Kanada’nın doğurganlık oranı kayıtlı tarihteki en düşük seviyesine ulaştı – Ulusal

Kanada’da doğurganlık oranı, İstatistik Kanada’nın bir asırdan fazla süre önce veri toplamaya başlamasından bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

Ajans, Çarşamba günü yayınladığı en son rakamlarını açıkladı ve doğum oranının 2022’de kadın başına 1,33 çocuğa düştüğünü, yani 2,1 civarındaki yenileme seviyesinin oldukça altına düştüğünü gösterdi.

Kanada’nın doğum oranı 2021’de 1,43’ten düştü ve “2009’da başlayan düşüş eğilimini” sürdürüyor.

Bu, neredeyse her il ve bölgede rekor düşük seviyelere ulaşan ulusal bir gidişattır. Kanada İstatistik Kurumu, Quebec ve Nova Scotia’nın istisna olduğunu söylüyor.


Videoyu oynatmak için tıklayın: 'Doğum travması: Kanada'da doğum sırasında yaralanmalar neden bu kadar endişe verici derecede yüksek'


Doğum travması: Kanada’da doğum sırasındaki yaralanmalar neden bu kadar endişe verici derecede yüksek?


Ontario, Londra’daki Western Üniversitesi’ndeki King’s College’da demografi profesörü Don Kerr, “Kanada, ‘ultra düşük’ olarak nitelendirilebilecek doğum oranlarına sahip bu uluslar kulübüne giriyor gibi görünüyor” dedi. ay.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Doğum oranları on yılı aşkın bir süredir istikrarlı bir şekilde düşerken, Kanada İstatistik Kurumu’na göre “COVID-19 salgınının başlangıcında” hız arttı.

En son Health IQ haberlerini alın. Her hafta e-postanıza gönderilir.

‘Kanada’da Doğurganlık 1921’den 2022’ye’ adlı raporunda, diğer ülkeler gibi Kanada’nın da daha fazla ailenin çocuk sahibi olmayı ertelediği “doğurganlık ‘salgını hız trenine” bindiği belirtiliyor.

Raporda, “COVID-19 salgınının, ekonomik ve toplumsal şokların yanı sıra bir halk sağlığı krizi dönemini başlattığı göz önüne alındığında, nüfusun bir kesiminin bu yaygın belirsizlik dönemine çocuk doğurma tercihleri ​​yoluyla yanıt vermiş olması mümkündür” deniyor.

Ekonomik belirsizlik nasıl etkileniyor?

Kerr, uzun süren ekonomik belirsizliğin Kanada’nın düşük doğum oranlarını daha da aşağıya çekebileceğini söylüyor.

“Birçok insan için zor oldu. Enflasyonun kesinlikle faydası olmadı. Bazı çiftler maaşlarına, harcamalarına bakarken ‘belki de şu an çocuk sahibi olmak için ideal bir zaman değil’ diyor.”

Annelerin ortalama doğum yaşı Kanada’da 31,6, babalarda ise 34,4 oldu.

Demografi profesörü, kayda değer bölgesel farklılıklar olduğunu, ülkenin en büyük şehirlerinde ulusal ortalamanın bile altında seviyeler görüldüğünü söylüyor.

Doğum oranının kadın başına 1,1 çocuk olduğu Vancouver’ı işaret ediyor.

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Konut maliyetinin orada geçerli olduğunu varsayıyorum,” diye ekliyor Kerr.

Kanada neden benzersiz değil?

Amerika Birleşik Devletleri hariç tüm G7 ülkelerinde 2021 ile 2021 yılları arasında doğurganlık oranlarında bir düşüş yaşandı.

Kanada, en sert düşüşü (yüzde -15,3) yaşayan Güney Kore’den sonra en büyük düşüşlerden birini (yüzde -9,7) gördü.

Bu ülke demografik bir krizin ortasında. Güney Kore nüfusu azalıyor; doğurganlık oranı kadın başına 0,78 çocuktur ve bu dünyadaki en düşük orandır.

Ortalamanın üzerindeki doğum oranlarıyla Batı’da sıra dışı görünen Fransa bile benzer bir zorlukla karşı karşıya.

Bu ayın başlarında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, doğum oranlarının İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana en düşük noktasına gerilemesinin ardından, Fransızları daha fazla çocuk sahibi olmaya teşvik etmek için ebeveyn izni ücretini artırma sözü verdi.

Kanada’nın nüfusu nasıl artmaya devam ediyor?

Kanada’daki iki demografik değişimin hikayesi. Ülkede rekor düzeyde düşük doğum oranları ve tarihsel olarak yüksek göç görülüyor.

Kerr, “Nüfus artışını sürdürmek için göçe giderek daha fazla güveniyoruz” dedi. “Federal hükümetin göç politikasının çoğunun arkasında yatan mantık bu.”

Hikaye reklamın altında devam ediyor

Kanada’nın nüfusu geçen yıl 40 milyonu aşarak 1950’lerden bu yana en hızlı artışı gösterdi. Ancak rekor büyüme, ulusal konut krizine ve sağlık sistemi üzerindeki artan baskıya bağlandı.

“Yaşlanan bir nüfustan bahsediyorsanız göç kesinlikle yardımcı oluyor. Ancak doğum oranımız bu düşüş eğilimini sürdürürse nüfusumuz daha hızlı yaşlanacak.”

Kerry, hem Kanada doğumlu yetişkinlerin hem de yeni Kanadalıların daha az çocuk sahibi olduğunu söylüyor.

Nüfusumuz ne kadar hızlı artarsa ​​artsın, aile ağlarımız giderek küçülüyor ve bu durum uzun vadede oldukça dramatik olabilir” diye ekledi.

“Etrafta çocuklarınız yoksa, torunlarınız yoksa bunun sonuçları olacak çünkü insanlar aileye güveniyor.”

&copy 2024 Global News, Corus Entertainment Inc.’in bir bölümüdür.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir