ndaki kilit oylarda azınlık hükümetini destekliyor.

Uygun fiyatlı konutlarda büyük bir artış için baskı yapan NDP, aynı zamanda hükümetin geçtiğimiz sonbaharda sağladığı tek seferlik kira artışı ve yeni kiralık yapılardan GST’nin kaldırılması için de kredi alıyor.

Liberaller tarafından atılan son adımlar, çeşitli konut paydaşlarından, uzmanlardan ve savunuculardan alınan tavsiyelerden ilham aldı.

Ancak konutların karşılanabilirliği konusunda henüz çözülmemiş olan önemli bir sorun, ülkedeki hızlı nüfus artışıdır.

Liberal hükümet, göç hızının konut sıkıntısını daha da kötüleştirdiğini söyleyen giderek artan sayıda uzman tarafından uyarıldı.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Trudeau, konut inşaatının hızlandırılmasına yardımcı olmak için Toronto'ya 471 milyon dolar duyurdu'


Trudeau, konut inşaatının hızlandırılmasına yardımcı olmak için Toronto’ya 471 milyon dolar bağışlayacağını duyurdu


Kanada İstatistik Kurumu kısa süre önce ülke nüfusunun üçüncü çeyrekte 430.000’den fazla arttığını, bunun büyük ölçüde geçici sakinlerdeki artışa bağlı olduğunu bildirdi. Bu, 1957’den bu yana herhangi bir çeyrekte en hızlı nüfus artışına işaret ediyordu.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Ajans, 2023’ün ilk dokuz ayındaki nüfus artışının, 2022’de belirlenen rekor da dahil olmak üzere diğer tüm yıllardaki toplam büyümeyi şimdiden aştığını söyledi.

Bu ayın başlarında Kanada Merkez Bankası başkan yardımcısı Toni Gravelle, göçün ekonomi ve özellikle enflasyon üzerindeki etkisine ilişkin bir konuşma yaptı.

Hızlı nüfus artışının, imar kısıtlamaları ve inşaat işçisi sıkıntısı gibi zorluklarla dolu konut piyasası üzerinde baskı oluşturduğu konusunda uyardı.

Gravelle, Windsor-Essex Bölge Ticaret Odası’na şunları söyledi: “Demografik talepteki bu sıçrama, mevcut yapısal arz sorunlarıyla birleştiğinde, Kanada’da kira enflasyonunun neden tırmanmaya devam ettiğini açıklayabilir.”

“Bu aynı zamanda konut fiyatlarının neden beklediğimiz kadar düşmediğini de kısmen açıklamaya yardımcı oluyor.”

Başbakan Justin Trudeau, Global News ile yıl sonu röportajında ​​federal hükümetin geçici göçteki bu artışla mücadele etmesi gerektiğini kabul etti.

Trudeau, “Geçtiğimiz iki yıl içinde toplam iki milyondan fazla kişiye ulaşan geçici varışlara yanıt verilmesi gerekiyor” dedi.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Batı Bloğu: 24 Aralık 2023 |  Başbakan Trudeau ile birebir görüşme: İsrail-Hamas çatışması, dış müdahale, konut'


Batı Bloğu: 24 Aralık 2023 | Başbakan Trudeau ile birebir görüşme: İsrail-Hamas çatışması, dış müdahale, barınma


Kanada’da her yıl daimi ikamet izni verilen kişi sayısı konusunda bir sınırlama olsa da, uluslararası öğrenci ve geçici yabancı işçi programlarında herhangi bir sınırlama yoktur.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Ekim ayında Göçmenlik Bakanı Marc Miller, uluslararası öğrenci programında dolandırıcılığı önleyecek yeni kuralları duyurdu. Ayrıca, federal hükümetin, eyaletlerin bu göreve uygun olmaması halinde, uluslararası öğrencileri işe alan şüpheli ortaöğretim sonrası kurumlara karşı baskı yapmaya hazır olduğu konusunda da uyardı.

Daha yakın zamanda Miller, başvuru sahiplerinin mali gereksinimlerini ikiye katladı; bu, öğrenim ücreti ve seyahat masraflarına ek olarak 20.000 dolardan fazla paraya sahip olduklarını göstermeleri gerektiği anlamına geliyor.

Fraser, hem uluslararası öğrenci programının hem de geçici yabancı işçi programının ekonomik faydalar sağladığını ancak bunun barınma ihtiyaçları ile dengelenmesi gerektiğini kabul etti.

Fraser, “Geçici olarak gelen insanlara barınma da dahil olmak üzere ihtiyaçların sağlanmasına ilişkin gereklilikleri artırmak için eyalet hükümetleri, kurumlar veya işverenlerle birlikte çalışabiliriz” dedi.

Ayrıca işletmelerin geçici işçilere erişmesine yönelik kuralların sıkılaştırılmasını da önerdi.

Fraser, eğer eyaletler uluslararası öğrenci akışını kontrol altına almayı başaramazsa, hükümetin “gerekirse ek adımlar atma hakkını saklı tutması gerektiğini” söyledi.

&kopya 2023 The Canadian Press

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir